reklama

Chcete, aby brokolice chutnala jako čokoláda? Vyzkoušejte aromavidličku

Že by zelenina chutnala jako sladkosti Foto: Že by zelenina chutnala jako sladkostiFoto: Thinkstock

Objevte novou dimenzi jídla.

Chtěli byste jíst brokolici, zatímco váš nos vám bude říkat, že jsou to čerstvé jahody? Nebo snad žvýkat olivy, zatímco by se vám do nosu linula vůně vanilky? Nebo milujete vůni čokolády, ale kvůli postavě se této sladkosti vyhýbáte obloukem? V tom případě pro vás máme tip. Na trhu se objevila aromavidlička, která může oklamat vaše chuťové buňky nebo naopak zážitek z nějakého jídla umocnit.

Aromavidlička je součástí trendu molekulární gastronomie, který spojuje chemické a fyzikální poznatky se znalostmi o přípravě pokrmů. Na molekulární kuchyni můžete narazit i v českých restauracích, doma si však tento kulinářský trend dopřeje málokdo. Pro běžné domácí kuchaře je prostě moc složitý. S touto speciální vidličkou však může k molekulární gastronomii přičichnout každý.

Člověk se při jídle orientuje podle vůně Foto: Člověk se při jídle orientuje podle vůněFoto: Molecule-R Aromafork

Jak aromavidlička funguje?

Na difúzní papírek se nakape vybraná vůně, a poté se papírek vloží do speciálního otvoru ve vidličce. Ten se nachází těsně pod hranami, které slouží k nabírání jídla. Pak už jen stačí jíst a čichat. Při běžné konzumaci jídla je člověk omezen na pět základních vůní, které rozpoznají jeho chuťové pohárky. Se silnou vůni však dochází ke zdokonalenému vnímání chuti, chuťové vjemy se znásobí. Jídlo chutná mnohem intenzivněji, a to přesto, že je vůně výrazně odlišná od podávaného jídla. Na výběr je například aroma skořice, jahody, bazalky, liči či barbecue. Celkově je těchto aromatických lahviček, z nichž se do vidličky dávkuje aroma malým dávkovačem po kapkách, jednadvacet.

Jednotlivé skupiny potravin Foto:

Jednotlivé skupiny potravin

V závislosti na kombinování vůní a jídla na vidličce může být výsledek skvělý, nádherně divný, ale i hluboce znepokojující. „Vyzkoušela jsem aromavidličku, abych zmátla své tělo, a snědla brokolici, kterou normálně nejím. Brokolice sice nechutnala jako sladkost s příchutí jahod, ale chutnala méně jako brokolice,“ svěřila se se svými zkušenostmi americká blogerka Xojane.

Aromavidlička funguje na principu molekulární gastronomie Foto: Aromavidlička funguje na principu molekulární gastronomieFoto: Molecule-R Aromafork

Podle ní ale těžko přinutíte někoho, kdo nějaké jídlo nejí, aby ho ochutnal jen proto, že voní jinak. Děti, které nesnášejí zeleninu, ji těžko začnou milovat jen proto, že voní jako čokoláda.

Co tedy můžete s aromavidličkami vyzkoušet? Zvýrazníte přirozenou chuť a vůni nějakého jídla přidáním stejného aroma. Tak třeba jahody prodávané v zimě, tedy téměř bez vůně a chuti, budou cítit jako jahody v létě – šťavnatě a sladce. Můžete si nějaké jídlo obohatit, třeba na obyčejné brambory přidat chuť sýra. Zkuste zmást své smysly jako blogerka Xojane.

Stačí nakapat pár kapek vybrané vůně, tedy potraviny Foto: Stačí nakapat pár kapek vybrané vůně, tedy potravinyFoto: Molecule-R Aromafork

Aromavidličku mohou vyzkoušet i lidé, kteří si mysleli, že se musí některých jídel nadobro vzdát kvůli svým potravinovým alergiím. Takže, pokud jste alergičtí na ořechy, ale máte chuť na mandli, tohle je vaše šance. Budete si ale muset připlatit, sada Aroma R-Evolution se prodává za téměř 60 dolarů. Obsahuje čtyři vidličky, 50 difúzních papírků a 21 vůní.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

V květináčích umístěných na slunném místě se při troše péče daří pažitce, petrželce, šalvěji, rozmarýnu nebo majoránce Foto:

Základní pravidla pěstování bylinek na okně

Stačí troška místa, sluníčka a vody – a vaše jídlo získá jinou dimenzi.

Článek

Najděte jim jejich místo Foto:

Jak doma skladovat potraviny. Víte si rady s česnekem nebo rajčaty?

Asi to máte stejně. Přinesete tašky s nákupem a už automaticky, bezmyšlenkovitě vše rychle vybalujete a ukládáte na místa, která jste jednotlivým potravinám kdysi dávno...

Článek

Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus) Foto:

Zázračná rostlinka proti rýmě? Můžete si ji pěstovat i doma

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry.

 

reklama