reklama

Chtěli dům s minimální ekologickou stopou. I tak mají dost prostoru

„Skládací dveře používáme často. Lze tak snadno otevřít místnost přírodě a zdvojnásobit její prostor,“ vysvětluje Millar. Dveře s trojsklem splňují nároky pasivního standardu Foto: „Skládací dveře používáme často. Lze tak snadno otevřít místnost přírodě a zdvojnásobit její prostor,“ vysvětluje Millar. Dveře s trojsklem splňují nároky pasivního standarduFoto: Millar Howard Workshop

Pasivní dům připomínající hospodářské stavení kombinuje moderní design se starými stavebními postupy.

Přírodovědec Robbie McDonald a právnička Caroline Keenanová se zhlédli v šetrném životním stylu. Při stavbě svého domu v anglické vísce Horsley v hrabství Gloucestershire proto hledali řešení, jimiž by po sobě zanechali co možná nejmenší ekologickou stopu. Nakonec je architekt Tomas Millar přivedl k myšlence pasivního domu z materiálů dostupných v nejbližším okolí stavby.

 

Dojem hospodářského stavení nejvíce narušují nápaditě umístěná okna Foto: Millar Howard Workshop

Dalším důležitým kritériem bylo, aby se v něm pětičlenná rodina cítila dobře. V zájmu dobrého spánku a ranních rituálů bez strkanic si početná rodina dopřála čtyři ložnice a tři koupelny. Jejich počin ilustruje skutečnost, že brát ohled na životní prostředí neznamená nutně živořit.

Rozhodující je to, že namísto materiálů ze surovin těžce dobývaných na druhém konci světa použili dřevo z místních modřínů a kameny z okolí.

Kamenná podezdívka je přitom skládaná nasucho bez malty. Zdivo stavěné touto prastarou stavební technikou je pohledné i pevné zároveň.

 

Vychýlené okno ložnice majitelů skýtá výhled na nedaleký les. Architekt Millar odlišil jednotlivé části vnějšího obložení různými povrchovými úpravami modřínových palubek. Obložení na prostřední sekci fasády nechal opálit – což je způsob přírodní ochrany dřeva, který je na domě zároveň ojedinělým prvkem.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dřevěný bungalov má jižní fasádu téměř celou prosklenou Foto: http://www.ilikearchitecture.net

Dům uprostřed lesa představuje romantické bydlení na dosah města

Podívejte se, jak žije mladý pár nedaleko Berlína, tedy jen 250 kilometrů od českých hranic.

Článek

Tvarem převratné obydlí díky nízkému těžišti zůstává stabilní Foto: Nigel Rigden

Co takhle bydlení ve vodě? Dům Exbury egg vám to umožní

Exbury egg dává možnost zahnízdit ve vodě.

Článek

Z bytů bude krásný výhled na Tyrhénské moře Foto: atelier P. Rizzotti

Luxusní bydlení pod mostem?

K bydlení pod mostem láká výhled na Tyrhénského moře.

reklama