reklama

Dnes začíná advent. Co znamenají svíčky na adventním věnci a proč má být jedna růžová?

První adventní neděle - první svíčka Foto: První adventní neděle - první svíčkaFoto: Thinkstock

Zapomeňte na předvánoční šílenství, adventní čas je začátek liturgického roku, je dobou zklidnění a rozjímání. To je poselství pravého adventu.

Taky si každý rok říkáte, že se nebudete honit, stresovat, že si advent užijete, a pak těsně před Štědrým dnem cítíte srdce bušit až v krku? Co to zkusit letos? Třeba by to mohlo vyjít. Pokud se vrátíme k tomu, jak advent prožívali naši předci, tedy jako čas zklidnění, rozjímání, půstu. K tomu člověk ani nepotřebuje věřit v boha. Jen si to musí naordinovat, zkusit brát tuto dobu jako období, kdy bude mít čas na sebe a své blízké, a dokázat to pak fakt dodržet.

Samotný název advent pochází ze slova adventus, tedy z latinského výrazu pro příchod. V současné době se advent ustálil na dobu čtyř týdnů před Vánoci, což může trvat 22 až 28 dní.Potože křesťané odvíjeli svůj čas od narození Krista, první adventní nedělí, která letos připadá na 27. listopadu, začíná liturgický rok, jenž se vyznačuje dvojím očekáváním – slavností narození Ježíše Krista (24. prosince) a jeho zmrtvýchvstání (Velikonoce). V křesťanských zemích se advent udržuje zhruba od 6. století. Každá z adventních nedělí má svůj název – železná, bronzová, stříbrná a zlatá, i když podle mnohých pramenů jsou názvy nedělí až důsledkem komercionalizace svátku. Barvou adventu je fialová (modrá), která symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Tyto barvy se též objevují i svíčkách na adventních věncích – tradičních symbolech adventu, které zdobí české domácnosti. Jedna svíce na věnci má však růžovou barvu – ta symbolizuje radost. Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Časté jsou i věnce s pátou, bílou svíčkou uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den a symbolizuje Krista.

Kromě adventních věnců zdobily dříve české domácnosti i další, obyčejné věnce. Prosté věnce z různých rostlin měly symbolický význam, většinou měly zajistit svému majiteli štěstí, lásku, zdraví a bohatství. Do doby adventní patřil půst, a to nejen co se jídla týká. Zakázána byla zábava, pomlouvání i sex. Lidé naopak měli častěji zamířit na mši, kde se zpívaly staročeské roráty ke cti Panny Marie.

Raději zapalte svíčku a na chvíli si seďněte se svými blízskými Foto: Raději zapalte svíčku a na chvíli si seďněte se svými blízskýmiFoto: Thinkstock

Letos bude dlouhý advent

Železná neděle letos připadá na 27. listopadu. Na věnci zapalme první fialovou svíčku, která je takzvanou svící proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Někde už se rozsvěcují vánoční stromy a betlémy.

Prvním adventním svátkem je svátek svatého Ondřeje, který slavíme 30. listopadu. S tímto svátkem je spojena tradice lití olova, ze kterého dívky hádaly, jaký bude jejich příští manžel. Vdavekchtivé dívky také chodily vysekávat díru do ledu, v díře pak ve stínech hledaly podobu budoucího ženicha. Nebyl-li led, alespoň klepaly na dveře kurníku, ozval-li se kohout, už se chystaly na svatbu. Slepice pak znamenala odklad.

Článek

Odličovací polštářky imitují sníh. Svíčky do nich nedávejte, ale své místo najde věnec na dveřích Foto:

Krok za krokem: Vyrobte si rychlý adventní věnec z odličovacích tamponů

Proč utrácet za věnec peníze, když si ho téměř zadarmo můžeme vyrobit sami?

Bronzová neděle pak bude 4. prosince. Na věnci se zapaluje druhá svíce, takzvaná betlémská, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Kromě toho by však dívky měly vyběhnout ven uříznout větvičky stromu či keře, který může do Vánoc rozkvést. Nejčastěji se řežou větvičky třešně, ale třeba i zlatého deště. Větvička, která o Vánocích rozkvete, přinese do vašeho domova štěstí. Děvčatům na vdávání pak předpovídá svatbu.

Ještě v 19. století chodil nejen Mikuláš, ale o dva dny dříve i Barborky. Svobodné dívky i vdané ženy chodily od domu k domu a předváděly výstup ze života sv. Barbory. Dětem pak rozdávaly dárky a těm zlobivým hrozily.

Článek

Advent je tady, už se chystáte? Foto:

Super rychlé a levné návody na adventní svícny

Nechce se vám utrácet až několik stovek za adventní svícen? Nebo patříte k těm, kteří před honosnými a přezdobenými věnci dávají přednost spíše jednodušší dekoraci? V tom...

Ano, na Mikuláše nelze zapomenout, protože tento svátek podléhá podobné komercionalizaci jako samotné Vánoce. Mikulášské oslavy se dřív pojily s masopustem, který je spojen s rejdy maškar. Ještě v 18. století chodili v takových průvodech často až čtyři Mikulášové, doprovázení čerty, anděly a řadou neobvyklých masek. Dnes navštěvuje trojice jednotlivé domácnosti a dětem rozdává sladkosti.

Stříbrná neděle připadá letos na 11. prosince. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, které se říká pastýřská. Ta vyjadřuje radost z toho, že postní období pomalu končí a přicházejí slavnostní okamžiky.

Článek

V adventním kalendáři může dostat na každý den jednu ozdobičku, kterými pak společně s vámi ozdobí vánoční strom Foto:

10 tipů na originální adventní kalendář

Zapomeňte na nudné čokoládičky v nevkusném papíru. Adventní kalendář může mít mnoho podob.

Po neděli přijde svátek svaté Lucie, ale Lucky chodívaly od domu k domu už v předvečer svého dne. S velkým nožem vyhrožovaly dětem, které se o adventu nepostily, že jim rozpářou břicha. Hodné děti pak Lucky obdarovaly nějakou maličkostí. Ženy a dívky nesměly v tento den pracovat ani příst.

Poslední neděle před Vánoci, zlatá, pak letos bude 18. prosince. Svíce, která na věnci zbývá, se jmenuje andělská a představuje mír a pokoj.

(AC)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Lucie, noci upije a práci zakáže Foto:

Lucie noci upije a podle tradice také nesmíte uklízet

Dnes má svátek Lucie, neperte prádlo, neuklízejte a buďte hodní.

Článek

Pusinky můžete dozdobit Foto:

Na poslední chvíli: Vyrobte si 6 druhů vánočního cukroví za 2 hodiny

Vybylo vám oproti plánu pár volných chvil a zvažujete, že byste před Vánoci ještě přece jen zvládli něco upéct? Mrkněte na tyto superjednoduché a hlavně superrychlé...

reklama