reklama

3 výhody trojúhelníkové chaty

Prostý domek je celý ze dřeva Foto: Prostý domek je celý ze dřevaFoto: Lindman Photography

Nezvyklé stavení skýtá jedinečný výhled i soukromí a jako bonus ložnici pod hvězdami.

Vpravdě ojedinělý domek na léto navrhl pro svou rodinu architekt Leo Qvarsebo. Skromný příbytek měl splňovat následující kritéria: mělo být možné vařit jak uvnitř tak i venku, domek musel skýtat klidné místo na čtení a ložnice měla být pod hvězdami. Trojúhelníková dřevostavba, která všechny tyto tři podmínky splnila, je k vidění ve švédském městečku Västerbyn.

Domek ze severní strany kryje hustý les, z terasy na jižní straně lze pozorovat moře, pastviny i zapadající slunce. Tvar vysokého trojúhelníku na malé základně architekt zvolil speciálně pro rovinatou krajinu. Vysoký domek umožňuje dobrý výhled do dáli a zároveň v interiéru rozloženém do pěti (mezi)podlaží nacházejí členové rodiny soukromí.

Ložnice sice nemá střešní okno, to ve stěně je ale dost velké na to, aby jím bylo vidět hvězdnou oblohu i z postele Foto: Ložnice sice nemá střešní okno, to ve stěně je ale dost velké na to, aby jím bylo vidět hvězdnou oblohu i z posteleFoto: Lindman Photography

Rozměrná okna vystupují z trojúhelníkové střechy sahající až na terasu. Ta díky velkým posuvným skleněným dveřím opticky zvětšuje přízemí. Domek je jak zevnitř tak zvenku dřevěný. Kostru ve tvaru „A“ tvoří trámy, střecha stejně jako stěny je ze švédské borovice. Stropy, stěny i podlahy pokrývá překližka, kterou majitel sehnal ze staré továrny na puzzle. Z překližky je i improvizovaný nábytek, který si stavitel vyrobil přímo na místě.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Pohled napříč celým domem Foto:

Dům s mezipatry geniálně využívá každý metr prostoru

Schodiště spojuje místnosti, které se dělí o okna i světlo. Výsledkem je větší počet pocitově velmi prostorných místností.

Článek

Švestky rostou v místě terasy dál.  Foto:

Minidům pro hosty má tvar dortu

Na venkově na jihu Norska, konkrétně v oblasti Slåttevik, navrhlo studio Saunders Architecture minidům trefně pojmenovaný „Slice“ (česky plátek, krajíc) jako prosluněný...

Článek

Bílá věž vysoká 56 metrů bude součástí oddechové zóny na břehu řeky Lez. Foto:

Dům jako piniová šiška? Francouzi ho postaví do dvou let

Japonský architekt Sou Fujimoto tvrdí, že architektura se má inspirovat přírodními tvary a strukturami.


reklama