reklama

14 opuštěných míst, kde to teď na Dušičky pěkně žije

Ostrov Holland Island v USA se rychle propadá zpět do moře a s ním i domy na něm kdysi postavené. Tento opuštěný rybářský dům se už také pomalu bortí Foto: Ostrov Holland Island v USA se rychle propadá zpět do moře a s ním i domy na něm kdysi postavené. Tento opuštěný rybářský dům se už také pomalu bortíFoto: baldeaglebluff/Flickr

V noci z 1. listopadu (Slavnost Všech svatých) na 2. listopadu (Dušičky) se podle starých českých tradic scházejí i duše zemřelých. Kde byste je mohli potkat?

Přelom října a listopadu je období, kdy se zvýšenou mírou zajímáme o zemřelé duše. V pátek 31. října se v anglosaském světě slaví Halloween, děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu). Název Halloween vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

1. listopadu následuje křesťanský svátek Slavnost Všech svatých, který připomíná všechny svaté, a to nejen ty, kteří jsou oficiálně kanonizováni, ale také ty, o „jejichž svatosti neví kromě Boha nikdo“. A do třetice všeho dobrého a zlého následuje 2. listopadu Památka všech věrných zemřelých či lidově Dušičky, kdy se církev modlí za zemřelé.

Česká lidová tradice zaznamenává řadu příběhů, kdy se někdo s již zesnulými v tuto dobu setkal. Tento článek je samozřejmě třeba brát s notnou mírou nadsázky, nicméně jak se říká, na každém šprochu může být pravdy trochu. Pokud si tedy jen na chvíli budeme hrát s myšlenkou, že by to mohla být pravda, pak se samozřejmě začneme ptát, kde se ty duše zdržují. Vydejte se s námi na opuštěná místa, kde byste (kromě hřbitovů či kostelů) mohli duše zemřelých či duchy potkat. Je na nich totiž něco zvláštního. A pokud na nic takového nevěříte, aspoň si prohlédnete místa, která si i ve fázi svého zániku zachovala neskonalý půvab.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Fairmont Banff Springs Hotel – Alberta, Kanada  Tento hotel v kanadských horách svým vzhledem evokuje obrovský středověký hrad. Správa hotelu popírá veškerou nadpřirozenou aktivitu, ale... Na schodišti, kde v den svatby zemřela nevěsta, je cítit průvan Foto:

10 nejstrašidelnějších hotelů světa

Milovníci záhad, nadpřirozena a tajemných energií si zde přijdou na své.

Článek

Předzvěst dlouhého večera... Foto:

Netradiční Halloween: 22 pěkně bláznivých dýní

Pokud už máte jen malinko větší děti, můžete vyřezávání dýní pojmout jako ideální volnočasovou aktivitu pro celou rodinu. Nebo se hecněte a zkuste vytvořit opravdové...

Článek

Čím vás více přitahuje čokoládová pohovka? Chcete si odpočinout, nebo začít mlsat?  Foto:

Pohovka a křesílka z čokolády? Nábytek inspirovaný jídlem

Aby vám pátek lépe utekl, máme pro pobavení nábytek inspirovaný jídlem.

reklama