reklama

Architekti mikrobytu předvedli, jak na 21 m² vykouzlit hezký byt

Z boku na kuchyňskou linku navazují úložné prostory  Foto: Z boku na kuchyňskou linku navazují úložné prostory Foto: Spamroom

Vtěsnat byt do prostoru o ploše pouhých 21 m² není žádný med. Skupina architektů a designérů z berlínského studia Spamroom se o to nicméně pokusila. Nakolik šikovné je vestavěné patro a víceúčelové jádro, posuďte sami.

Třebaže berlínský Micro-Apartment Moabit je bezmála třikrát větší než titěrný příbytek ve francouzské metropoli, o němž jsme psali zde, i tady bylo nutné účelně využít každý centimetr prostoru. Byt v domě z počátku 20. století v berlínské čtvrti Moabit byl původně rozdělený na dvě miniaturní místnosti se společným WC kdesi na chodbě. Koupelna přitom podle architekta zabírala neúměrně prostoru na úkor obývací zóny, místa pro vaření a prostoru pro spaní. Chaotický kumbál architekti přeměnili na byt tím, že vybourali příčky a celý prostor tak otevřeli. Následně v něm zařídili komfortní obývací zónu, spací zónu, dobře vybavenou malou kuchyň i malou koupelnu a také spoustu úložných prostor.

Velká okna, otevřený prostor a světlé barvy účinně zahánějí jakýkoli pocit stísněnosti  Foto: Velká okna, otevřený prostor a světlé barvy účinně zahánějí jakýkoli pocit stísněnosti Foto: Spamroom

Nejdůležitější pro vytěžení prostoru je ústřední jednotka, z jejíž jedné strany je koridor s kuchyňským koutem, z druhé strany vstupní chodba do bytu s koupelnou a z boku pak úložné prostory. Starší zástavba – německy Altbau – vyniká vysokými stropy. Výše popsaný funkční celek nesahá až ke stropu, ale naopak je co nejnižší, aby nahoře zbylo místo pro vestavěné patro. To spočívá na ocelové konstrukci a po obvodu je důvtipně zakryly přesahující kuchyňské a další skříňky. Integrovaný nábytek tak plní estetickou funkci a současně funguje i jako zástěna a mantinel. I z postele jsou po ruce knihy uložené v tomto mantinelu a nechybí ani plocha pro práci s notebookem. Zmíněná koupelna rozhodně není velká, zaujímá pouhé 2 m², je vybavená titěrným zařízením a vchází se do ní posuvnými dveřmi, které rovněž šetří místem. Žádná rozmáchlá gesta si v ní majitel dovolit nemůže, ale umýt a oholit se tam dá.

Micro-Apartment Moabit byl dokončený letos v březnu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Rychloúklid za 30 minut Foto:

Uklidit celý byt za 30 minut? Jde to!

Co si budeme nalhávat, úklid není nejoblíbenější činností většiny z nás. Sem tam ale na něj zkrátka musí dojít.

Článek

Tato přestavba staré garáže na obyvatelnou chatu nazvanou Garage je cenami ověnčený debut archi studia Graypants ze Seattlu Foto:

Minidomečky: Bydlení snů se vejde do 50 m². Ušetříte za energie i za hypotéku

Menší dům znamená, že budete vlastnit jen věci, které jsou pro vás doopravdy důležité. Kromě toho nemusíte platit takové náklady na bydlení a jako bonus navíc ani tolik...

Článek

Koupě bytu je zpravidla největší investicí v životě běžného smrtelníka Foto:

Nový způsob podvodů s byty? Nabízejí se neexistujícící reality. Proč?

Požadavek zálohy na byt, který jste neviděli, je stará vesta. Nově podvodníci falešnými inzeráty loví i možné klienty pro úvěrové společnosti.


reklama