reklama

7 předpovědí, jak bude váš domov vypadat v roce 2020

Kolik životního prostoru budeme mít v budoucnu?  Foto: Kolik životního prostoru budeme mít v budoucnu? Foto: www.evermotion.org

Od křemíkového nábytku až po konec skladování. Marcus Engman ze švédské Ikea hovoří o nejbližší budoucnosti vašeho domova.

Je velmi pravděpodobné, že Marcus Engman je přímo zodpovědný za nejméně jeden kus nábytku ve vaší domácnosti a jestli jste se narodili někdy mezi lety 1980 a 2000, pak nejspíš za téměř všechen nábytek. Jako hlavní designér švédské Ikea dohlíží na návrhy nového nábytku a bytových doplňků, které pak končí v rukou milionů zákazníků. Jak tento člověk vidí směr, kterým se bude ubírat vývoj nábytku a interiérových doplňků?

1. Proměnlivý domov

Když si lidé zařizují domácnost, tradičně myslí matematicky: gauč + televize = obývák; postel + komoda plná zásuvek = ložnice. V neustále se urbanizujícím světě ale lidé žijí v čím dál menším prostoru. (Světová zdravotnická organizace předpovídá, že do r. 2017 bude většina lidí žít ve velmi těsném a uzavřeném městském prostředí.) To, že jedna věc dělá jednu místnost obývákem a jiná zas ložnici ložnicí, se houpá čím dál tím víc „na vodě“. 

Nábytek se bude muset vyvíjet, aby udržel krok s dobou, tedy dokázal reagovat na to, že žijeme na menším prostoru. Vidíme to už dnes. „Vezměte si gauč,“ říká Engman. „Dříve byl gauč nejdůležitějším kusem nábytku v obývacím pokoji, a tím pádem i v domě. To se ale mění. Gauč tu už není jen pro posezení s rodinou či přáteli, ale lidé na něm jedí a v malých bytech jej používají dokonce jako postel. Gauč se svým původním a jediným účelem už zkrátka ve stále se zmenšujícím světě není potřeba.“ Podle webu www.fastcodesign.com Engman očekává, že stejně tak se promění funkce stolu – bude to víceúčelový kus nábytku, u něhož můžete pracovat, jíst, hrát si a zároveň být ve společnosti dalších lidí.

Článek

Dneska to máme jak v zahradě Foto:

Rostoucí dětské židle, stoly a nábytek. Podívejte se, co vše umí

Aby děti rády seděly u domácích úkolů, potřebují pořádný stůl a židli.

2. Nábytek, který toho umí víc

Z prvního bodu plyne bod druhý: V rychle se urbanizujícím světě se budou muset lidé přizpůsobit menšímu prostoru a obklopovat se menším množstvím nábytku. Jako důsledek tohoto vývoje Engman vidí to, že se nábytek bude muset stát univerzálnějším. „Je možné, že brzy bude nejdůležitějším kusem nábytku u vás doma stolička, protože může posloužit mnoha způsoby, nejen k sezení. Můžete ji použít jako noční stolek, sedadlo, stoleček nebo schůdek. Bude se hodit, když takové stoličky budou zasouvatelné, takže když nebudou potřeba, jednoduše je naskládáte na sebe.“

3. Konec skladování

Historie domácnosti je synonymem k historii skladování. Doma máme komody, almary, skříně, regály, police, CD držáky a další podobný nábytek. „To vše se mění. Je toho o poznání méně, co je třeba ukládat,“ upozorňuje Engman. „Lidé v urbanizujícím se světě nemají prostor pro skladování. Mnohé z těch věcí, které slouží k ukládání třeba hudby a filmů, už nejsou třeba, protože zábava dnes žije v cloudu. Naše domy budou méně přeplněné věcmi, ale co máme, budeme chtít zobrazit.“

Článek

Toto není hudba budoucnosti, ale současná promyšlená skládací židle Leaf (list), využívající dostupné moderní materiály Foto:

Nejtenčí složená židle je tlustá 2 centimetry

Kdo má židli bydlí zpívá se ve známé písničce „Dáme si do bytu“...

