reklama

Chápete, proč se tento most jmenuje Mojžíšův?

Most je vidět jen zblízka Foto: Most je vidět jen zblízkaFoto: RO&AD

Most u nizozemské pevnosti Fort de Roovere zapuštěný do vodního příkopu ze 17. století navzdory černým předpovědím posměváčků funguje spolehlivě už třetím rokem.

Most, při jehož přecházení má člověk hlavu v úrovni vodní hladiny, nepřestává fascinovat. Na oceněném utopeném mostu v době jeho zprovoznění ovšem česká internetová komunita nenechala nit suchou. „Není bezbariérový, stoupne voda a bude z toho kanoe, musí to mít čerpadlo,“ hořekovali anonymně. Jak se ale ukázalo, ze všech nesmyslných námitek ani ta nejzávažnější neplatí a Mojžíšův most i po třech letech funguje bezchybně.

Most chrání syntetická membrána EPDM, samotné dřevo je technologická úprava Foto: RO&ADMost chrání syntetická membrána EPDM, samotné dřevo je technologická úpravaFoto: RO&AD

S nápadem přišli Architekti Ro Koster a Ad Kil ze studia RO+AD. Neviditelný je most především z toho důvodu, že na obranných vodních příkopech nemají mosty co dělat a ponořená konstrukce zajišťuje alespoň to, že z dálky není vidět. Název „Mojžíšův“ získal pro paralelu s nepozorovaným přechodem při rozestoupení Rudého moře. „Pochopitelně, že bylo nanejvýš nepřístojné položit přes val most, zejména pak odtud, kudy dříve přicházeli nepřátelé, a proto jsme učinili most neviditelným. Teprve při bližším pohledu se cesta k pevnosti otevře úzkým příkopem. Stejně jako kdysi Mojžíš rozdělil Rudé moře, můžete také vy projít vodou,“ vysvětlil jeden z autorů svůj záměr. Podle v Bibli popisovaného zázraku přešel Mojžíš spolu s Izraelity přes moře suchou nohou.

Před několika lety rekonstruovaná pevnost, která bránila obyvatele před nájezdy Francouzů a Španělů, leží u města Krimpen aan den IJssel v západní části Nizozemska v provincii Brabant. Patřila k rozsáhlé obranné linii z roku1628 tvořené písečnými valy.

Most je ze dřeva opatřeného ochrannou fólií EPDM. Materiál na bázi kaučuku vyniká jedinečnou odolností vůči povětrnostním vlivům. Atypický most ocenil Svaz holandských architektů jako Stavbu roku 2011.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Z bytů bude krásný výhled na Tyrhénské moře Foto: atelier P. Rizzotti

Luxusní bydlení pod mostem?

K bydlení pod mostem láká výhled na Tyrhénského moře.

Článek

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí Foto: Electrolux group / AEG

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

Co bychom dnes dělali bez lednice? Stačí si vzpomenout na chvíle, kdy jsme se nastěhovali do nového bytu a potraviny nechávali raději na balkoně nebo parapetu.

Článek

Bambus tvrdostí předčí dub. A je-li nutno povrch renovovat, i podlaha vyrobená z bambusových lamel umožňuje několikanásobné přebroušení. Foto: DLB Custom Home Design

Sedm druhů podlah do kuchyně. Přehled plusů a minusů

Podle čeho vybírat podlahu do kuchyně?

reklama