Dětský pokoj

6. září 2023 07:00

redakce Prima Living

10 praktických tipů, které doma pomohou vašemu školákovi s učením

Máte doma školáčka a chcete mu domácí učení co nejvíce zpříjemnit a ulehčit? Pak se zaměřte na detaily, které mu mohou opravdu pomoci se soustředěním i děláním domácích úkolů.

Začátek školního roku bývá pro děti stresující záležitost a po bezstarostně prožitých prázdninách se jim do kolotoče domácích úkolů a povinností přirozeně nechce. Mozek si navíc opět musí zvyknout na intelektuální zátěž a první týdny školy mohou opravdu „bolet". Jak svému malému školákovi tak učení co nejvíce ulehčit? Pomohou tyto tipy:

1. Stabilní kout pro učení

Jednou v kuchyni, podruhé v pokojíčku a další den na terase? Tak takhle ne! I když se mění situace nebo počasí, vaše dítě by se nemělo přizpůsobovat tomu, jestli zrovna vaříte nebo se udělalo venku hezky. Místo k učení musí být jasně a pro jednou dané! Právě v tomto koutě, u tohoto stolu se učíme a děláme úkoly. Mozek to brzy přijme a zafixuje a nebude se tolik zaobírat okolím.

2. Správně větrejte!

Pamatujete si na Štěpána Šafránka z Básníků, jak inhaloval kyslík, aby mu to pálilo? Přesně to udělejte i pro vašeho školáka! V místnosti s vydýchaným vzduchem bude spíš usínat než se soustředit. Pořádně vyvětrejte a pak to půjde lépe.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Víte, jak v bytě správně větrat, když je venku zima a smog? Nedejte šanci plísním!

3. Žlutá barva

Učení feng-shui, které se zabývá správným životním prostorem a energiemi, radí, že místo na učení by mělo být vymalováno žlutou barvou. Žlutá podle feng-shui probouzí energii intelektu a povzbuzuje učení a tvořivost.

4. Pořádek na pracovním stole

Alespoň ze začátku svému školáčkovi pomozte s úklidem. Asi to vypadá nevýchovně, ale pokud váš prvňáček bude muset nejprve uklidit binec ze svého pracovního stolu a teprve pak si dělat úkoly, vězte, že mu na ně síly možná nezbydou. Malý školák si ještě trochu toho mamahotelu zaslouží, a když usedne k uklizenému stolku, půjde mu vše lépe. Vám úklid zabere 10 minut, jemu by to trvalo půl hodiny s nejistým výsledkem.

5. Lampička stačí

Nemusíte svítit jak na lesy, aby mělo dítě k učení dost světla. Podle výzkumů o kvalitě učení stačí lampička s 60W žárovkou.

6. Pořiďte nástěnku

Víte, proč jsou ve třídách nástěnky? Kvůli přehlednosti! Malé děti potřebují mít informace pěkně na očích. Pak je vnímají lépe a více si pamatují. Pořiďte dítěti do pokojíku, kde se učí, pořádnou nástěnku a užívejte ji! Zápasí s násobilkou? Šup s ní na nástěnku a pěkně velkými čísly. Zapomíná anglická slovíčka? Pokryjte s nimi nástěnku. Víly vily věnce? Nástěnka mu připomene, jaké i/y se kde píše…

7. Velké hodiny

Je to klasika, dítě se musí naučit hodiny. Pověste mu nad stůl pěkné a velké. Občas na ně upozorněte s poznámkou, že zbývá půl hodiny do večerníčku nebo že za deset minut bude večeře. Váš školák se brzy naučí rozpoznávat, co tím vlastně myslíte.

8. Nepřetápějte pokoj

Teplo domova je pojem krásný, ale pokud chcete dítěti vytvořit optimální podmínky pro učení a domácí úkoly, nechte v místnosti kolem 19 stupňů Celsia.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak v zimě ušetřit za topení a přitom být v teple? Zkuste tyto triky

9. Didaktické pomůcky

Jsou jich mraky a fungují. Klasické počítadlo, dřevěná botka s tkaničkou, pořádný globus nebo magnetická písmenka na sestavování slov. Vždyť učení nemá být mučení! Cestou her a názorných ukázek docílíte skvělých výsledků.

10. Postel je jen na spaní

Zaveďte pravidlo, že učení do postele nepatří. Žádné opakování slovíček před spaním, to raději přečtete pohádku. Postel je pro školáka zóna odpočinku, bezpečí a relaxace. Když bude moci nerušeně snít v posteli, třeba nebude tolik snít ve školní lavici…

Zdroj: autorský text Adéla Skřivánková


Přečtěte si také