Bydlení

11. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Architekt izoloval svůj první dům papírem

Experiment, který funguje.

Tak jako všude, i mezi domy se najdou prvotiny. Architekt Ondřej Pleštil začal s malou chatou na první pohled skromně, o to více ale experimentoval s konstrukcí i s materiály.

První dům autor navrhl a svépomocí vystavěl jako svou prvotinu v Bořkově u Semil. Prototyp minimálního bydlení pro jednu osobu vybudoval s ohledem na její skromný rozpočet. Jednoduchá dvoupatrová dřevostavba orozměrech 6 x 6 x 6 m je výjimečná v mnoha ohledech. Historický dřevěný skelet z masivních profilů je spojovaný takřka výhradně tesařskými spoji. Dům vypadá jako klasický hrázděný, ale není. Stěny totiž vyplňuje směs rozdrceného novinového papíru a pilin natlačená do bednění mezi tesařské konstrukce. Zvenku izevnitř je pak omítka.

Sklep – který je mimo dům – je z místního kamene jen gravitačně seskládaného na sebe. Rozměry chaty a její proporční členění vychází zteorie zlatého řezua ze systému Modulor Le Corbusiera, který pracuje s ideálními proporcemi lidského těla. Architekt, který domek pojal jako experiment, použil zmíněný modulární systém úplně do důsledku.

Vpřízemí jsou zádveří, obytný prostor sWC a koupelnou, vpatře pak dva půdní prostory se spojovací chodbou. Obě podlaží spojuje dřevěné mlynářské schodiště. Terasu před domem autor vydláždil betonovými dlaždicemi, které s kamarády zachránil z bývalého obchodního domu „Ještěd“ v Liberci během jeho demolice v roce 2009.

Autor sám o svém prvním domě pojednává na tomto videu. Kromě toho o něm vydal i knihu První dům.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také