reklama

Chybějící zahradu si v rodinném domě v Brně vynahradili luxusní terasou

V Brně postavili na malém svažitém pozemku s jen minimální šířkou tento luxusní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu Foto: V Brně postavili na malém svažitém pozemku s jen minimální šířkou tento luxusní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinuFoto: archiv ČCA

I na malém svažitém pozemku s jen minimální šířkou lze postavit luxusní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Co když ale nezbude místo pro zahradu? V Brně ji nahradili terasou s keři, bazénem i letní kuchyní!

Základem této novostavby v Masarykově čtvrti v Brně je pomyslný kvádr, z něhož architekti z ateliéru Kuba & Pilař „odebírali“ jednotlivé části. Největším takovým „odebraným“ kusem je atrium, které rozděluje dům na dvě části. Ostatní „vykousnuté“ části tvoří lodžie a terasy.

Obytné místnosti jsou orientované na západ a obyvatelé domu z jejich oken hledí do zalesněného údolí řeky Svratky. Interiér ale také prosvětluje atrium uprostřed domu. Ten je navenek výrazný pláštěm tvořeným stínícím roštem, který zachovává tvar základního kvádru. Tento částečně průhledný plášť jednak maskuje veškeré otvory, ale zároveň také tvoří zábradlí lodžií a vymezuje prostor střešní terasy ve třetím podlaží.

Velké a hlavně milé překvapení představuje terasa v nejvyšším třetím podlaží Foto: Velké a hlavně milé překvapení představuje terasa v nejvyšším třetím podlažíFoto: archiv ČCA

V podzemním podlaží je hala, šatna, garáž a technické zázemí. V domě je výtah. První nadzemní podlaží je pojaté jako klidová zóna s dětskými pokoji a pracovnou. Nechybí společná lodžie orientovaná na západ. Pracovnu prosvětluje skleněná stěna atria. Ve druhém podlaží je za atriem ložnice se šatnou a koupelnou. Okny do ulice je orientovaný velký společenský prostor s kuchyní a jídelnou.

Velké a hlavně milé překvapení představuje terasa v nejvyšším třetím podlaží. Jedná se spíše o venkovní obytný prostor nahrazující zahradu, kterou dům v podstatě nemá. Na terase je zeleň a dokonce i bazén. Její součástí je ale i letní kuchyně, koupelna a sauna.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Místo televize výhled Foto:

Mobilní dům svým majitelům poskytne na 27 m² tři samostatné místnosti

Mobilní domy vám umožní bydlet téměř kdekoliv.

Článek

Silnice občas znenadání končí, kočující pár se ale zastavit nenechá Foto:

Dali výpověď, postavili si dům na kolečkách a odjeli

Vysoký nájem, zbytečně mnoho času stráveného prací a nesmyslný hon za kariérou přivedl jeden mladý pár k zásadní změně životního stylu.

reklama