reklama

Chata v Čeladné nastoluje zcela nové možnosti odpočinku

Dříví složené pod terasou je jedním z mála prvků, které tuto stavbu vizuálně řadí mezi rekreační objekty Foto: Dříví složené pod terasou je jedním z mála prvků, které tuto stavbu vizuálně řadí mezi rekreační objektyFoto: archiv ČCA

Tato chata zcela vyčnívá z běžné typologie chat.

Dialog hluchých chatařů
I movitý podnikatel míří na víkendy za město. Návrh rekreační vily – nikoli chaty – však svěřuje architektovi a realizaci návrhu stavební firmě. Mezi venkovskými ploty tak svítá na dialog hluchých. Představa setkání klasického chataře jako produktu staré éry s novodobým návštěvníkem venkova z rekreační vily s bazénem je myslitelná jen s velkou dávkou fantazie. O čem by si přes plot povídali?

„Tak jsem dnes zapřáhl vozík a v Bauhausu vzal ty zlevněné fošny na fasádu, ať to prokoukne,“ nadhodil by Pepa Novák, pokud by tu nějaký byl. „Linie definující obrys mého objektu se vynoří pod východní terasou ve formě schodiště, vymezí prostor terasy, plynule přechází do střešní roviny, aby se na západní straně zapíchla zpátky do terénu,“ mohl by zas o svém stavení prohlásit majitel rekreační vily v Čeladné, která se v kontextu „civilizované“ krajiny golfového hřiště na úpatí Beskyd elegantně zařezává do svažitého terénu.

S plochou 400 m² skýtá dostatek prostoru pro odpočinek celé rodině i jejím hostům Foto: S plochou 400 m² skýtá dostatek prostoru pro odpočinek celé rodině i jejím hostůmFoto: archiv ČCA

„Zbyl nějaký polystyrén, tak ještě oblepíme roh ložnice, možná to vydá na celou zeď,“ pokračoval by Pepa. „Prosklené fasády se otevírají ve směrech dálkových průhledů do krajiny téměř v ose průseku 18. jamky,“ poznamenal by majitel na adresu své vily, s přátelským pokynutím by se odvrátil od postavy za plotem a odešel si zaplavat do svého bazénu. Pojďte si s námi jeho vilu z dílny ateliéru CMC Architects prohlédnout.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto:

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté...

Článek

První setkání s touto stavbou bývá matoucí Foto:

Švédská chata se tváří jako jalovcový háj

Vinylová fasáda chaty na švédském ostrově je potištěná motivem stálezeleného jehličnanu. Budí tak zdání zrcadlového odrazu okolní krajiny.

Článek

sland House, jak se tento domek oficiálně nazývá, se setkal s pozitivním ohlasem nejen u samotných majitelů, ale zájem vzbudil i mezi zahraničními zájemci Foto:

Nejen Češi milují chalupy. Takhle se tráví víkendy v Holandsku

Češi jsou pověstní svou zálibou v chataření a chalupaření, které má v našich krajích poměrnou dlouhou tradici. Pohodový víkend v chatě u jezera si ovšem umí užít i...

reklama