reklama

Češky se stydí objednat si paní na úklid. Je to dědictví komunismu?

Každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinu Foto: Každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinuFoto: iStock

Je to tak trochu pošramocené dědictví. České ženy byly zejména v dobách minulého režimu vychovány tak, aby se co nejlépe postaraly o domácnost. Jenže i když vaření, praní či uklízení není prioritou dnešních žen, přesto se Češky obávají pozvat si výpomoc do domácnosti. Utrpělo by tím jejich ego. Vyplývá to z průzkumu webu Lidská síla.

Podobné pocity má až 37 % všech respondentek, jak uvádí celorepublikový průzkum. Úklid je stereotypně vnímán spíše jako ženská záležitost. “Dříve ženy zvládaly práci, péči o dítě, večeři i úklid o domácnost. I když se podle respondentů doba už mění a ženy mají své úspěšné kariéry a koníčky, vnímání ostatních se příliš nezměnilo. Žena tak může být vnímána jako neschopná. Přitom se od ní očekává, že bude dokonalá. Nejvíce překvapující je fakt, že ženy se samy sebe ptají, zda tomu tak opravdu není,” říká k průzkumu Michaela Somolová z webu Lidská síla s tím, že až 74 % žen očekává, že při objednání výpomoci do domácnosti je podpoří jejich partner.

Článek

A už není co uklízet :-) Foto:

Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje, říkaly babičky. Jak se zbavit nepořádku jednou provždy?

Pokud musíte vyndat dvě řady věcí, abyste pánvičku dali na své místo, budete to mít mnohem složitější, než když budou mít věci každodenní potřeby své jasné, snadno...

Průzkum dále říká, že téměř každá čtvrtá žena (23 %) se setkala se situací, kdy byla vystavena výčitkám a jistému druhu ponížení právě proto, že se dostatečně nestará o domácnost a rodinu. Nemusí jít o přímé výtky či narážky od příbuzných, ale i od kamarádek a známých.

Se svými zkušenostmi se některé ženy podělily: “Byl u nás na návštěvě kamarád mého přítele a jeho žena. Ona si všimla manuálu, který visel pod magnetem na lednici. Je to manuál pro paní na úklid, kde jí z času na čas napíšu, co je třeba udělat, když se nevidíme. Ptala se, na co to? Bez přemýšlení jsme jí odpověděla, ale ona mě zahrnula argumenty, jak je to hrozné, když nám do prostoru vstupuje někdo cizí, určitě to dělá nepoctivě a že ona by nikdy k něčemu podobnému nesvolila. Načež přidala i pár rad, jak to dělá ona, když doopravdy nestíhá. Vyzněla jsme z toho jako úplná hlupka, co nedokáže koordinovat svůj život. Byla jsem zaražená, tak jsem raději změnila téma,” svěřila se 30letá Marcela K. z Plzně.

Neberte předvánoční gruntování jako zlo, každé domácnosti zvýšená péče jenom prospěje Foto: Neberte předvánoční gruntování jako zlo, každé domácnosti zvýšená péče jenom prospějeFoto: thinkstockphotos.com

Výjimkou nejsou ani ty případy kdy muž sám navrhne, že pomoc v domácnost je vhodná, ale ženu zavalí vlna výčitek. Tak jak to popisuje Karel L. z Brna: “Já přesvědčuju manželku, abychom si na úklid někoho sehnali. Vadí jí, že by to ukazovalo, že jako nestíhá a co na to řeknou lidi.”

Co je třeba s výčitkami dělat a jak se k podobným věcem postavit? Oporou by měli být nejen partneři, ale i zdravé sebevědomí ženy. “Tento pocit je třeba usměrnit, je třeba ženám říct, že je naprosto v pořádku nechat si doma uklidit. Že to o nich nevypovídá nic špatného. Doba se změnila a s ní i nároky na to, co má žena ve všech svých rolích dělat. Je dobré najít radost z kompromisu, tedy žena si může objednat dámu na úklid jen pro náročnější práce či například jen jednou za 14 dní. Tím se nezřeknou své role, ale zároveň efektivně využijí svůj čas, protože odmaštění trouby či detailní úklid WC či lednice za ně vyřeší někdo jiný,” radí závěrem Somolová.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

K vyčištění trouby pak často postačí to, co máte běžně doma – skvělou službu udělá jedlá soda a vinný ocet Foto:

Jednoduchý způsob, jak vyčistit troubu. Za pár korun a také bez chemie

Čištění připečených zbytků z trouby je… A víte co? Většina prodávaných přípravků stejně nefunguje.

Článek

Nemusíte na ní nechat ruce Foto:

Jednoduchý způsob, jak vyčistit mikrovlnku. Zadarmo a za 5 minut

Čištění připečených zbytků z mikrovlné trouby je za trest...

reklama