reklama

16 bláznivých vychytávek ze soukromého sídla Billa Gatese

Na první pohled je sídlo Billa Gatese trochu chaotické, ale to jsou někdy Windows také... Foto: Na první pohled je sídlo Billa Gatese trochu chaotické, ale to jsou někdy Windows také...Foto: www.businessinsider.com a Wikimedia commons

Bill Gates miluje technologie.

S majetkem 79,6 miliardy dolarů je zakladatel Microsoftu Bill Gates nejbohatším mužem USA a šestým nejbohatším člověkem na Zemi. Nikoho asi nepřekvapí, že jeho dům patří k těm „výraznějším“.

Gatese stálo dva roky času a 63 milionů dolarů, než dům nazvaný Xanadu 2.0 podle slavného filmu Občan Kane od režiséra a spisovatele Orsona Wellese dokončil. Dům situovaný ve čtvrti Medina v Seattlu na břehu Washingtonského jezera (severozápad USA) stojí na pozemku o rozloze 62 000 metrů čtverečních a zajímavé je na něm doslova všechno.

Cena: Aktuální hodnota pozemku je 123 milionů dolarů, Bill Gates ho koupil v roce 1988 za rovné dva miliony. Jen roční daň z pozemku ho přijde na milion dolarů.

Stavba: Dům je postavený ze dřeva 500 let starých jedlí douglasek. Na jeho stavbě se podílelo 300 dělníků, z toho bylo 100 elektrikářů.

Komfort: Systém senzorů umožňuje obyvatelům i návštěvníkům domu přizpůsobit si nastavení teploty a světel. Stačí zadat do systému svůj PIN a senzory poté sledují váš pohyb po domě a operativně přizpůsobují teplotu a osvětlení. Pod tapetami ukryté reproduktory plynule pouští hudbu podle toho, jak procházíte místnostmi.

Vlastní plážička, vlastní přístaviště Foto:

Vlastní plážička, vlastní přístaviště

Izolace: Xanadu 2.0 je z části zapuštěný v terénu a překrytý zeminou, což minimalizuje tepelné ztráty.

Interiér: Na stěnách domu jsou rozmístěné ploché počítačové monitory v hodnotě 80 000 dolarů. Jejich úkolem je zobrazovat z datového úložiště v hodnotě 150 000 dolarů oblíbené obrazy nebo fotografie.

Bazén: Třicetimetrový bazén má svou vlastní budovu o rozloze 360 metrů čtverečních. Hosté mohou podplavat skleněnou stěnu a užívat si venkovní terasu.

Fitness: Na trampolíně si můžete zaskákat v místnosti s výškou stropu sedm metrů. K tomu patří posilovna, sauna, pára a oddělené šatny pro muže a ženy.

Tráva roste všude, i na střeše Foto:

Tráva roste všude, i na střeše

Banketní sál: Není obvyklé, aby měl člověk v domě přímo sál, v případě Xanadu 2.0 tomu tak ale je. V sále se pohodlně usadí 150 lidí, při banketu ve stoje pak rovnou 200. Jedné ze stěn haly dominuje šest mramorových krbů, na druhé visí 11metrová obrazovka.

Koupelny: V domě je 24 koupelen, přičemž v deseti z nich jsou vany. Zřejmě se hodí hlavně v případě početné společnosti, pro běžný provoz to je ale trochu moc.

Kuchyně: V různých částech domu je rozmístěno šest kuchyní, takže pohoštění je vždy po ruce.

Knihovna: Tak ta má rozlohu 195 metrů čtverečních a kromě dvou soukromých čítáren s barem v ní najdete třeba Leicesterský kodex, za který Gates v roce 1994 zaplatil 30,8 milionu dolarů. Jde vlastně o originál deníku Leonarda Da Vinciho, který ho psal zprava doleva a ještě zrcadlově převráceným písmem.

Leicesterský kodex rozhodně není snadné čtení. Už proto, že ho Leonardo da Vinci psal zprava doleva a ještě k tomu zrcadlově převráceným písmem Foto:

Leicesterský kodex rozhodně není snadné čtení. Už proto, že ho Leonardo da Vinci psal zprava doleva a ještě k tomu zrcadlově převráceným písmem

Kino: Domácí kino v případě Xanadu 2.0 pojme v pohodlných křeslech 20 diváků. Kino je zařízené ve stylu Art Deco a má vlastní stroj na výrobu popcornu.

Garáž: Na pozemku je rozmístěno několik garáží pro celkem 23 aut. Nejzajímavější z nich je jakási podzemní jeskyně z betonu a nerezové oceli pro deset aut. Beton je na některých místech záměrně narušený, aby se tak dosáhlo dekonstruvistického vzhledu.

Strom: Bill Gates má i svůj oblíbený strom. Je to javor rostoucí blízko příjezdové cesty k domu. Strom hlídá počítač, který například v případě sucha zalévá kořeny.

Voda: Na pozemku jsou potok a umělé mokřady, které mají zajistit, aby vysoké zdi, kterými je pozemek obehnán, neodřízly místní faunu od jezera.

Písek: Soukromou pláž na břehu Washingtonského jezera pokrývá písek každoročně dovážený nákladní lodí z karibského ostrova Svatá Lucie.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Úplně kostičkované to tedy není, ale jistá podobnost se světem Minecraftu se nabízí Foto:

24letý youtuber si hraním Minecraftu vydělal na dům za 4,5 milionu dolarů

Tak dlouho hrál youtuber Minecraft, až mu kostičkový gigant vydělal na dům za 4,5 milionu dolarů.

Článek

Z výšky sídlo Marcuse Perssona působí, jako by bylo opuštěné kdesi v přírodě. Kdepak, nachází se v Los Angeles, ve čtvrti Beverly Hills!  Foto:

Zakladatel Minecraftu Marcus Persson koupil dům plný neuvěřitelných věcí

Tvůrce slavné počítačové hry Minecraft Marcus Notch Persson koupil dům, který oslňuje moderním přepychem a neuvěřitelnou sbírkou hravých věciček. Vyfoukl ho rapperovi Jay...

Článek

reklama