Bydlení

30. května 2017 04:35

Markéta Zídková

10 základních rad, jak správně vybrat moderní žárovku

Češi tápou, když mají vybírat žárovku. Není divu, dnes je to mnohem složitější, než bývalo dříve.

Kdysi to byla legrace kupovat žárovky. Člověk akorát musel vědět, zda potřebuje normální žárovku nebo miňonku, jak silnou chce koupit a vybral si mezi čirou a matnou, případně byla k mání ještě žlutá žárovka. Dnes je to složitější.

Čím dál více jsou populárnější LED světelné zdroje, přitom podle průzkumu poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz my Češi příliš nevíme, co znamenají údaje na krabičce žárovky, kdy sáhneme po LEDce. 70 % respondentů neví, co znamená písmeno „K“ na obalu a jen o něco lépe jsou na tom Češi se znalostí pojmu Lumen. Tok světla nezná 62 % respondentů. „Jedná se o zásadní údaje, podle nichž si vybíráme zdroj osvětlení. Označení 2 700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu, a tedy nahrazuje světlo oblíbené klasické žárovky,“ vysvětluje Filip Pfeifer z eSvětla. „Někteří výrobci však jako teplou bílou označují i hodnoty 3 000 K nebo rozpětí 2 000–3 000 K, je tedy vhodné se ve veličině orientovat. Lumen zase označuje světelný tok a dnes v podstatě nahrazuje dřívější označení ve Wattech,“ dodává Pfeifer.

Tady je manuál, jak se vyznat v LED žárovkách

1. Příkon– udává se ve Wattech (W) – kolik energie světelný zdroj spotřebuje na vyzařování světla

2. Vyzařované světlo – udává se v Lumenech (lm) – kolik světla světelný zdroj vyzáří do prostoru okolo sebe. “Výkonnost” spotů se udává v Kandelách (cd) – je to intenzita světla v daném směru od zdroje

3. Doba životnosti v hodinách – 1 000 hodin je přibližně 1 rok. (Výzkumem se zjistilo, že běžná domácnost svítí přibližně 3 hodiny denně, tedy cca 1 000 hodin za jeden rok)

4. Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina – teplá bílá 2 700 K (světlo standardní žárovky), studená bílá 3 000 K (halogenové světlo), denní světlo 6 500 K. Čím méně stupňů Kelvina, tím teplejší bílé světlo. Kvalitní světelný zdroj má uvedenou přesnou barvu světla na obale, ne jen rozptyl (2 200–3 200 K). Pokud je na obale uvedené rozpětí barvy světla, je možné, že při namontování několika takových zářivek bude každý zdroj svítit jinou barvou (jeden bude do oranžova, druhý do modra).

5. Reprodukce barev (Ra index) – vyjadřuje rozsah shody pigmentu s tím, jak vypadá pod příslušným světelným zdrojem. Světelný zdroj s charakteristikou Ra = 100 reprodukuje optimálním způsobem všechny barvy. Čím nižší je hodnota Ra, tím hůře se pigmenty zobrazují (běžně prodávané světelné zdroje mají Ra 80–85 %).

6. Nejčastější závity – E14, E27 (E jako Edison a 14/27 jako průměr závitu v milimetrech), spoty GU10 (napětí 230 V), GU5.3 (napětí 12 V), kapsle G4/G9, GY 6.35 a lineární zdroje R7s.

7. Velikost místnosti – Velká místnost potřebuje ke kvalitnímu osvícení více lumenů než malá místnost.

8. Typ svítidla – Je důležité si své svítidlo nejprve důkladně prohlédnout, než žárovku začneme vybírat. Např. do starších stropních svítidel (lustrů), která mají skleněné „poháry“ přes žárovku, je problém umístit delší žárovku.

9. Barva stěn místnosti – Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení dosáhlo své kvality.

10. Využití – Žárovky mohou mít více využití. Aktivní osvětlení prostoru, osvětlení dané plochy (jídelní stůl, kuchyňská linka), orientační osvětlení (na zahradě, dětský pokoj). Dle toho taktéž vybíráme v závislosti na příkonu a počtu lumenů. Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, dětský pokoj celou noc), je velmi vhodné použít LED žárovku, jelikož má velmi nízký příkon – tedy spotřebu energie.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky žárovka LED osvětlení rada barva světla kelviny Lumeny svítidlo světelný zdroj

Přečtěte si také