reklama

7 jednoduchých triků, jak dostat do malého bytu vše potřebné

Malý prostor vás donutí zbavit se nepotřebných věcí Foto: Malý prostor vás donutí zbavit se nepotřebných věcíFoto: Thinkstock

Abyste se v malém bytě necítili stísněně.

S místem v malém bytě bychom měli zacházet jako při balení kufru. Musíme si dobře rozmyslet, co potřebujeme a co ne. Organizace a skladování je prostě klíčem ke spokojenému žití v malém prostoru, nakonec zjistíte, že třeba tolik věcí ani nepotřebujete a zbyde vám síla starat se o jiné záležitosti, než je úklid a přerovnávání věcí.

K pocitu dostatečného životního prostoru pomohou však i drobné optické fígle. Podívejte se na několik rad, které vám usnadní život a rozšíří prostor.

Úložné prostory můžete najít kdekoliv

Pohovka Hemnes se 3 úložnými zásuvkami, cena 10 970 Kč, k dostáni v IKEA Foto:

Malý prostor lze „nafouknout“ pomocí správného výběru nábytku. Soustřeďte se na pár větších kusů místo mnoho malých.

Pokud potřebujete postel a skříň, vhodná je multifunkční postel, která může sloužit vám či návštěvě a ve které schováte ložní prádlo nebo zimní oblečení. Úložné prostory nemusíte využít jen v posteli, ale také v křesle nebo podnožce.

Pohovka Hemnes se 3 úložnými zásuvkami, cena 10 970 Kč, k dostání v IKEA. Foto: Ikea

 

Zeštíhlete spotřebiče

Tyčový akumulátorový vysavač Dyson V6 Fluffy. Cena: 11 990 Kč Foto:

V garsonce si jistě nebudete moci dovolit velké spotřebiče, některé ale nutně potřebujete. Poohlédněte se po těch, které jejich design předurčuje ke snadnému skladování. Vybírejte však pečlivě, aby kromě skladnosti splňovala vybraná elektronika také vysoké nároky funkčnosti.

V dnešní době lze najít i takové, kterým úsporná velikost neubere na výkonu. Například klasické podlahové vysavače s dlouhou hadicí a trubicí mohou být pro uskladnění skutečná noční můra. Výhodným řešením je například tyčový akumulátorový vysavač Dyson V6 Fluffy s podlahovou hubicí. Nabíjecí držák vysavače umístíte na zeď i v té nejmenší předsíni.

Tyčový akumulátorový vysavač Dyson V6 Fluffy. Cena: 11 990 Kč. Foto: Dyson

Schovejte dveře do zdi

Právě úspora místa je hlavním a jednoznačným pozitivem posuvných dveří. Pokud se snažíte vyjít s každým centimetrem, uvažujte o tomto řešení. V neposlední řadě pak u nich oceníte snadný a tichý způsob otevírání. Jednoduše dveře schováte do zdi a vyhnete se nepříjemným překážejícím, klasickým dveřím. Další předností je skutečnost, že po zasunutí jsou dveře chráněny před vnějším poškozením. Dveřmi do pouzdra si tak můžete jednoduše rozčlenit místnosti. Zároveň tímto krokem vytváříte předpoklad ke vzniku bezbariérového bytu.

Rozšiřte prostor zrcadly

Se zrcadly se dá kouzlit! Postupem času se odpoutávají od své primární funkce a stále častěji pomáhají interiéru opticky dodat prostor a světlo. Nejnovějším módním trendem je koláž, která vznikne seskupením zrcadel stejného tvaru i stylu. Navíc zrcadlo můžete dát do každé místnosti. Budete sami překvapeni, jakých působivých proměn lze s „obyčejným“ zrcadlem dosáhnout.

Upevněte světlo na stěny

Nástěnná lampa Bellevue AJ9 z černé lakované oceli a mosazi od &Tradition, cena 8 930 Kč, k dostání na DesignVille.cz Foto:

I když lampy volají po místě na stole či podlaze, zkuste je raději umístit na zeď. Na nočním stolku pak zbyde místo pro knížku, budík či hrnek s čajem a o podlaze nemluvě. Nástěnná svítidla jsou módním a praktickým řešením. Nejenže lampa může svítit bodově, ale při směrování na zeď pak získáme efekt odraženého světla.

Nástěnná lampa Bellevue AJ9 z černé lakované oceli a mosazi od &Tradition, cena 8 930 Kč, k dostání na DesignVille.cz. Foto: DesignVille

Vymalujte na „světlo“

Především se zamyslete nad barvami. Pokud se rozhodnete vymalovat světlými odstíny, opticky zvětšíte prostor. Světlé barvy totiž působí vzdušně a čistě. Navíc další kombinace s barevnými doplňky jsou pak jednodušší. Uvažujte i nad barevnou tematikou. Například interiér v neutrálních barvách nenápadně vede k přemýšlení a meditaci.

Zaměřte se na zavěšení

Rozšiřte své obzory a uvolněte cenné místo na podlaze tím, že využijete stěny. Tento tip pro ušetření prostoru vás navíc nemusí přijít moc draho. Stačí nápad – a věšák můžete vytvořit z čehokoliv. Zajímavé je použití větví nebo starých vidliček. Pokud se do něčeho takového pustíte, budete moci být hrdí na své dílo, které dodá malému prostoru nejen praktičnost, ale i originálnost a nevšednost. Váš výtvor nemusí sloužit pouze k zavěšení oblečení, odložíte na ně i tašky a batohy, foťák na popruhu nebo různé sportovní náčiní jako podložku na jógu.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Inspirace pro malý šatník  Foto:

15 geniálních triků pro malý šatník

Máte doma málo místa? Určitě ano, s nedostatkem prostoru bojuje každý. Tyhle rady by vám ale mohly pomoct.

Článek

Spousta líčidel se nemusí nepřehledně převalovat v zásuvce. Udělejte si z plechu obaleného látkou tabuli na stěnu. Magnety přilepte na dna krabiček od líčidel a make-upu a pak už jen přicvakněte jednotlivé krabičky na tabuli Foto:

11 skvělých nápadů, jak ukládat věci v koupelně

V koupelně je potřeba spousta věcí, ručníky, zásoby různých mycích prostředků, kosmetika atd.

Článek

Chytře využitá „nudle“. Jen se otočíte a máte lednici po ruce, jen se otočíte a je tu sporák a pracovní plocha. Posezení je příjemně zakomponované k oknu Foto:

Inspirativní nápady na úzké kuchyně

Existují způsoby, jak těsné místo proměnit ve stylovou místnost, kde vás bude bavit vařit, a dokonce i sem tam v ní setrvat třeba nad kávou a zajímavou debatou.

reklama