reklama

12 nejzajímavějších mostů světa

Henderson Wave, Singapur. Jeden z vůbec nejvýstřednějších mostů se vlní takřka jako had, je dlouhý 274 m a sahá do výšky 36 m Foto: Henderson Wave, Singapur. Jeden z vůbec nejvýstřednějších mostů se vlní takřka jako had, je dlouhý 274 m a sahá do výšky 36 mFoto: Minimalisti.com

Vydejte se s námi do Asie, Latinské Ameriky a dalších míst naší planety, kde se klenou zajímavé mostní konstrukce.

To nejzajímavější v architektuře byly odjakživa mosty. Udivují rozměry, tvarem i funkcemi. A krásou – stačí vzpomenout na Karlův most v Praze, Ponte Vecchio (Starý most) ve Florencii či Pont du Gard (Gardský most) s akvaduktem ve Francii. Ono překonat řeku bylo výzvou, kterou lidé řešili od nepaměti. Pokud nebyl v daném místě most a lidé se museli jenom brodit, značně to komplikovalo život. Také ne nadarmo se za válek mosty stávaly strategickými objekty, o něž se sváděly bitvy.

Dnes už není problém řeku, propast či kus moře překlenout, a tak architekti a konstruktéři stavbu mostu často berou jako výzvu, jak vytvořit něco úchvatného, co se třeba stane i symbolem daného místa. Projděte s námi 12 nápaditých mostů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Most je vidět jen zblízka Foto:

Chápete, proč se tento most jmenuje Mojžíšův?

Most u nizozemské pevnosti Fort de Roovere zapuštěný do vodního příkopu ze 17. století navzdory černým předpovědím posměváčků funguje spolehlivě už třetím rokem.

Článek

Nejdražší byt na světě se nachází v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun. Foto:

Tohle jsou nejdražší domy světa. Pojďte na návštěvu

U lesíka a přitom v centru světové metropole. Byt v klidné lokalitě, přímo u nejvýznačnějších památek. To mimo jiné nabízejí nejdražší obydlí na světě.

Článek

Hundertwasserův dům v dolním Rakousku najdete 3 km od obce Roiten v údolí Kamptal nazvaném podle řeky Kamp  Foto:

Hundertwasser dokázal proměnit i roubenku v pestrý klenot

"Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ bylo jedním z hesel rakouského malíře a architekta Friedensreicha Hundertwassera.

reklama