reklama

Bydelní budoucnosti: Architekt navrhl prosklený dům okolo stromu

Do vyšších pater se jde po schodišti. Ti, co mají rádi zábradlí, se mohou přidržovat skleněné stěny Foto: Do vyšších pater se jde po schodišti. Ti, co mají rádi zábradlí, se mohou přidržovat skleněné stěnyFoto: Amasow.kz

Unikátní bydlení se stromem.

Najít soulad mezi přírodou a potřebami člověka je občas náročné. Existují ale nápaditá řešení, která prošlapávají cestu ke stále harmoničtějšímu soužití člověka a přírody. Jedním takovým je dům, kvůli němuž se nemusí kácet již vzrostlý strom. Ba naopak, strom roste dál a stává se unikátním stěžejním doplňkem celé domácnosti.

Hlavní myšlenka, která vedla kazašského architekta Aibeka Amasowa k tomu, aby se pokusil navrhnout unikátní, k přírodě ohleduplný dům, byla konstrukce domu, který nepoškodí vzrostlý strom a zároveň nabídne obyvatelům kvalitní stavbu.

Vstup do domu a kuchyň jsou plánovány hned dole, v přízemí Foto: Vstup do domu a kuchyň jsou plánovány hned dole, v přízemíFoto: Amasow.kz

Dům je navržen tak, že by kolem stromu měla vzniknout prosklená budova v podobě průsvitného válce. V každém patře je jedna místnost a spojuje je na kraji budovy vinoucí se schodiště. Budova stojí na pilotech a přízemí je situováno mírně nad povrchem země. To vše proto, aby byly co nejméně narušeny kořeny stromu. Materiál stěn je zřejmý – sklo. Umožňuje obyvatelům nebývale rozlehlý pohled na okolní přírodu. Materiál pro sloupy a jednotlivá patra lze řešit betonem.

Kazašský architekt, jehož nápady otiskují magazíny po celém světě, se do návrhu pustil na základě pobídky jednoho investora. Ten však nakonec z realizace ustoupil. Hledají se tak další ekologičtí zájemci o nový dům. Nechtěli byste si ho pořídit třeba vy?

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

„Chtěl jsem postavit něco parádního,“ vysvětluje majitel, co jej přivedlo k tomuto nezvyklému projektu Foto:

Squatter zahnízdil na stromě

Když není v žádané lokalitě místo na zemi, tak je... na stromě.

Článek

Vypadá jako příbytek Avatara, ale The Yellow Treehouse Cafe je restaurací v Aucklandu na Novém Zélandu Foto:

Zpátky na stromy. Domy v korunách stromů

Také jste jako dítě toužili po domečku vysoko ve větvích, kde by bylo vaše království?

Článek

Přistavěná vystupující část skýtá prostor pro dvě lůžka a současně opticky narušuje původní fádní kvádr Foto:

Hádejte, z čeho je postavený tento dům?

Původně to byl kontejner. Dnes je to luxusní domek uprostřed přírody.

reklama