reklama

Bydlení bez příček a konvencí, to je svobodný duch loftu. Ale není pro každého!

Jejich výhodou je spousta světla. Foto: Jejich výhodou je spousta světla.Foto: istock.com

O domku nesníte, klasický byt vás nudí. Toužíte po bydlení, které by přesáhlo hranice běžného standardu a bylo trochu nekonvenční? Než si koupíte obytnou dodávku nebo hausbót, zamyslete se nad možností loftu.

Loft není pro každého

Abyste se v loftu cítili dobře, musíte mít nekonvenčního, nejlépe uměleckého ducha. Zní to možná příliš direktivně, ale je to tak. Boří totiž všechny představy o útulném bytečku, kam se schoulíte a schováte před zlým světem. Lofty jsou velkorysé prostory plné vzduchu a obzorů. Žádají si proto majitele s jinými preferencemi než je 3+kk s balkonem. Sedí veskrze nespoutaným a nekonvenčním osobnostem, které příčky naopak naplňují děsem z konformity a středostavovského vkusu. Poznáváte se v tom? Vítejte ve světě loftů.

Loftové byty ale patří k těm nejdražším. Foto: Loftové byty ale patří k těm nejdražším.Foto: istock.com

Chudá továrna pro bohaté

Není to levná záležitost. Zvláště ty dobré loftové adresy se prodávají draho. Život v oblacích prostě něco stojí. Pokud ale máte možnost utratit peníze a toužíte po splnění svých bohémských realitních fantazií, pár loftů si určitě prohlédněte. V České republice nemají zatím dlouhou tradici, ale uchytily se a kvetou. Na druhou stranu, továrních prostor tu máme díky čtyřiceti letům budování socialismu požehnaně. Přesně to totiž původně lofty jsou. Lofty mají svou kolébku v New Yorku v 60. letech minulého století, kdy se zdejší bohéma usidlovala v opuštěných továrních halách, skladech a kotelnách. Žít v nebytových prostorách takového typu bylo dříve navíc považováno za nelegální, což o to víc zajímalo volnomyšlenkáře a věčně se bouřící jedince. Z nouze se postupem let stala ctnost a nakonec výsada těch nejslavnějších umělců a excentriků.

Loftové byty jsou velmi vzdušné. Foto: Loftové byty jsou velmi vzdušné.Foto: istock.com

Soukromí je jen v koupelně

Mezi největší půvaby loftového bydlení patří světlo a vzdušnost. Anglický původ výrazu „loft“, znamená vzduch, oblohu nebo horní místnost. A přesně tak to je. Veliký prostor loftů charakterizuje vzdušnost, nekonečně vysoké stropy, absence jednotlivých pokojů a příček. V loftu se hraje na volně propojené zóny, které spolu komunikují, stejně jako jejich společenští obyvatelé. Jedině koupelna je samostatným odděleným prostorem, vše ostatní je velkým hřištěm pro design a architekturu. Styl loftů se nesnaží zamaskovat svůj původ, naopak se k němu hrdě hlásí. Nejlépe jim sluší industriální urbanistický design s trochou newyorského šmrncu.

Jedná se o velmi originální bydlení. Foto: Jedná se o velmi originální bydlení.Foto: istock.com

Výhody loftu

-    vzdušnost

-    kreativita bez hranic

-    originální bydlení

-    ateliérový duch

-    osobnost majitele promítnutá do příbytku

Mají ateliérový duch. Foto: Mají ateliérový duch.Foto: istock.com

Nevýhody loftu

-    vytápění v zimě a klimatizace v létě

-    horší akustika

-    jistá “beztúlnost”

-    absence příček, tedy i většího soukromí

-    finanční náročnost – není to nízkoenergetické bydlení

Z loftového bytu máte zpravidla krásný výhled. Foto: Z loftového bytu máte zpravidla krásný výhled.Foto: istock.com

Onoho kýženého svobodného „megaprostoru“ lze dosáhnout například spojením dvou nebo více pater a naprostou absencí zbytečných příček na malé a ještě menší místnosti.

(ku)

Další články:

Článek

Inspirujte se Afrikou. Foto:

3 tipy na nespoutaný domov inspirovaný Afrikou

Inspirujte se, jak si domov zařídit ve stylu divoké Afriky. Přírodní materiály, vzory a barvy udělají z interiéru útulné útočiště s tajuplnou atmosférou.

Článek

Nádherný obývací pokoj. Foto:

INSPIRACE: Milujete Itálii? Zařiďte si interiér v toskánském stylu a pusťte si domů slunce

Zabydlela se vám doma nuda a vy tak voláte po útulné proměně, která vás zahřeje na srdci? Oblečte příbytek po vzoru prosluněného Toskánska a naordinujte si tak permanentní...

Článek

Okouzlující domácí kancelář, jejíž umístění byste v rodinném domě asi jen těžko očekávali. Foto:

GALERIE: Tahle proměna vás ohromí! Z dětského pokoje udělali neuvěřitelně luxusní pracovnu. Podívejte se...

Fotografie proměny v naší galerii nejsou žádné počítačové fígle, ale realita, která předčí představy o kdejaké reprezentativní kanceláři ředitelů velkých firem. A to vás...

reklama