Bydlení

15. září 2016 05:15

Markéta Zídková

6 alternativ cukru. V čem jsou lepší a v čem horší?

6 alternativ cukru. V čem jsou lepší a v čem horší?

Rafinovaný cukr upadl zejména po odvysílání dokumentu Cukr-blog v nemilost. Souběžně s tím ovšem roste spotřeba jeho vesměs drahých a ne vždy bezproblémových alternativ. Platí sice, že cukr je návykový, žádnou jeho domnělou škodlivost ale vědci neprokázali. Jenže ona ani ostatní sladidla nejsou jen zdravá. Jak na tom jsou, zjistíte v následujícím přehledu.

Agávový sirup

Tato průmyslově upravovaná šťáva ze sukulentů rostoucích vJižní Americe je sladší než řepný cukr a tím obecně pomáhá snížit spotřebu cukru. Pro svůj nízký obsah glukózy má i nízký glykemický index, a to jenom 15. Má to ale háček. Sirup po zpracování obsahuje nejméně 75 procent fruktózy, což je více než vysocefruktózový kukuřičný sirup (HFCS). Americký dietolog dr. Jonny Bowden upozorňuje na to, že fruktóza podporuje vznik inzulinové rezistence a významně zvyšuje hladinu triglyceridů, rizikového faktoru srdečně-cévních nemocí. Podporuje ukládání břišního tuku, které zvyšuje riziko vzniku cukrovky, a opět srdečních chorob i vzniku metabolického syndromu.

Třtinový cukr

Obsahuje stejný podíl kalorií jako rafinovaný řepný cukr. Na rozdíl od něj však obsahuje také vitamínyskupiny B, vápník, hořčík, draslík a železo. Je ale třeba dodat, že tyto prvky jsou tu zastoupeny jen v mizivém množství a jen odvádějí pozornost od zásadní otázky střídmé konzumace jakýchkoli cukrů. „Několik minerálů anebo nějaká fytochemikálie znich nedělají zdravou potravinu,“ varuje dietoložka Margit Slimáková před přeceňováním jakékoli alternativní podoby cukru.

Fruktóza

Je známá také jako ovocný cukr. Fruktóza je pro někoho hůře stravitelná a může být příčinou nadýmání a průjmu. Někteří odborníci doporučovali fruktózu diabetikům, protože má nižšíglykemický indexnež glukóza a sacharóza. Fruktóza skutečně nezvyšuje hladinu krevního cukru, ale zvyšuje hladinu hormonu gherlinu, který podporuje chuť kjídlu. Při jejím rozkladu vzniká kyselina močová, která zvyšuje riziko vzniku zánětů kloubů.

Stévie

Sladidlo z této jihoamerické rostliny schválila administrativa Evropské unie k prodeji teprvev roce 2011. Je sladká, i když neobsahuje kalorie. Údajné zdraví prospěšné účinky, které měli znát už indiáni před staletími, se ale nedaří prokázat. Až si propagátoři tohoto sladidla uvědomí, že ze zelených lístků této rostliny se vyrábí i sladidlo do coca coly, možná zas brzy upadne v nemilost.

Xylitol

Jedná se o tzv. alkoholický cukr, což je přírodní sladidlo, které se získává zkukuřice nebo březové šťávy. Má alespoň tu výhodu, že omezuje tvorbu zubních povlaků a tím i snižuje riziko vzniku zubního kazu. Pro tuto svou vlastnost jej výrobci běžně používají do žvýkaček nebo bonbonů. Ale i v případě xylitolu je na místě střídmost. V opačném případě hrozí průjem, žaludeční křeče i nadýmání. A psi jej nesnášejí vůbec – vyvolává u nich totiž prudký pokles inzulinu.

Sukralóza

Toto náhradní sladidlo známé pod obchodním názvem Splenda se vyrábí ze sacharózy, jejíž některé složky nahrazují atomy chlóru. Sukralóza je 500–600krát sladší než sacharóza, zhruba dvakrát sladší než sacharin a čtyřikrát sladší než aspartam. Zdraví ale spíš škodí, než by prospívala. Poškozuje střevní mikroflóru, navozuje inzulinovou rezistenci a zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou druhého typu. Dr. Mercola upozorňuje i na její karcinogenitu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také