reklama

Americká krása – dům v horách nepostrádá přistávací dráhu

Dům se otevírá do okolní krajiny Foto: Dům se otevírá do okolní krajinyFoto: Chris Giles

Vedle svého domu v coloradských horách si podnikatel v letectví nechal zřídit i hangár a přistávací dráhu.

Manželé Rosalinda a Tom Buffaloeovi z New Orleansu (jih USA) chtěli vždy žít na západě země. Tom si myslel na tamní široká prostranství, u nichž předpokládal nejen daleké výhledy, ale i dost prostoru na travnatou přistávací dráhu pro historická letadla. Obojí splňoval pozemek s horským panoramatem na pozadí, který objevili na cestě po jihozápadu Colorada.

Oslovený architekt navrhl přízemní dům s hangárem a přilehlou částí pro hosty, opodál stojí hangár s kanceláří a ještě jedna nocležna pro další hosty. „Věděli jsme, že hlavními materiály mají být beton a sklo. Styl jsme ale neřešili – architektovi jsme řekli, ať to udělá pohodlné,“ vypráví Tom o zadání projektu.

V kuchyni vládne poněkud chladná moderna Foto: V kuchyni vládne poněkud chladná modernaFoto: Chris Giles

Architekt i stavitelé ho poslechli a na výraz porozumění pro klientovu zálibu beton ještě opatřili stříbrně zbarveným titanzinkovým pláštěm, díky němuž dům koresponduje s letadly.

Energetické nároky tato domácnost z velké části pokrývá fotovoltaickými panely, předehřívat či ochlazovat vzduch zas pomáhají geotermální vrty.

S tím, že by plochou střechu přetížil sníh, si Tom hlavu nedělá. „Jsme na pokraji pouště, tady zas tolik sněhu nepadá,“ ujišťuje (možná nejvíc sebe). A jak správně dodává, ze svažité střechy by mu sníh jen padal „na všechny terasy“ – což by se líbilo málokomu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Zájemci o Remote House si budou moci stavbu uzpůsobit k obrazu svému Foto:

Postaveno za 45 dní! Praktický a pohodlný domek k nastěhování

Stačí si pořídit pozemek a do dvou měsíců můžete bydlet.

Článek

Dřevostavba Zilvar Foto:

Toužíte po víkendovém domě? Inspirujte se stavbou z východu Čech

V krásném venkovském prostředí východních Čech byl před dvěma roky postaven neobvyklý víkendový dům, jenž si svou originalitou získal čestné uznání Grand Prix Architektů...

reklama