Na druhou stranu budou lidé vždy chtít sbírat fyzické objekty, je to pro ně způsob, jak ukázat, kdo a čím jsou,“ dodává Engman. „Lidé chtějí předvést své sbírky, neskrývat je v ústraní. Skladovací metody se však budou muset proměnit, aby udržely krok s vývojem doby. Stejně jako v muzeu vystavují na odiv návštěvníkům různé exponáty, musí být nábytek u vás doma schopen patřičně předvést vaše sbírky. Místo zásuvek a truhel tak nastoupí otevřené police a vitríny.“

4. Chytřejší nábytek

Začátkem tohoto měsíce Ikea seznámila svět s novou řadu lamp, jež jsou schopny bezdrátově nabít menší elektronická zařízení disponující bezdrátovým nabíjecím standardem Qi. To je první malý krůček, který ukazuje, kam se vývoj nábytku ubírá. Švédský výrobce věří, že nábytek bude jednoho dne stejným synonymem pro křemík, jako je elektronika.

Článek

Svítící váza od studia Dechem  Foto:

VIDEO: Chytrá věcička, která je vázou i světlem zároveň

Na letošním 16. Designbloku získalo minimalistické studio DECHEM Cenu za nejlepší kolekci bytových doplňků.

To ale neznamená, že Ikea se chce stát prodejcem elektroniky. „Naše mise nespočívá v prodeji elektroniky, ale v tom, jak udělat život doma chytřejší a snadnější,“ říká Engman. „Jednoho dne budou lidé stejně zvědavě a s nadšením přistupovat k tomu, aby si stáhli update, dodávající nové funkce jejich chytrým domácím přístrojům, jako když si dnes stahují poslední verzi operačního systému pro svá mobilní zařízení.“

5. Plochý design, aby bylo možné nábytek lépe zabalit

Ikea je synonymem pro nábytek, který je balený v plochých krabicích. Engman ale říká: „Stále myslíme na to, aby bylo balení ještě plošší.“ Engman tedy předpovídá, že v příštích pěti letech výrobci nábytku budou usilovat o to, aby bylo balení ještě úspornější, aby se snížily náklady na dopravu a nábytek byl levnější.

Článek

6. Personalizace

Nábytek je klíčem k vyjádření osobnosti. Ale vyrábět zcela osobitý nábytek je drahé a nějakou dobu trvá, než jej vymyslíte. Další velkou hranicí v designu nábytku je tak to, jak personalizovat masově vyráběný nábytek. Například, když Ikea vyrábí zapékací keramické misky, 20 % z nich musí být vyřazeno pro malou odchylku v proudění vzduchu, kterou v troubě během pečení způsobují. „Tak, co kdybychom těchto 20 % vzali a místo toho, že bychom je označili za chybu sériové výroby, vydávali bychom je za úspěšnou unikátnost?“ navrhuje Engman, nicméně připouští, že personalizace masově vyráběného nábytku je obrovskou výzvou a ani do 5–10 let nebude plně vyslyšena. „Ale osobně si myslím,“ říká Engman „,že je to jedna z nejzajímavějších a nejslibnějších oblastí výzkumu."

Článek

Barvou roku je měděná oranžová Foto:

Barva roku: Měděná oranžová i zemitě rudá Marsala. S čím je zkombinovat?

Jedno je jisté, pro rok 2015 se barvy pohybují v červeném spektru.

7. Zvláštní tkaniny, silné vjemy

Engman konstatuje, že lidé tráví hodně času dotýkáním se displejů. Je to nudné a není to něco, po čem by lidé toužili. Podle Engmana, se blízká budoucnost domova skrývá v hmatu – v hmatových požitcích. Domovy budou plné zvláštních látek a materiálů, které budou speciálně navržené jako kontrast k plochému hladkému displeji telefonu a tabletu, s nímž trávíme většinu času.

ZDROJ: www.fastcodesign.com

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Víceúčelová konzole NuBryte od Lucis Technologies slouží k ovládání světel a k účinnějšímu využívání energií prostřednictvím aplikace v telefonu. 4500 Kč Foto:

Trendy pro rok 2015: Jaká bude chytrá domácnost brzké budoucnosti?

Přinášíme vám novinky z prestižního veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas.

Článek

I nepořádek může být kreativní Foto:

Chcete být kreativní? Neuklízejte si stůl

Je pro kreativní uvažování lepší chaos, nebo pevně stanovený řád? Na tuto otázku přinesli odpověď američtí vědci.

Článek

Prosklený mostek z domu třeba do garáže či domku pro hosty Foto:

20 věcí, které promění vaše bydlení v ráj a jsou skoro zadarmo

Kdo by nechtěl mít doma maxi spižírnu, aby nemusel v obchodě při nákupu přemýšlet.

reklama