10 zvyků, které vás zachrání před uklízením. Co dělat?

Velký úklid je strašák. Abychom se ho vyvarovali, můžeme dělat denně pár věcí, které nezaberou moc času a ušetří nás generálních úklidů.

Nejhorší na úklidu je, kolik spolyká volného času. Nakonec máme pocit, že jsme celý den strávili uklízením. Přitom není složité se této nelibé činnosti zbavit. Stačí, když se rozloží na jednotlivé zvyky, které trvají sekundy maximálně minuty.

Přemýšlejte o nábytku

S úklidem začněte už při nákupu vybavení. Nekupujte nábytek, který má nízké nožičky, pod kterými se špatně uklízí. Ušetřete taky na luxusně vypadajících kouscích nábytku s lesklými povrchy. Prach na nich bude okamžitě vidět. Nekupujte ani konferenční stolky se skleněnou deskou. Při nákupech vždy myslete na to, jak se daná věc bude udržovat.

Při nákupu nábytku myslete na to, jak náročná bude jeho údržba., Foto: istock.com

Nevlastněte moc věcí

Opravdu potřebujete to všechno, co máte doma? Věci, které vlastníte a které zároveň nepoužíváte, vytvářejí největší část nepořádku. Přečtené knihy můžete předat dál (pokud se jedná o romány na jedno přečtení), oblečení a nádobí protřídit. Popřemýšlejte také nad dekoracemi

Vyházejte hračky

Pokud máte děti, víte, že dokážou udělat pořádný svinčík. Ideální jsou na to hračky. Sledujte, s čím si vaše dítě hraje a s čím ne. Hračky, o které nejeví zájem, vyhoďte. Uleví se všem. Více najdete ve článku:

Omezte spotřebu papíru

Nejenže pomůžete planetě, zároveň odstraníte tu část nepořádku, která je nejvíce viditelná. Papíry totiž zpravidla necháváme na pracovním, kuchyňském i konferenčním stole. Pokud dokument už nepotřebujete, vyhoďte ho do tříděného odpadu a příště začněte už u toho, že zbytečné papíry budete odmítat. Většinu vstupenek, jízdenek a letenek už není potřeba tisknout. Knihy, které jsou jen pro zábavu, si můžete stáhnout do čtečky, časopisy už se dají předplácet v online verzích. Odpadu ubude a vy si ušetříte i čas nad přemýšlením, jestli se tenhle nebo tamten papír ještě hodí.

Oblečení uklízejte večer

Oblečení nenechávejte mimo skříň a komodu do druhého dne. Může se pak stát, že ho už neuklidíte a začne se tak hromadit, až se promění v nepořádek. Oblečení tak každý večer přeberte. Co potřebuje vyprat, dejte do koše, co ještě ne, uložte zpátky na své místo. Vyhnete se tak i zmačkání.

Oblečení uklízejte každý dne večer. Foto: istock.com

Prach utírejte automaticky

Utírání prachy vždycky představuje otravu, při níž je potřeba stěhovat spoustu věcí. Pokud jich ale budete vlastnit méně, jak jsme psali výše, a zároveň pokud se naučíte prach utírat automaticky, práci si ušetříte. Například prach z televize utřete ihned po tom, co přístroj vypnete. Brzy se z toho stane zvyk a nepříjemné utírání prachu v jednu chvíli po celém bytě se stane minulostí.

Nádobí umývejte ihned

To samé, co platí o prachu, platí i o nádobí. Umývejte ho ihned po jídle. Nebudou se tvořit věže z talířů a zároveň zbytky potravin nezaschnou nebo hůř nezačnou plesnivět.

Špinavé nádobí umývejte ihned po jídle. Foto: istock.com

Nepoužívejte moc polštářů

Moc jich nepotřebujete. Pokud jich máte hodně, budou jen překážet a nakonec se promění v nepořádek, který budete pořád muset někam stěhovat.

Boty dávejte do botníku

Chodba plná bot je klasický obrázek z domácnosti. Vyhnete se mu, když si pořídíte dostatečně velký botník a naučíte se do něj boty ukládat. Předsíň bude vypadat lépe a vás nenaštve pohled na rozházené boty, jen co přijdete domů.

Boty patří do botníku... Foto: istock.com

Vracejte věci na své místo

Možná by to měl být vůbec první nejdůležitější bod. Věci by měly mít své místo. Pokud ho nemají, je potřeba jim ho najít, jinak se promění v nepořádek a lapače prachu. Knihy vracejte do knihovny, oblečení do skříní, hygienické potřeby nebo saponáty do koupelny či kuchyně. Zkrátka nenechávejte věci po bytě, uklízení rázem ubude.

Věci vracejte na jejich místo, ušetříte si velké uklízení. Foto: istock.com

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také