reklama

Bydlení pro městského kovboje aneb Jak dostat do bytu vkusně westernový styl

Westernový styl se blíží našemu rustikálnímu Foto: Westernový styl se blíží našemu rustikálnímuFoto: youtube screenshot

Westernový styl se stoprocentně hodí na chlapu, ale do bytu? Kůže a masivní nábytek se určitě nehodí do panelákového tři plus jedna, ale přesvědčíme vás, že i kovbojský styl dostanete do městského bytu vkusně tak, aby to nebylo jak pěst na oko.

I když se to tak možná na první pohled nezdá, je interiérový design inspirovaný architekturou amerického Divokého západu pro nás vlastně exotický. Na druhou stranu, jak sami uvidíte, v mnohém se blíží rustikálnímu stylu, který i tady ve střední Evropě dobře známe. Když se k jeho klasickým prvkům přidá moderním pojetí, vyjde z toho příjemné prostředí, které celkem dobře zapadne do moderního pojetí dnešní domácnosti. Co je tedy typické pro tento styl v interiéru.

Dřevo

Základem westernového stylu je pochopitelně dřevo. Do současného interiéru stejně jako do staršího vždy zapadne, jde jen o to, jak bude opracované, z jakého stromu bude a jakou funkci bude v interiéru plnit.

Pokud chcete třeba u vás doma prodchnout prostor alespoň trochu atmosférou Divokého západu, pak jistě sáhněte po plovoucí podlaze s dezénem dřeva. Jeho struktura by měla být opticky dostatečně znatelná a velikost jednotlivých „parket“ by měla být spíše širší. Fascinující je třeba barva a struktura amerického ořechu. Dřevem však můžete pokrýt rovněž stěnu. V modernějším pojetí však raději jen jednu, nebo její část. Zbytek stěn může zůstat jen v barvě omítky – bílé, béžové apod.

Styl inspirovaný architekturou amerického divokého západu je pro nás exotický. Blíží se ale rustikálnímu stylu, který u nás dobře známe. Podívejte se, jak ho vkusně vnést do bytu Foto: Styl inspirovaný architekturou amerického divokého západu je pro nás exotický. Blíží se ale rustikálnímu stylu, který u nás dobře známe. Podívejte se, jak ho vkusně vnést do bytuFoto: iStock

Dřevo je však stavebním materiálem i mnoha kusů nábytku. U něj může a nemusí dřevo převažovat. Co by však na vybavení interiéru nemělo chybět, je kování, které se už z dálky hlásí k tomu, že bylo převáženě ručně ukované. Může mít nádech barvy mědi nebo být černé. Málokdy však světlé a lesklé.

Kůže

Zvířecí kůže a její věrné náhražky jsou dalším poznávacím prvkem našeho dnes probíraného stylu. V čalounění nábytku je kůže hustě přichycena k dřevěné konstrukci cvočky. V dnešním moderním zákoutí se náramně vyjímá pohodlná kožená pohovka a křesla, a to převáženě masivnějšího vzhledu. Kůže může být ale i ozdobou stěny nebo plnit funkci koberečku.

Kožešiny vnášejí teplo Foto: Kožešiny vnášejí teplo. Foto: youtube screenshot

Oheň

Pokud máte možnost si u sebe doma vytvořit odvětraný krb, pak i to pěkně doladí prostředí. Krb se však může objevit i v bytě. Stačí sáhnout po bytových biokrbech, které spalují biolíh, a nepotřebují tak komín. Dokonce je možné je zabudovat do nábytku. I to uvidíte v naší dnešní galerii.

Kámen, dřevo a oheň. Tady se každý cestovatel cítí jako doma a kufry hned odloží Foto: Kámen, dřevo a oheň. Tady se každý cestovatel cítí jako doma a kufry hned odložíFoto: Greenvalleyflooring.ca

Vysloužilé dekorace

Dostáváme se k výzdobě. U lamp byste mohli při zařizování vašeho hnízdečka trochu ušetřit, inu přece jen nejvěrnější westernovému stylu jsou petrolejky. Pokud ale chceme jít s dobou, bude lepší si lustr a lampy pořídit elektrické, byť například petrolejkami inspirované.

Kamenný příbytek jako někde v prérii a přesto působí moderně. Prostoru vévodí podlaha z amerického ořechu Foto: Kamenný příbytek jako někde v prérii a přesto působí moderně. Prostoru vévodí podlaha z amerického ořechuFoto: Miragefloors.com

Výborně se do interiéru hodí i jednotlivé předměty, které už svou praktickou funkci pozbyly stářím, nicméně jejich kvalitní provedení si zaslouží, aby je oči domácích i hostů obdivovaly. V našem dnešním případě jsou to třeba dřevěná kola od vozu, sedlo, bič, opratě apod. Máte-li místo, ihned prostoru vtisknou nezaměnitelný ráz. Ostatně, můžete se inspirovat v použití jednotlivých prvků stylu Divokého západu v naší galerii.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Polštářky s různými vzory a hlavně nebojácnou barevností jsou také dobrým prvkem tropického stylu Foto:

Tropický styl aneb Jak si domů pustit exotiku

Exotické země jsou pro našince neustále lákavé. Hlavně prosluněnou náladou plnou odpočinku. Vykouzlete si pohodu tropických destinací doma, poradíme jak.

Článek

Mějte ale na paměti, že nábytek, i když bude mladšího data, by měl být dostatečně oblý, s alespoň lehkým náznakem zdobnosti, byť stylizované Foto:

Jako ve francouzském paláci aneb Jak vnést do bytu starý francouzský styl

Když si představíte Versailles nebo Louvre, asi tušíte, jaký styl vám dnes představíme. Jestli jste vyznavači historizujících interiérů a máte rádi zdobnost a honosné...

Článek

Ekologicky si vybavit domácnost může spočívat i v tom, že využijete to, co je již vyrobené, jen k jinému účelu, třeba přepravky Foto:

Jak bydlet v souladu s přírodou a svědomím? Dobrou volbou je eko styl

Nemylte se, v případě eko stylu nejde o život v jeskyni. Naopak. Můžete bydlet moderně, jen se dobře ohlížejte po tom, co si domů pořídíte za vybavení a jak hospodaříte s...


reklama