reklama

10 užitečných tipů, které doma pomohou vašemu školákovi i s učením

Ulehčete mu učení! Foto: Ulehčete mu učení!Foto: istock.com

Máte doma školáčka a chcete mu domácí učení co nejvíce zpříjemnit a ulehčit? Pak se zaměřte na detaily, které mohou opravdu pomoci se soustředěním i děláním domácích úkolů.

Začátek školního roku bývá pro děti stresující záležitost a po bezstarostně prožitých prázninách se jim do kolotoče domácích úkolů a povinností přirozeně nechce. Mozek si navíc opět musí zvyknout na intelektuální zátěž a první týdny školy mohou opravdu "bolet". Jak svému malému školákovi tak učení co nejvíce ulehčit? Pomohou tyto tipy:

1) Stabilní kout pro učení

Jednou v kuchyni, podruhé v pokojíčku a další den na terase? Tak takhle ne! I když se mění situace nebo počasí, vaše dítě by se nemělo přizpůsobovat tomu, jestli zrovna vaříte nebo se udělalo venku hezky. Místo k učení musí být jasně a pro jednou dané! Právě v tomto koutě, u tohoto stolu se učíme a děláme úkoly. Mozek to brzy přijme a zafixuje a nebude se tolik zaobírat okolím.

Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy. Foto: Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy.Foto: istock.com

2) Vyvětrejte!

Pamatujete si na Štěpána Šafránka z Básníků, jak inhaloval kyslík, aby mu to pálilo? Přesně to udělejte i pro vašeho školáka! V místnosti s vydýchaným vzduchem bude spíš usínat než se soustředit. Pořádně vyvětrejte a pak to půjde lépe.

3) Žlutá barva

Učení feng shui, které se zabývá správným životním prostorem a energiemi, radí, že místo na učení by mělo být vymalováno žlutou barvou. Žlutá, podle feng shui, probouzí energii intelektu a povzbuzuje učení a tvořivost.

Žlutá barva pomůže s učením. Foto: Žlutá barva pomůže s učením.Foto: istock.com

4) Ukliďte mu stůl

Alespoň ze začátku. Asi to vypadá nevýchovně, ale pokud váš prvňáček bude muset nejprve uklidit binec ze svého pracovního stolu a teprve pak si dělat úkoly, vězte, že mu na ně síly možná nezbydou. Malý školák si ještě trochu toho “mamagrandhotelu” zaslouží, a když usedne k uklizenému stolku, půjde mu vše lépe. Vám úklid zabere 10 minut, jemu by to trvalo půl hodiny s nejistým výsledkem.

5) Lampička postačí

Nemusíte svítit jak na lesy, aby mělo dítě k učení dost světla. Podle výzkumů o kvalitě učení stačí lampička s 60W žárovkou.

6) Pořiďte nástěnku

Víte, proč jsou ve třídách nástěnky? Kvůli přehlednosti! Malé děti potřebují mít informace “vyskládané”, prostě na očích. Pak je vnímají lépe a více si pamatují. Pořiďte dítěti do pokojíku, kde se učí, pořádnou nástěnku a užívejte ji! Zápasí s násobilkou? Šup s ní na nástěnku a pěkně velkými čísly. Zapomíná anglická slovíčka? Pokryjte s nimi nástěnku. Víly vily věnce? Nástěnka mu připomene, jaké i/y se kde píše…

Nástěnka je velmi užitečná. Foto: Nástěnka je velmi užitečná.Foto: istock.com

7) Velké hodiny

Je to klasika, dítě se musí naučit hodiny. Pověste mu nad stůl pěkné a velké. Občas na ně upozorněte s poznámkou, že zbývá půl hodiny do večerníčku nebo že za deset minut bude večeře. Váš školák se brzy naučí rozpoznávat, co tím vlastně myslíte.

8) Nepřetopte pokoj

Teplo domova je pojem krásný, ale pokud chcete dítěti vytvořit optimální podmínky pro učení a domácí úkoly, nechte v místnosti kolem 19 stupňů Celsia.

9) Didaktické pomůcky

Jsou jich mraky a fungují. Klasické počítadlo, dřevěná botka s tkaničkou, pořádný globus nebo magnetická písmenka na sestavování slov. Vždyť učení nemá být mučení! Cestou her a názorných ukázek docílíte skvělých výsledků.

Učení by mělo být i hrou. Foto: Učení by mělo být i hrou.Foto: istock.com

10) Postel je na spaní

Zaveďte pravidlo, že učení do postele nepatří. Žádné opakování slovíček před spaním, to raději přečtete pohádku. Postel je pro školáka zóna odpočinku, bezpečí a relaxace. Když bude moci nerušeně snít v posteli, třeba nebude tolik snít ve školní lavici…

V posteli by dítě mělo jen spát a nabírat nové síly. Foto: V posteli by dítě mělo jen spát a nabírat nové síly.Foto: istock.com(ku)

Další články:

Článek

Magnety budou děti bavit. Foto:

Potěšte svého školáka: 5 skvělých způsobů, jak využít magnetickou barvu

Magnetická barva, kterou se v podstatě natírají magnetické nástěnky a tabule, je už běžně k sehnání. Děti její kouzla milují a vy jim můžete pomocí magnetické barvy doma...

Článek

Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy. Foto:

Jak vybrat správný psací stůl pro školáka

Září se nebezpečně blíží a my se musíme smířit s tím, že prázdniny končí a děti půjdou co nevidět opět do školy. Nejen nás čekají velké povinnosti, ale především naše děti...

Článek

Jak zařídit studentský pokoj? Foto:

Studentský pokoj: Těžký úkol pro rodiče teenagera. Klíčové slovo je “soukromí”!

Je těžké uvěřit, že váš roztomilý špunt vyrostl a jde už na střední. I když to je pro většinu rodičů emoční uragán, nezapomínejte myslet prakticky a přestavte dětské...

reklama