Bydlení

15. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Bydlení bez příček a konvencí, to je svobodný duch loftu. Ale není pro každého!

O domku nesníte, klasický byt vás nudí. Toužíte po bydlení, které by přesáhlo hranice běžného standardu a bylo trochu nekonvenční? Než si koupíte obytnou dodávku nebo hausbót, zamyslete se nad možností loftu.

Loft není pro každého

Abyste se v loftu cítili dobře, musíte mít nekonvenčního, nejlépe uměleckého ducha. Zní to možná příliš direktivně, ale je to tak. Boří totiž všechny představy o útulném bytečku, kam se schoulíte a schováte před zlým světem. Lofty jsou velkorysé prostory plné vzduchu a obzorů. Žádají si proto majitele s jinými preferencemi než je 3+kk s balkonem. Sedí veskrze nespoutaným a nekonvenčním osobnostem, které příčky naopak naplňují děsem z konformity a středostavovského vkusu. Poznáváte se v tom? Vítejte ve světě loftů.

Chudá továrna pro bohaté

Není to levná záležitost. Zvláště ty dobré loftové adresy se prodávají draho. Život v oblacích prostě něco stojí. Pokud ale máte možnost utratit peníze a toužíte po splnění svých bohémských realitních fantazií, pár loftů si určitě prohlédněte. V České republice nemají zatím dlouhou tradici, ale uchytily se a kvetou. Na druhou stranu, továrních prostor tu máme díky čtyřiceti letům budování socialismu požehnaně. Přesně to totiž původně lofty jsou. Lofty mají svou kolébku v New Yorku v 60. letech minulého století, kdy se zdejší bohéma usidlovala v opuštěných továrních halách, skladech a kotelnách. Žít vnebytových prostorách takového typu bylo dříve navíc považováno za nelegální, což oto víc zajímalo volnomyšlenkáře avěčně se bouřící jedince. Z nouze se postupem let stala ctnost a nakonec výsada těch nejslavnějších umělců a excentriků.

Soukromí je jen v koupelně

Mezi největší půvaby loftového bydlení patří světlo a vzdušnost. Anglický původ výrazu „loft“, znamená vzduch, oblohu nebo horní místnost. A přesně tak to je. Veliký prostor loftů charakterizuje vzdušnost, nekonečně vysoké stropy, absence jednotlivých pokojů a příček. V loftu se hraje na volně propojené zóny, které spolu komunikují, stejně jako jejich společenští obyvatelé. Jedině koupelna je samostatným odděleným prostorem, vše ostatní je velkým hřištěm pro design a architekturu. Styl loftů se nesnaží zamaskovat svůj původ, naopak se k němu hrdě hlásí. Nejlépe jim sluší industriální urbanistický design s trochou newyorského šmrncu.

Výhody loftu

- vzdušnost

- kreativita bez hranic

- originální bydlení

- ateliérový duch

- osobnost majitele promítnutá do příbytku

Nevýhody loftu

- vytápění v zimě a klimatizace v létě

- horší akustika

- jistá “beztúlnost”

- absence příček, tedy i většího soukromí

- finanční náročnost – není to nízkoenergetické bydlení

Onoho kýženého svobodného „megaprostoru“ lze dosáhnout například spojením dvou nebo více pater anaprostou absencí zbytečných příček na malé aještě menší místnosti.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také