reklama

Chtěli byste bydlet v luxusním domě, kde se otáčejí balkony?

Za sluncem vytočený balkon ozvláštňuje i interiér Foto: Za sluncem vytočený balkon ozvláštňuje i interiérFoto: Next Office

Proměnlivý dům Sharifi-ha v íránské metropoli Teheránu má i nemá balkony podle toho, jak to jeho obyvatelům přijde vhod.

S ohledem na ostatní vybavení jde vlastně o příslovečnou třešničku na dortu. V domě je velký bazén, tělocvična i projekční sál. Trojice pohyblivých balkonů se otáčí o 90 stupňů, přičemž dochází k variaci interiéru a exteriéru. Architekti z teheránského studia Next Office se ovšem dušují, že k nezvyklé konstrukci je přivedla nikoli snaha o výstřednost, ale holá nutnost. Teploty v Teheránu přesahují i 40 stupňů Celsia či naopak klesají hluboko pod nulu. Těmto extrémům vzdorují i tradiční domy vzdušným obývákem na léto a další, oddělenou obývací místností na zimu.

Sharifi-ha, což v překladu znamená Sharifův dům – podle jména jeho majitele – sleduje stejný záměr na stisk knoflíku. V otevřené variantě se balkony vychýlí ven prosklenou částí ke slunci, přičemž na každém patře vzniká i terasa. Jsou-li balkony zavřené, pak zakrývají okna, což odpovídá tradiční představě o ideální ochraně před zimou. Zdůvodnění má v době vakuových oken s trojskly a rámy s desítkou komor skutečně jen psychologický rozměr možná s kulturním přesahem. To však nebránilo porotě anglické přehlídky World Architecture Festival Award nominovat tento projekt do architektonické soutěže.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům jistí ocelové skoby Foto:

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Máte rádi život na hraně? Tak toto je přesně dům pro vás!

Článek

Lépe by kuchyňské skřínky v akváriu zamaskoval už jen David Copperfield   Foto:

Kuchyňská linka plná ryb. Jen kam se dává nádobí?

Kuchyně pro milovníky podmořského nebo sladkovodního světa...

Článek

reklama