reklama

Chcete bydlet v 700 let starém Drákulově hradě?

Drákulův hrad Foto: Drákulův hradFoto: Thinkstock

Drákulův hrad je na prodej. Má to ale háček!

Tak jako v Chorvatsku je asi 5 rodných domů Marca Pola a v Praze kdejaký podnik parazituje na jménu France Kafky, v Rumunsku se nejméně dva hrady označují za Drákulovy. A ten falešný z nich je teď na prodej.

Tak nenaleťte realitní kanceláři!

Ať už hrabě Drákulu považujete za fiktivní postavu, anebo věříte tomu, že jeho předobrazem byl Vlad „Napichovač“ Țepeș, jedno je jisté. Irský spisovatel Bram Stoker tuto postavu zasadil do hradu Bran, který je právě na prodej. Případní zájemci by ale měli vědět, že spojení krutého Drákuly s hradem Bran je pouhou spisovatelovou fikcí. Ta je ale natolik mocná, že předmětnou památku navštěvuje v průměru na 1500 turistů denně.

Interiér Foto: InteriérFoto: youtube screenshot

Jenže kdo chce navštívit skutečný hrad Vlada Țepeșe, ten musí do jeho historicky doloženého rodného města Sighisoare.

Přesto ten falešný vypadá přesvědčivě. Podívejte se na fotky:

Vlad III. Dracula (1431–1476)

Portrét Vlada III. v innsbruckém zámku Ambras Foto:

Valašský kníže řečený též Napichovač (rumunsky Vlad Țepeș) nechvalně proslul především svou krutostí. Zatímco Rumuni jej pokládají za národního hrdinu, ve zbytku světa je znám spíš jako předloha pro hororového upíra Draculu. Navzdory obecnému přesvědčení nebyl vládcem Sedmihradska (Transylvánie), ale sousedního Valašska.

Vlad III. byl znám pod vícero přízvisky. Jeho dobová přezdívka Țepeș je odvozena od jeho oblíbeného způsobu zabíjení narážením na kůl. Tuto přezdívku však získal až posmrtně, okolo roku 1550. Jeho nepřátelé Turci mu ze stejného důvodu už za jeho života říkali Kazikli bey – kníže narážeč. Jeho druhé přízvisko Dracula (Drăculea) je pak zdrobnělinou přezdívky jeho otce — Drak (Dracul) –, jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda.

Během svého života se Vlad III. v latinských dokumentech podepisoval jako Wladislaus Dragwlya, vaivoda partium Transalpinarum. Portrét Vlada III. v innsbruckém zámku Ambras, foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Creative Commons

Projděte si hrad na videu:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Muž si během šesti týdnů postavil svůj dům snů Foto:

GALERIE: Dá se postavit dům snů za 6 týdnů? Tenhle muž to dokázal!

Po několik měsíců nosil fotograf a muzikant Steve Areen ve své hlavě obrázek svého domu snů, kde by mohl odpočívat a trávit svůj volný čas. Proto ve chvíli, kdy mu jeden z...

Článek

Článek

Hobití domečky jsou ekologické Foto:

Bydlete jako hobiti. Dům je ekologický a hotový za 3 dny

Kouzelný dům má rozlohu 120 metrů čtverečních. Tři lidé jej stavěli tři dny.

reklama