reklama

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto: Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebeFoto: Matt Garcia Design

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté chaty volily s ohledem na zálibu v říčních sportech.

Jakkoli představa společného pozemku s přáteli může vyznívat šíleně, majitelé těchto čtyř chat věděli, do dělají. Znají se už desítky let a každý rok spolu jezdili na dovolenou, takže koupě rozlehlého pozemku v končině zvané Llano v Texasu, asi hodinu jízdy od metropole Austinu, pravděpodobně nebudou litovat. Naději jim k tomu dává i nedaleká řeka Llano, jejíž celoročně silný proud dovoluje sjezdy s kajakem či kanoí, ale lze tam i rybařit nebo si zaplavat.

Původně uvažovali o jednom velkém domě pro všechny, kde by používali jedno vybavení. Individuální požadavky každé z dvojic ale nešlo pod jednou střechou skloubit, o potřebě soukromí nemluvě. Ujal se proto návrh architekta Matta Garcii postavit čtyři studia s obytnou plochou 33 m², s jen základním, nenáročným vybavením, zato však vyvedená v nápaditém designu.

Jedno vyšlo v přepočtu na 800 000 Kč a takto vypadá zevnitř:

Interiér včetně vystupující stropní konstrukce je záměrně naprosto jednoduchý - zde obyvák Foto: Matt Garcia DesignInteriér včetně vystupující stropní konstrukce je záměrně naprosto jednoduchý - zde obyvákFoto: Matt Garcia Design

Střecha s bezmála dvoumetrovým převisem chrání prostranství před domkem. Vlnitý plech kontrastuje s lakovanou překližkou uvnitř. Podle Garcii nikdo nestál o žádné zářivě bílé stěny. „Chtěli jsme moderní styl s rustikálními detaily,“ popisuje architekt. K obojímu přispěla překližka strukturou dřeva i zlatavou barvou.

majitelé těchto čtyř chat věděli, do dělají. Znají se už desítky let Foto: Matt Garcia Designmajitelé těchto čtyř chat věděli, do dělají. Znají se už desítky letFoto: Matt Garcia Design

Majitelé domů nechtěli žádné malé místnosti a upřednostnili otevřený prostor. Pohled od plotny na záchodovou mísu je extrémním momentem tohoto řešení.

Věci spočívají v několika objemných koších. Většina majitelů těchto domků pracuje v médiích, jeden je spisovatel a všichni zanícení čtenáři. Hodily se jim proto dlouhé police.

Podlaha je z litého betonu opatřeného polomatným tmelicím nátěrem (Pracovna) Foto: Matt Garcia DesignPodlaha je z litého betonu opatřeného polomatným tmelicím nátěrem (Pracovna)Foto: Matt Garcia Design

Devět metrů hluboká místnost je osazena velkými okny s výhledem na sto metrů vzdálenou řeku Llano. Interiér včetně vystupující stropní konstrukce je záměrně naprosto jednoduchý. „Stavba má působit upřímně, rustikálně a poctivě, proto jsme nic nezakrývali,“ vysvětluje Garcia. Podlaha je z litého betonu opatřeného polomatným tmelicím nátěrem. Garcia se tím vyvaroval zářivému lesku, podlaha i tak odráží světlo a zrcadlí siluety okolní vegetace.

Dvě vysoko umístěná okna prosvětlují místnost bez toho, aby narušovala soukromí. Žádný ze sousedů nevidí druhému dovnitř. Nábytek je starý, každý byl rád, když našel využití pro doma přebývající kusy. Drobnosti v interiéru včetně nástěnných lampiček doladila designérka Jodi Jacobsonová.

Kuchyňský kout s miniaturní lednicí a varnou deskou v sousedství koupelny a WC je svérázným prvkem interiéru. Osvětlení z kovu a skla je totéž jako v exteriéru. Každý pár volil jiný odstín obkladů, v tomto případě šedé s černým pruhem.

Po nastěhování nikdo neměl v kuchyni kam dát hrnky a sklenice. Garcia vymyslel tyto police z překližky, kterými provlékl dlouhé trny se závity a jednotlivé díly zajistil maticemi. Regál tak odkazuje na stropní konstrukci těchto domků. „Chtěl jsem, aby si vnitřní detaily povídaly s těmi venku,“ prozrazuje Garcia.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dřevěný bungalov má jižní fasádu téměř celou prosklenou Foto: http://www.ilikearchitecture.net

Dům uprostřed lesa představuje romantické bydlení na dosah města

Podívejte se, jak žije mladý pár nedaleko Berlína, tedy jen 250 kilometrů od českých hranic.

Článek

"Věřte svým instinktům a zařiďte si domov tak, jak vám to vyhovuje," říká Eimear Nic an Bhaird z Dublinu Foto:

Majitelka bytu miluje design. A ještě k tomu retro

Pojďte si s námi projít domek z 30. let v Dublinu. Možná že ne všechno je přenosné do české kotliny, ale jedna věc určitě: Majitelka se nebála vytvořit si místo podle...

Článek

V domě jsou nádherné dřevěné stropy a úžasné lustry Foto: celebrityhousepictures.com

Ivana Trumpová prodává dům. Za 19 mil. dolarů je váš

Ivana Trumpová miluje velkolepost, proto svůj domov vybudovala jako impozantní palác. Podívejte se, jak to u ní vypadá.

reklama