reklama

Děti a elektronika: Pravidla, která dětem zachrání život!

Nepoužívané zásuvky by měly být vždy zajištěny nevodivými krytkami, například z plastu. Na trhu je jich k dispozici více, důležité je, aby vždy zcela zakryly zdířky v zásuvce a zabránily dítěti cokoliv do ní strčit Foto: Nepoužívané zásuvky by měly být vždy zajištěny nevodivými krytkami, například z plastu. Na trhu je jich k dispozici více, důležité je, aby vždy zcela zakryly zdířky v zásuvce a zabránily dítěti cokoliv do ní strčitFoto: Thinkstockphotos

Elektronikou jsme dnes v domácnosti doslova obklopeni. Přitom nám nemusí vždy pomáhat, ale pokud se používá špatným způsobem nebo se dostane do nepovolaných rukou, může způsobit pořádné trable. Naučte se několik pravidel a vysvětlete je svým dětem, abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem.

Podle Světové zdravotnické organizace by bylo možné díky lepší prevenci zabránit každý den až tisícovce zranění dětí po celém světě, která často končí i smrtelně. Mezi nejčastější příčiny zranění přitom patří věci, se kterými děti přicházejí denně do kontaktu. I přesto, že budete dětem svědomitě vštěpovat pravidla chování spojená s elektřinou a spotřebiči, může jejich zvědavost často zvítězit. Děti prostě rády zkouší nové a někdy i nebezpečné věci. Proto se snažte sami dodržovat několik základních zásad.

Zajišťujte – Nepoužívané zásuvky by měly být vždy zajištěny nevodivými krytkami, například z plastu. Na trhu je jich k dispozici více, důležité je, aby vždy zcela zakryly zdířky v zásuvce a zabránily dítěti cokoliv do ní strčit.

Časté jsou popáleniny od žehličky. Tu by samozřejmě malé děti neměly vůbec používat a pro případ, že ji zapomeneme zapojenou, je dobré mít některý z modelů, které se po určité době samy vypínají Foto: Časté jsou popáleniny od žehličky. Tu by samozřejmě malé děti neměly vůbec používat a pro případ, že ji zapomeneme zapojenou, je dobré mít některý z modelů, které se po určité době samy vypínajíFoto: Thinkstockphotos

Schovávejte – Pokud máte někde na stálo natažené prodlužovačky, veďte je za nábytkem, nebo využijte tzv. husí krk, který spojí více kabelů dohromady a skryje je před zraky dítěte. Nejbezpečnějším zajištěním elektroniky v koupelně (fény, kulmy, holící strojky) je prostě využít uzamykatelné skříňky. Další možností je odnášet je po použití z koupelny a ukládat je mimo dosah dětí.

Umísťujte vysoko – I když moderní interiérové trendy velí umísťovat elektroniku, jako DVD přehrávače apod., na nízký nábytek, s malými dětmi se tomu raději vyhněte. Čím výše zařízení umístíte, tím víc v klidu můžete být.

S dětmi často opakujte základní pravidla. Zvolte například formu hry, kdy se jich můžete na jednotlivá pravidla ptát a ony budou za každou správně zodpovězenou otázku odměněny.

Zásady bezpečnosti:

 • Nikdy nestrkat prsty nebo jakékoliv předměty do elektrické zásuvky

 • Mikrovlnná trouba a toaster se nekamarádí s kovovými předměty

 • Nikdy nepoužívat cokoliv s kabelem nebo zásuvkou v blízkosti vody

 • Nikdy nevypojovat spotřebič ze zásuvky trhnutím za kabel

 • Nikdy se nepřibližovat k rozvodnám a venkovnímu vedení elektrického proudu

 • Nikdy nešplhat na sloupy vysokého napětí

 • Nikdy nepouštět draka poblíž drátů elektrického vedení

 • Nepřibližovat se k přetrženým nebo na zem spadlým drátům elektrického vedení

 • Nikdy nešplhat na stromy, které jsou v těsné blízkosti elektrického vedení, ani se jich nedotýkat

 • Nikdy nesahat na transformátorové skříně s varovnými nápisy

 • Vždy se řídit všemi varovnými nápisy, které se týkají elektřiny a spotřebičů

Spotřebiče přitom nemusí být nebezpečné jen možností poranění elektrickým proudem. Mnohdy se může jednat také o nepříjemnosti způsobené jejich samotnou funkcí. Časté jsou popáleniny od žehličky. Tu by samozřejmě malé děti neměly vůbec používat a pro případ, že ji zapomeneme zapojenou, je dobré mít některý z modelů, které se po určité době samy vypínají.

I když moderní interiérové trendy velí umísťovat elektroniku, jako DVD přehrávače apod., na nízký nábytek, s malými dětmi se tomu raději vyhněte. Čím výše zařízení umístíte, tím víc v klidu můžete být Foto: I když moderní interiérové trendy velí umísťovat elektroniku, jako DVD přehrávače apod., na nízký nábytek, s malými dětmi se tomu raději vyhněte. Čím výše zařízení umístíte, tím víc v klidu můžete býtFoto: Thinkstockphotos

Nenápadné, ale důležité nebezpečí představují také drobná elektronická zařízení, která jsou napájena tzv. knoflíkovými a mincovými bateriemi (miniaturní ovladače, kalkulačky, hodinky, elektrické svíčky atd.). Čísla pro ČR nejsou k dispozici, ale v USA skončí u lékaře po jejich spolknutí nebo vdechnutí každoročně až 2300 dětí. Zařízení s takovými bateriemi nikdy nepokládejte na dosah malých dětí.

První pomoc – buďte vždy připraveni!

Pokud si už ani nepamatujete, kdy jste naposledy absolvovali školení první pomoci a máte děti, je určitě načase osvěžit si znalosti. Například Český červený kříž provádí školení v první pomoci prostřednictvím svých Oblastních spolků. Školení jsou určena pro všechny věkové kategorie – od dětí v mateřských školách až po dospělé.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

5 důvodů proč vzít děti do kuchyně Foto:

5 důvodů, proč vzít děti do kuchyně

Nedávno na webu New York Times vyšel hezký článek o tom, proč děti naučit vařit. Je to velmi inspirativní a já sem se rozhodla, že dám dohromady ty naše důvody. Pět bodů,...

Článek

Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení. Foto:

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?

Zaschlá tráva a hlína na kalhotách či legínkách asi většinu matek malých dětí nepřekvapí, zvlášť v době, kdy je léto v plném proudu. Travička je přeci nejlepší koberec, co...

Článek

Domek stojí na kouzelném místě u jezera Foto:

Rozvedená matka tří dětí si sama postavila dům

Místo fňukání po rozvodu postavila dům.


reklama