reklama

Designérka si hýčkala patinu a vznikl dům jako pro Addamsovu rodinu

V ložnici, kde se stěny přece jen dočkaly nové malby, kompenzují novotu zvláště zašlé komody Foto: V ložnici, kde se stěny přece jen dočkaly nové malby, kompenzují novotu zvláště zašlé komodyFoto: archiv Debra Cronin Design

Designérka při rekonstrukci jen hýčkala patinu svého 110 let starého domu, v němž si nyní připadá jako Alenka, která si z říše divů odskočila na návštěvu Addamsovy rodiny.

První, co nového majitele starého domu s náležitě zašlým interiérem obyčejně napadne, bývá malování, prosvětlení a modernizace. Interiérová designérka Debra Croninová ze Sydney ovšem dospěla k zajímavému výsledku tím, že udělala pravý opak a patinu svého domu při rekonstrukci naopak chránila.

110 let starý dům na předměstí australské metropole byl 40 let neobydlený a tomu odpovídal i jeho stav. Croninová tam odhalila četná svědectví z pohnuté historie stavení. Mimo jiné nechávala zazdít úkryty lupičů v dírách ve zdi, nechávala opravit uvolněné schodiště i zabarikádovaná okna.

Staré prkenné podlahy a další původní zařízení ponechala takřka v nálezovém stavu a svůj domov vyzdobila sbírkami starých věcí, různých starožitností i uměleckých předmětů. Interiér ozvláštňuje směsice starožitného a industriálního nábytku, z níž mnoho kusů přispívá i k dojmu útulného domova.

Staré malby bylo půl století po aplikaci posledního nátěru potřeba oškrabat... Foto: Staré malby bylo půl století po aplikaci posledního nátěru potřeba oškrabat...Foto: archiv Debra Cronin Design

Po přestěhování z Londýna do Sydney hledala právě takový dům, v němž by dala naplno průchod své vášni pro interiérový design. Vědomí, že po desetiletí opuštěný dům spolyká veškeré její peníze, Croninovou občas přivedlo k pochybám. „Bylo to naprosto neobyvatelné, zanedbané a vypleněné,“ vzpomíná na stav, v jakém dům koupila. „V ten okamžik, kdy jsem od majitelů převzala klíče, jsem se poprvé v životě zeptala sama sebe, jestli jsem neudělala kardinální chybu,“ přiznává. Croninová, která v Londýně pracovala jako maskérka, bydlela v krásných domech a bytech. Od nápadité rekonstrukce svého australského domova si slibovala, že ji uvede do vysoce konkurenčního prostředí interiérového designu. Věděla, že s touto ambicí musí docílit něčeho výjimečného a tak není náhoda, že podobu svého domu nyní sama vystihuje příměrem o setkání Addamsovy rodiny s Alenkou v říši divů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Od přízemí vychýlený horní tubus zastiňuje jak fasádu pod sebou, tak i okolí bazénu. V Peru je to deviza Foto:

Dům s patrem do kříže překvapí svými tvary

Vpravdě atypickým řešením zajistili architekti klientovi výhled jak do zahrady, tak i na blízké pohoří.

Článek

Dům, který se umí otáčet za sluncem Foto:

Dům umí změnit tvar: Otočná rezidence se na jaře rozvine jako květina

Ekologická, všestranná a přizpůsobivá – taková je novinka britských architektů.

Článek

Každý strom má svůj „květináč“ Foto:

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Volání po návratu k přírodě slýcháme dnes a denně.


reklama