reklama

Barvám se meze nekladou! Podívejte se na nový fenomén z Bolívie

Pestré barvy jsou obecně pro Jižní Ameriku typické Foto: Pestré barvy jsou obecně pro Jižní Ameriku typickéFoto: Alfredo Zeballos

V ulicích bolívijských měst přibývá křiklavých domů vyvedených v barevném folklorním stylu Andina. Výstřední počínání původně jediného architekta možná prosadí nový architektonický styl.

Stojí jich už na 120 a další přibývají. Nápadné domy hýřící barvami jak zvenku, tak i zevnitř se objevují hlavně v obřím slumu El Alto. Dobrou polovinu z nich navrhl bývalý zedník Freddy Mamani Silvestre, který se už 10 let věnuje architektuře.

Ovládne Jižní Ameriku nový Hundertwasser?

Naději prosadit se tomuto stylu, který historička architektury Elisabetta Andreoliová označila výrazem „neoandino,“ dodávají odkazy na tvorbu původních obyvatel. „Jsem hrdá na svou kulturu plnou radosti a barev. Takový je i svět kmene Aymara, tak proč by můj dům nemohl ukazovat, kdo jsem?“ vysvětluje šířící se nadšení pro křiklavá stavení prodavačka Rosario Leucaová. V novém stylu vznikají jak rodinné domky, tak malé činžáky i obří stavby.

Ustrnulá totalitární Bolívie se se Silvestrovými architektonickými anomáliemi stává dějištěm podobného fenoménu, jaký v Rakousku rozjel architekt, malíř a sochař Friedensreich Hundertwasser. I jeho domy překypují barvami a ani na nich se takřka nevyskytují rovné, natožpak pravidelné linie.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger  Foto:

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Pokračujeme v našem barevném seriálu.

Článek

Závěsná lampa Fly, kterou v roce 2002 navrhnul italský designér Ferruccio Laviani, patří k nejpopulárnějším produktům značky Kartell Foto:

Červená a tyrkysová je in. Tipy na barevné lustry

Nebojte se barev. Když se je naučíte kombinovat, nemůžete nic zkazit.

Článek

No není to geniální?  Foto:

10 super nápadů, jak ukládat malou parádu

Také podléháte módním trendům a máte tolik náušnic a další bižuterie, že už v klasické šperkovnici ztrácíte přehled? Nezoufejte, i malá paráda se dá ukládat chytře.

reklama