reklama

Čtyři rady, jak udržovat koberec jako živý

Ajajaj. Červené víno na bílém koberci. Žádné strachy. Hned začněte s čistěním, třeba solí, a po vínu nebude ani památky Foto: Ajajaj. Červené víno na bílém koberci. Žádné strachy. Hned začněte s čistěním, třeba solí, a po vínu nebude ani památkyFoto: Larrysproclean.com

Někdy je pár osvědčených postupů účinějších než nejmodernější přípravek.

Máte rádi domácí atmosféru, kterou si bez koberce nedovedete představit? Je pravdou, že tkaniny vždy dodávaly příbytkům pocit tepla a útulnosti. Stačí si vzpomenout na vybavení starých hradů, v nichž by se jejich obyvatelům bez pořádných gobelínů a koberců třásly kosti. Dnešní stavby už sice nejsou tak chladné, ale sem tam cítit pod chodidly teplou a měkkou tkaninu také není k zahození.

V současnosti se spíše setkáme s kombinací menších ozdobných koberců, které tvrdou dlážku pokrývají jen zčásti. Ostatně právě tento styl využití tkanin na zemi je mnohem hygieničtější, než mít kobercem pokrytou celou místnost.

Článek

Červený koberec pro příchod filmových hvězd na filmovém festivalu v Benátkách Foto: Jlt.it

Kde se vzal rudý koberec? Výprava do historie koberců

Někdo má rád tvrdé podlahy, které se dají snadno zamést nebo umýt, jiný zas nedá dopustit na měkký došlap do chlupatého koberce.

Po koupi nového koberce nezapomeňte dobře větrat. Podle studie jedné americké laboratoře z Wisconsinu po nadýchání výparů z nového koberce zemřelo hned několik myší. Člověk je dozajista odolnější, ale i tak je dobré dát odéru z nového koberce šanci, aby se rozptýlil a nový přírůstek do domácnosti nám už pak dělal jen samou radost.

Odborníci tedy doporučují spíše menší textilní podlahové krytiny, nebo zajistit opravdu dobrou dostupnost do všech míst, kam rozsáhlý koberec sahá. Navíc jednou za rok či rok a půl nechat koberec odborně vyčistit. Vysavačem totiž můžeme zajet do mnoha míst, ale ta skrytá za skříní, v těžko dostupných rozích a pod některými kusy nábytku se stávají nedosažitelnými a může se v nich ukládat nejen prach, setrvávat vlhkost a šířit plísně, ale i množit nepříjemné organismy.

Na občasné oživení koberce nebo na menší nečistoty ale žádnou firmu volat nemusíte. Než sáhnete po chemii, zkuste osvědčené rady našich babiček. 

Sůl je i včištění koberců někdy nad zlato Foto: Itwikihow.comSůl je i včištění koberců někdy nad zlatoFoto: Itwikihow.com

1. Sůl na barvu. Pokud například chcete obnovit původní jasnou barvu, posypte koberec solí a nechte stát asi jednu hodinu, než půjdete vysávat. Sůl můžete použít i v případě, že vám na koberci ulpí trochu bláta z neopatrného došlapu malých capartů nebo vzácné návštěvy. Sůl je také osvědčený pomocník při odstraňování skvrn od červeného vína.

2. Sodovka na skvrny. Dalším zázračným prostředkem na skvrny je obyčejná sodovka (spíše neochucená, sifon). Její bublinky mohou pomoci třeba i při odstraňování skvrnky od červeného vína. Postup je jednoduchý a funguje hlavně u čerstvých skvrn. Nalijte trochu sodovky na skvrnu, nechte chvíli působit a pak houbičkou vytřete. Pro silnější skvrny od červeného vinného moku bude ale jistější použít sůl. U čerstvých skvrnek třeba od kávy po aplikaci sody 5 minut počkejte a pak místo vytřete suchým ručníkem. Postup opakujte, dokud skvrna nemizí. Případně dokončete opakovaný čisticí proces houbičkou s trochou saponátu a octa.

Když po skvrně a jejím čistění solí, či sodovkou zůstane ještě nějaký otisk. Vemte houbičku, trochu saponátu s kapkou octa. Pak by už měla skvrna definitivně zmizet Foto: Singaporelaundry.comKdyž po skvrně a jejím čistění solí, či sodovkou zůstane ještě nějaký otisk. Vemte houbičku, trochu saponátu s kapkou octa. Pak by už měla skvrna definitivně zmizetFoto: Singaporelaundry.com

3. Vyzbrojte se žehličkou. Známý způsob na odstraňování vosku z tkanin se hodí i na koberec. Jen pozor na zdroj tepla. Nejlepší bude, když na skapaný vosk přiložíte savější papír a nad ním v dostatečné vzdálenosti přidržíte žehličku tak, aby se papír a vosk pod ním mírně zahřál a mohl se zbytek od svíčky do papíru vsáknout. Dotknout se žehličkou koberce a přímo jej žehlit však nedoporučujeme, vlákna by se vám mohla spéci.

4. Žvýkačku zmrazte. Naopak na žvýkačku pomůže chladem. Potírejte místo ledovou kostkou, nebo místo zakryjte pytlíkem mražené zeleniny, a to na tak dlouho, dokud žvýkačka neztvrdne. Odlámejte ji a skvrnu, pokud ještě nějaká po odstranění žvýkací gumy zůstala, odstraňte odstraňovačem skvrn nebo vyzkoušejte výše zmíněné postupy.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Muškát/Pelargonium zonale Foto: Jindřich Votýpka

Muškáty k nám cestují z Keni

Muškát stále patří k nejoblíbenějším rostlinám.

Článek

Tvor z jiného světa. Můžete s ním sepsat třeba své paměti Foto: Bhuto.com

Co je to? Můžete to mít doma

I praktické věci mohou být hravé.

reklama