Bydlení

26. května 2014 06:05

Markéta Zídková

Co všechno umí pasivní dům?

Ti, kdo propadli možnostem moderních stavebních materiálů a technologií, předávají první zkušenosti ze svých obydlí, kam pošťák účty za energii takřka nenosí.

Bunkr a teplárna v jednom

Obecnou představu o pasivním domu naplňuje drobná stavba ze severní strany zahrnutá zeminou. Jenže ani domy s tepelnou ztrátou do 15 kWh/m2 za rok, tedy třikrát nižší, než jakou ze zákona smějí mít tzv. nízkoenergetické domy, nemusejí hned vypadat jako bunkr. Jak vás zajisté přesvědčilo úvodní foto z Francie.

Takové domy samozřejmě vznikají i v Česku a potvrzuje to i cihlový dům jedné rodiny v pražském Slivenci při západním okraji Prahy (majitel si nepřál uvést své jméno, ani svůj dům fotit). Stavení se sedlovou střechou a poměrně velkými okny se od ostatních domů na pohled nijak zásadně neodlišuje.

„Pojďte dál, zvenku nic neuvidíte,“ potvrzuje první dojem majitel, který se vyhnul atypickému zevnějšku i pro tento typ domů obvyklejší dřevostavbě. „Jen škrtnete sirkou a je po baráku,“ vysvětluje své obavy a důvod, proč do dřevostavby nešel. V okamžiku, kdy majitel vysvětlil, že pro jiné důvody zas zavrhl i moderní kombinované tvárnice, bylo jasné, že tento dům skrývá i pozoruhodná stavební řešení, která mohou být inspirací pro fanoušky pasivních domů.

Dům v domě

Tak tedy na první pohled je dům postaven z krásných lícových cihel. V kombinaci s bílými okny na nás dýchá modernější forma anglických venkovských domů. Za zmíněnou vnější cihlovou zdí je ovšem 5 cm mezera, po níž následuje 30 cm silná vrstva účinnějšího šedého polystyrenu, přichycená k vnitřní betonové zdi z tzv. ztraceného bednění – což jsou betonové tvárnice vyplněné betonem a vyztužené ocelovými pruty. Zvenku i zevnitř vlídně působící dům tak jistá podobnost s bunkrem nakonec přeci jen spojuje.

Účinnost dvojitých zdí spolu s trojitými okenními skly a silnou izolací je skvělá, a to natolik, že svým majitelům začíná dělat starosti – co s tepelnými přebytky? Tepelné přebytky, které generuje jejich dům, jsou totiž tak velké, že k jejich využití stavějí na zahradě bazén. Z jakých zdrojů majitelé toto teplo získávají, se dočtete v pokračování. Postupně si i řekneme, jak se takový dům větrá a jaké jsou náklady na vytápění.

David Horák

Sdílejte článek

Přečtěte si také