reklama

12 nejšílenějších domů světa. Je mezi nimi i jeden z Prahy

Na střeše budovy Kalifornské univerzity v San Diegu ovšem působí znepokojivě Foto: Na střeše budovy Kalifornské univerzity v San Diegu ovšem působí znepokojivěFoto: archiv Do-Ho Suha

Nad domy v jejich klasickém pojetí – s kolmými zdmi, vodorovně usazenými dveřmi a okny, ba i komíny na střeše – část stavitelů zjevně ohrnuje nos. Pohled na jejich představy o nápaditém stylu pak mnohdy vyžaduje silný žaludek.

Najít pochopení pro stavby v následujícím výběru je až na výjimky mimořádně těžké. Mezi zmíněné výjimky patří pražský Tančící dům Vlada Miluniće a Franka Gehryho. Dům pojmenovaný podle tvaru svých dvou nárožních věží a inspirovaný meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové získal nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického magazínu Time.

To autoři většiny ze zbývajících staveb v našem výběru o žádné uznání beztak nestojí.

Křivý dům v polských Sopotách  Foto: Křivý dům v polských Sopotách Foto: Mieczyslaw Majewski

Jediné, co chtějí, je zaujmout každého kolemjdoucího a je třeba přiznat, že se jim to daří. Tento úspěch ovšem kalí pomyšlení na cenu, kterou si vyžádal. Největší smůlu mají místní lidé, které kazisvěti obestavěli kulisami lunaparku, který nikdy neodjede. Tentokrát měli smůlu jiní. Nám z bezpečné vzdálenosti zbývá prostudovat šišatá stavení jako neškodnou atrakci a pak se už jen mít na pozoru, kdyby kdokoli pojal nápad položit základy podobné zhůvěřilosti v našem okolí.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dvě části domu v proluce ve městě Granollers 20 minut od Barcelony odděluje centrální zahrada Foto:

Útulný domov geniálně vmáčkli do proluky mezi dvěma domy

Proluku vyplnil dům s posuvnou střechou. Nápaditá, i když nenápadná stavba měří na šířku pouhých 6,5 m.

Článek

Nedostatek místa tak jako v Japonsku nuní k vynalézavosti Foto:

Domy pro hubeňoury

Chcete vlastnit dům, ale nemáte na jeho stavbu dostatečně velký pozemek? Nevadí. I na něm se dá postavit velmi zajímavé obydlí.

Článek

Nejdražší byt na světě se nachází v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun. Foto:

Nejdražší domy světa. Samozřejmě jsou v USA, Británii, ale i v Indii

U lesíka a přitom v centru světové metropole. Byt v klidné lokalitě, přímo u nejvýznačnějších památek. Bludy z reklam developerů a realitních kanceláří se u nejdražších...


reklama