reklama

Bezpečí i snadné užívání: 13 rad k dokonalému bydlení pro seniory

Jak má byt pro seniory vypadat? Foto: Jak má byt pro seniory vypadat?Foto: istock.com

Jednou ze zásadních věcí, kterou lidé v pozdním věku řeší, je vhodné bydlení. Stáří je obdobím, kdy si jistě zaslouží svůj klid a určité ohledy. Pomozte svým starším příbuzným zařídit příjemné bydlení, kde stráví pohodový podzim života.

Jak má takový byt pro seniory vypadat? Lidé staršího věku jsou často omezeni v pohybu, mají horší mobilitu i koordinaci těla. Jsou fyzicky křehčí a celkově zranitelnější. Také se jim mění preference v oblasti lokality, zábavy a celkového životního stylu. Na to všechno je třeba brát ohledy. Máme proto několik typů, jak bydlení pro seniory dovést k dokonalosti.

1)      Pokud můžete vybírat, poohlížejte se podle úrovně infrastruktury. Starší lidé potřebují být blízko veřejné dopravy a potažmo ke svým lékařům. Chtějí mít kousek do obchodů, ale i kulturních center a městských parků. Velkou roli hrají také služby, jako je pošta, kadeřnice či čistírna.

2)      Vybírejte raději byt v nižším patře, a to i v případě, že dům disponuje výtahem. Nemůžete předpokládat, že bude fungovat pořád. Výhodou je, má–li dům vyřešený bezbariérový vstup, například nájezdovou rampu.

Důležitá je bezpečnost. Foto: Důležitá je bezpečnost.Foto: istock.com

3)      Senioři jsou velmi ohroženou skupinou z hlediska kriminality, proto by mělo být jejich bydlení v bezpečné a klidné čtvrti, kde je dobré sousedství, pevné komunitní vazby a minimum rizika.

4)      V bytě seniora dbejte na vhodný a dobře umístěný nábytek. Neměl by nijak překážet nebo ohrožovat méně pohyblivého člověka. Věci by měly být umístěny nízko a v bezpečném dosahu, aby nebylo třeba natahovat se nebo šplhat na police. V obchodech se dnes dá pořídit přímo specializovaný nábytek pro seniory.

Senior by se neměl natahovat do vysoko položených polic. Foto: Senior by se neměl natahovat do vysoko položených polic.Foto: istock.com

5)      Při úpravě bytu je třeba myslet na to, že starší lidé používají různé pomůcky k pohybu. Ať už se jedná o hole a berle, chodítka, nebo dokonce invalidní vozík. Dbejte, aby byl v místnostech a na chodbě dostatek místa pro pohyb.

6)      Nábytek musí být bezpečný, neměl by mít ostré hrany. Vyhýbejte se křehkým materiálům, které by se mohly snadno rozbít a seniora poranit.

Byt by měl být přizpůsobený svému obyvateli. Foto: Byt by měl být přizpůsobený svému obyvateli.Foto: istock.com

7)      Kromě pádů hrozí seniorům často popáleniny, proto jsou v jejich bytech nevhodné elektrické přímotopy, kamna na pevná paliva i nezakryté radiátory. Nainstalujte raději elektrické vařiče s časovým spínačem, které se automaticky vypnou.

8)      Ze dveří jednotlivých místností je dobré odstranit vysoké prahy. Senioři by o ně mohli snadno zakopnout a ublížit si, vadily by také vozíčkářům.

9)      Do bytu pro seniora je šikovné instalovat i různé doplňkové bezpečnostní prvky. Jedná se například o madla do koupelny, sedačky do vany, schůdky k vaně nebo protiskluzové prvky, které starší lidé ocení.

Koupelna by měla být bezpečná a praktická. Foto: Koupelna by měla být bezpečná a praktická.Foto: istock.com

10)   Myslete i na podlahu. Vaše babička jistě bude ráda za takovou, která se snadno udržuje, je teplá, praktická a odolná. Zkuste například zátěžové PVC, lino nebo marmoleum.

11)   Starším lidem se zhoršuje prostorové vidění včetně vnímání hloubky. Z toho důvodu by měly být schody, výstupky ale i například zábradlí výrazně barevně označené.

Senioři si zaslouží důstojné stáří. Foto: Senioři si zaslouží důstojné stáří.Foto: istock.com

12)   Koupelna je obecně nejrizikovější místností. Před vanou dejte raději přednost sedacímu sprchovému koutu, který bude nejen bezpečnější, ale pro staršího člověka i pohodlnější.

13)   Soustřeďte se na výběr bezpečnostních doplňků, které mohou být velmi užitečné. V současnosti je na trhu celá řada prvků od kouřových čidel po automatické vypínání spotřebičů.

(ku)

Další články:

Článek

Také už vám nepořádek přerůstá přes hlavu? Foto:

5 kroků k trendu udržitelného životního stylu: Zkuste si udělat inventuru v bydlení i životě

Udržitelný životní styl oslovuje stále více lidí. Vyčistí vám nejen vaše 3+kk, ale i duši, hlavu a svědomí. Osvobodí vás od nevolnictví hromadám věcí a ukáže, co je...

Článek

Modrá funguje vždy. Foto:

INSPIRACE: Vytvořte klučičí dětský pokoj podle představy vašeho syna! Nebojte se zavěsit i houpačku

Jak zařídit pokoj pro malou princeznu, jsme si už ukázali. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na pořádné kluky.

Článek

Nedejte podzimní rýmě šanci! Foto:

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Léto zašláplo brzdu docela zprudka, rána jsou chladná a bude hůř. Ať chcete, nebo ne, období nachlazení a rýmy ťuká na dveře. Z hromady kapesníků vás možná letos vytáhne...

reklama