reklama

3 dobré rady, jak vybírat obklady a dlažbu, abyste pak doma nebyli v šoku

To, co na jednom kousku vypadá decentně, může být ve velké ploše pěkná divočina Foto: To, co na jednom kousku vypadá decentně, může být ve velké ploše pěkná divočinaFoto: iStock

Váháte, který odstín či vzorek zvolit? Pak vězte, že jedna obkladačka či dlaždice vám moc nepomůže. Ideálně kupte celý balík a dovezte si ho domu, ať vidíte, co vzorek udělá v ploše u vás doma.

Dorazili jste do prodejny obkladů a dlažeb zaujal vás rastr dlaždice, který imituje kůži? Nebo naopak velkoformátová dlažba, na které se střídají tři různé barvy? Přemýšlíte, zda se vám domů budou hodit? První rada zní, vezměte dlaždici ven před prodejnu. Je to banální, ale je to tak, uvnitř jsou zářivky, nebo naopak přítmí a vy těžko odhadujete odstín dlaždice. To je taková rychlá akce, která vám už mnohé napoví.

Další krok je koupit si celý balík (cca 1 m2) a odvést si ho domů a rozložit ho. Zní to bláznivě, ale dostanete tak obklad do přirozeného světla, ve kterém pak bude opravdu fungovat. Navíc pokud opravdu chcete vědět, co udělá vzorek, potřebujete plochu. Potřebujete vidět, jak na sebe jednotlivé dlaždice/obklady navazují, a co dovedou. To, co na jednom kousku vypadalo decentně, může být ve velké ploše pěkná divočina. Samozřejmě řadu obkladů a dlažeb máte ve většině prodejen názorně předvedenou na vzorových koupelnách či kuchyních, ale ne všechny, a pořád je to v umělém světle.

V přirozeném světle dlažba vypadá jinak než v umělém osvětlení zářivek Foto: V přirozeném světle dlažba vypadá jinak než v umělém osvětlení zářivek. Foto: iStock

Mně se třeba moc líbily obkladačky 10 x 10 cm, které byly sice v prodejně nalepené na stěně, takže jsem je viděla v ploše, ale v prodejně měly tomatovou barvu (à la plechovka od Campbella), kdežto doma jsou sytě tmavě červené (nakonec jsme je koupili).

Velkoformátové obklady Velvet překvapují sametově intenzivními barevnými tóny Foto: Velkoformátové obklady Velvet překvapují sametově intenzivními barevnými tónyFoto: Siko

Anebo mě zaujala dlažba imitující pískovec, tak jsem jí popadla balík, dovezla domů do kuchyně a zjistila, že v sobě obsahuje lesklé stříbrné kousky, které u nás v kuchyni házejí prasátka. Jelikož má kuchyně velké francouzské okno na jih a menší na západ, sluníčko tam svítí značnou část dne. Znamenalo by to, že by dlažba člověka oslňovala. Dlažbu jsem sbalila a šli jsme do cotta (to je báječný druh dlažby, o tom zase někdy příště).

Článek

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper Foto:

Také milujete „recy věci“?

Palety jsou zkrátka fenomém. Lze s nich kouzlit neuvěřitelné kreace.

Asi největší akci jsme zažili s koupelnou. Na všechny stěny jsme koupili mozaiku z několika odstínů modré, ačkoliv nás prodejci zrazovali, že obložit celou koupelnu jenom mozaikou bude psycho. Jelikož mám svoji hlavu, koupili jsme 25 balíků skleněné mozaiky.

V koupelně máme velké okno na jih přes celou místnost. Naštěstí jsme se na stavbě stavili ráno, kdy měl obkladač obložený přesně jen prostor kolem vany. Stačil jeden pohled a bylo nám jasné, že kdyby pokračoval, měli bychom pocit, že jsme v permanentním rauši. Slunce skleněnou mozaiku rozjasnilo tak, že úplně bolelo se na ni podívat (pravda, nebyla ještě vyspárovaná, spárovačka ji pak utlumila).

Článek

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu Foto:

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

Pojďte si s námi projít domek z 30. let v Dublinu. Možná že ne všechno je přenosné do české kotliny, ale jedna věc určitě: Majitelka se nebála vytvořit si místo podle...

Okamžitě jsme jeli vrátit nepoužitou mozaiku a poslušně dokoupili bílý velkoformátový obklad s povrchem imitujícím bambus či jakési dřevo. Tak až budete kupovat dlažbu či obklad a nebudete si jistí, dejte si tu práci, kupte pár vzorkových balíků a dovezte si je domů. Pokud je slušně zabalíte, ve větší prodejně vám je vezmou zpátky.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Odolnost desky vůči vlhkosti a skvrnám zvýšíte pravidelným olejováním Foto:

Jak naolejovat kuchyňskou desku z masivu

Masivní dřevěná pracovní deska dodá solidní výraz celé kuchyni, oplátkou ale vyžaduje pravidelnou péči v podobě speciálního oleje. Naštěstí ale nejde o nic složitého.

Článek

Povrch zařízení kuchyně je neustále vystavený mastnotě Foto:

Jak nejjednodušeji vyčistit kuchyňskou linku pokrytou mastnotou? Obyčejným olejem!

Výplod blouznivé mysli? Nic takového! Geniálně jednoduchá a logická rada z následujícího videa je založená na skutečnosti, že olej na sebe váže mastnotu a tu zaschlou i...

Článek

Natírání je radost a vydrží vám celý život Foto:

Lak, nebo lazura? Základní pravidla, podle kterých se snadno rozhodnete

S laky je to jako s telefonními operátory. Jak se mu jednou upíšete, těžko vystoupíte, protože lak můžete přetřít jen lakem, nebo ho musíte zcela odstranit, a pak teprve...


reklama