reklama

Chtěli zachránit stodolu. Tak v ní postavili nový dům

Zateplovat stodolu z 19. století by bylo barbarství Foto: Zateplovat stodolu z 19. století by bylo barbarstvíFoto: archiv ČCA

Majitelům se zželelo jejich stodoly z 19. století, přestavět na dům ji ale nešlo

Přestavět tuto stodolu stojící u Bořislavi v Chráněné krajinné oblasti České středohoří by bylo takřka nemožné. Šedesát centimetrů silné kamenné zdivo by bylo třeba zateplit, jenže tím by se stodola změnila v tuctový dům. Zateplení zevnitř by zas nepřipadalo v úvahu kvůli vzlínání vlhkosti.

Pohled na starý snímek ukazuje, že až na plechovou střechu se stodola navenek změnila jen minimálně Foto: Pohled na starý snímek ukazuje, že až na plechovou střechu se stodola navenek změnila jen minimálněFoto: archiv ČCA

Oslovený architekt Filip Nosek z berlínské kanceláře A2F proto navrhl koncept domu v domě, který, jak se později ukázalo, funguje skvěle. Zatímco kamenná stavba stodoly chrání vnitřní dřevostavbu před deštěm, vnitřní dřevěný dům působí jako větrná a tepelná ochrana.

 Nevytápěný meziprostor mezi starým a novým stavením rozšiřuje obytný prostor, který obyvatelé využívají zejména v létě. Tento meziprostor, který kromě jižní fasády obklopuje celý dům, funguje jako druhý plášt’. V zimě pomáhá šetřit energii a v létě chrání před horkem.

Obytný prostor je díky průjezdu ve stodole maximálně otevřený Foto: Obytný prostor je díky průjezdu ve stodole maximálně otevřenýFoto: archiv ČCA

 

Dřevěný dům uvnitř kopíruje tvar stodoly. Nová dřevěná konstrukce převzala během stavby nosnou funkci starého krovu. Z původních odstraněných trámů pak stavitelé vyrobili schodiště. Velkorysé bezrámové prosklené otvory dřevostavby propojují vnitřek, vnějšek a meziprostor. Dva průjezdové otvory stodoly na jih a na sever nabízejí prolnutí s okolní přírodou. Vznikl tak dům plný výhledů a průhledů.

 

Dřevostavba ve stodole pokročila do užšího výběru v klání o Českou cenu za architekturu.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Ester Havlová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům Chameleon v Lipencích od ateliéru Petr Hájek Architekti Foto:

Šanci na první Českou cenu za architekturu dostali i mladí autoři

Do prestižní České ceny za architekturu se přihlásilo 475 děl.

Článek

Článek

Aby opticky zvětšil prostor a zvýšil strop, protáhl Gream dubovou podlahu až do jedné ze stěn, kde přechod dřeva k předsazené stěně podsvítil skrytými led zdroji Foto:

Londýnský loft v newyorském stylu

Někdejší kancelářské prostory uprostřed Londýna proměnil fotograf ve víceúčelový loft pro práci i odpočinek.

reklama