reklama

Designová klasika: 10 slavných jídelních židlí. Kterou si vyberete?

Židli Bertoia wire navrhl designér Harry Bertoia v roce 1952. Repliku lze na internetu pořídit za 2500 Kč, zavedení výrobci ale žádají mnohonásobně víc Foto: Židli Bertoia wire navrhl designér Harry Bertoia v roce 1952. Repliku lze na internetu pořídit za 2500 Kč, zavedení výrobci ale žádají mnohonásobně vícFoto: Amory Brown Interior Designers & Decorators

Jídelní židle dokáže poskytnout víc než jen pohodlné sezení při dlouhé večeři. Kromě komfortu je to styl i hodnotný materiál. Funkční a estetické zároveň bývají dodnes vyráběné ikony průmyslového designu, jejichž repliky pořídíte dokonce za zlomek ceny originálu.

Od doby, kdy je navrhl některý z úspěšných designérů, uplynuly i desítky let, přesto je dodnes vyrábí mnoho firem. Vznikají jak z hodnotných, tak i z těch nejlacinějších materiálů, a objevují se i jejich více či méně zdařilé modernizované verze.

Příkladem je židle nazvaná „A Chair“ designéra Xaviera Paucharda. Měla obrovský úspěch a díky svému nadčasovému designu ji zařadili do sbírky muzea Vitra Design, newyorského Muzea moderního umění MoMA i pařížského Centre Pompidou. Tato první stohovatelná židle byla vyrobena z plechu, byla lehká, pevná a snadno se udržovala. Loni ji firma Tolix začala nově vyrábět z nerezové oceli a vymezila se vůči převládající tendenci vyrábět vše z levnějšího, a pokud možno co nejslabšího hliníkového plechu.

Series 7 existují v mnoha variantách včetně stoličky. V posledně jmenovaném případě s výškou poněkud nesmyslně roste i cena a to na 17 500 Kč Foto: Series 7 existují v mnoha variantách včetně stoličky. V posledně jmenovaném případě s výškou poněkud nesmyslně roste i cena a to na 17 500 KčFoto: Axis Mundi Architects & Building Designers

Přetrvávající úspěch starého skloubený s šikovnou modernizací představuje i židle se strohým označením DSW. Tvarem vychází z Fibreglass Chair, již v roce 1948 navrhli manželé Charles & Ray Eamesovi. Židle na čtyřech nohách z lakovaného javorového dřeva, zpevněných černě lakovanými ocelovými pruty zaujala použitými materiály. Kombinace sklolaminátu se dřevem dělá z DSW nejelegantnější verzi celé řady. Vitra dnes židli vyrábí v několika barevných variantách z recyklovatelného polypropylenu.

Další klasikou z konce 30. let jsou židle Series 7. Ty od značky Republic of Fritz Hansen stojí 11 000 Kč, replika ze serveru Voga.com vyjde na 2600 Kč  Foto: Další klasikou z konce 30. let jsou židle Series 7. Ty od značky Republic of Fritz Hansen stojí 11 000 Kč, replika ze serveru Voga.com vyjde na 2600 Kč Foto: Danish Interior Design

Inovovaným klasikem je i židle DAW. Poprvé se představila na přehlídce levného nábytku „Low Cost Furniture Design“ v již zmíněném muzeu MoMA. Anatomicky tvarovaná plastová skořepina se objevovala v kombinaci s různými podstavci. Také ve své současné podobě z polypropylenu nabízí velmi pohodlné sezení.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na letošním veletrhu Salone del Mobile v italském Milánu představí společnost TON novou židli Split od designéra Arika Levyho Foto:

Novinka: Židle Split posunula ohýbání dřeva do 3. tisíciletí

Co je na židli Split tak unikátní? Mistr ohýbač vezme jeden kus dřeva, podélně ho rozdělí a pak každou polovinu ohne na jinou stranu.

Článek

Vítězným výrobkem oceněným jako NÁBYTEK ROKU 2015 je „KOLEKCE LaVista“, kterou pro výrobní společnost JELÍNEK - výroba nábytku, s.r.o., navrhl designér Jaroslav Juřica. Foto:

Takhle vypadá nejlepší český nábytek roku 2015

Podívejte se na ty nejlepší kousky nábytku z dílny českých výrobců. Jsou jedinečné svým designem i kvalitou provedení.

Článek

Bíle nabarvené dřevěné přepravky dají skvěle vyniknout svému obsahu. Jsou jen volně položené a vy si je můžete přeskládat podle momentální potřeby. Foto:

Vem bedničku, přepravku – máš nábytek za babku!

Materiál na nábytek je všude kolem nás. Lze využít i bedničky na ovoce nebo přepravky.


reklama