reklama

Chata na polárním kruhu těží z výhledů do syrové krajiny

Jednoduše zařízený interiér neodvádí pozornost od scenerií za okny Foto: Jednoduše zařízený interiér neodvádí pozornost od scenerií za oknyFoto: © 2013 Åke E:son Lindman

Chata nazvaná Vega Cottage stojí na stejnojmenném ostrově norského souostroví nedaleko polárního kruhu. Pro danou oblast je příznačná nehostinná severská krajina se širokými výhledy na Norské moře i na z vody vyčnívající rozeklané skalní masivy.

Dům pečlivě zakomponovaný do tohoto prostranství vypadá, jako by z krajiny vyrůstal. Dřevostavba je usazená na nerovném místě pod hřebenem granitové skály. Terénu se přizpůsobuje tak, že jeho dvě části stojí na dvou výškových úrovních. Přístup k domu je přes soutěsku hustě porostlou větrem ošlehaným březovým křovím, která je vysypaná pískem naplaveným z nedalekého břehu. Architekti ze švédského studia Kolman Boye Architects v tomto skrytém přístupu rozpoznali jednu velkou výhodu. Okolí je díky němu nedotčené a ani hlavní výhled na moře nenarušuje žádná pěšina.

Rozměrná okna domu jsou orientovaná do tří stran, z nichž každá má svůj specifický ráz. Na poměrně skromném půdorysu není místa nazbyt, ložnice a jeden společný pokoj v patře jsou proto spíše menší. Velkoryse pojednané je ale přízemí s velkou místností strukturovanou okolo zděného krbu.

Přístup k chatě je po nenápadné soutěsce Foto: Přístup k chatě je po nenápadné soutěsceFoto: © 2013 Åke E:son Lindman

Foto: © 2013 Åke E:son Lindman, Kolman Boye Architects

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto:

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté...

Článek

Nádhera Julských Alp v plné kráse Foto:

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Má to ale jeden nemalý háček. Abyste se v této chatce mohli skutečně ubytovat, budete totiž muset vyšplhat do nadmořské výšky, která přesahuje 2500 metrů.

Článek

Stavět bez bagru je svého druhu projev respektu ke krajině Foto:

Norská chata stojí z kopce

Chata dokonale zapadá do okolní krajiny.


reklama