reklama

Dnes je Mezinárodní den toalet. Ty dnešní udělají už (téměř) vše za vás

Super moderní Washlet v designově upravené koupelně. Elektronické ovládání je umístěno ze strany toalety. Foto: Super moderní Washlet v designově upravené koupelně. Elektronické ovládání je umístěno ze strany toalety.Foto: AP Photo/TOTO

Budoucnost toalet – super design, elektronika a dřep!

Svůj mezinárodní den už má leccos, málokdo ale u nás ví, že dnes, tj. 19. 11., se slaví Mezinárodní den toalet. Vypadá to jako recese, ale důvod je mnohem závažnější. Tento den má odtabuizovat veškerou tematiku toalet a přitom upozornit na nevyhovující hygienické podmínky v nerozvinutých částech světa. Zároveň to ale je příležitost, které se mohou chytit chytré hlavy a se záchodovou tematikou si trochu pohrát – jako například studenti londýnské University Of Arts.

Novinky

Tři z nich navrhli zbrusu nové a moderní toalety, které by dokonce mohli analyzovat ze svého obsahu aktuální zdravotní stav sedících. Zároveň také rozvířili debatu nad přirozenou polohou při vyprazdňování. Autoři vítězného návrhu Pierre Papet a Victor Johansson se ve svém e-mailu médiím vyjádřili dokonce v tom smyslu, že sed v pravém úhlu je nepřirozený a člověk by se měl vrátit k poloze dřepu. Jak to tak vypadá, klozety se nám tedy v budoucnu začnou víc a víc naklánět.

V naší galerii na takovou netradiční toaletu narazíte. Pozor, aby vám neujela pod nohama! Můžete ale zhlédnout i klozety od londýnských studentů a pochopitelně i ukázku dalších hi-tech mís.

 

 

Proč ale vylepšovat toaletní mísu? Každý z nás sice upřednostňuje trochu jiný tvar, ale v zásadě nám jde hlavně o to, aby byly čisté, dalo se spláchnout a po ruce byl toaletní papír. Doba a konkurence mezi výrobci ale postoupila do takové míry, že se kromě všemožných tvarů výrobci i někteří designéři zamýšlejí nad tím, kam bychom se i v tomto výrobním odvětví mohli posunout dále. Vývoj se ubírá dvojím směrem. První usilovně pátrá, kam všude by nastrkal čipy a co všechno by toaleta mohla pro trůnícího jedince ještě navíc udělat. Druhá si pohrává s ergonomií, skladností a přirozenou polohou. Obě už samozřejmě počítají s co největší úsporou vody.

 

Článek

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku Foto:

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Vodovodní baterie ve tvaru iPhonu, umyvadlo, na kterém si můžete projít svůj diář. I takovou podobu má základní lidská potřeba umýt si ruce. Přinášíme přehled vychytaných...

Vodotrysk v mísokašně

Jak bylo dřív pravidlem, první přispěchali se svou novinkou v klozetovém oboru Japonci. Kolem roku 1980 předvedli toaletu, která v sobě snoubila toaletní mísu a bidet. Dnes byste ji měli šanci najít pod názvem spojujícím mytí a toaletu, tedy Washlet, a taková už v 74 % japonských domácnostech poctivě omývá pozadí svých obyvatel. Ve velkém počtu se chytla zejména v Asii. Ale i na Středním východě a v Jižní Americe si její služby nemohou mnozí vynachválit.

V čem tedy ještě může tento sprchozáchod pokročit dál? Třeba do takové fáze, že některé z dražších typů už teď oplývají dvěma bidetovými nastavitelnými tryskami a pochopitelně i osoušečem. Zároveň ale umí zahřát prkénko, které vám pochopitelně samočinně zvednou nebo nechají klesnout. Také vám přehrají vaše oblíbené písničky a pěkně posvítí ve tmě. Samočisticí schopnost a samostatný digitální ovládací panel s LED osvětlením je samozřejmostí. Při pohledu na něj se alespoň při čekání na výkon nebudete nudit. Elektronika vám kromě spousty možností nastavení např. teploty, intenzity osvětlení, hlasitosti hudby, spočítá, jak často jste už v oné místnůstce byli.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Vana v podobě luxusní lodičky na vysokém podpatku se stane hvězdou vaší koupelny a možná i osobních výdajů. Její cena se pohybuje od 13 000 euro až přes 20 000 euro podle toho, zda detaily jsou ve zlatu či platině. Voda stéká z horního okraje jako vodopád Foto:

Vana dělá koupelnu. Podívejte se na ty nejluxusnější krásky

Člověk by denní špínu spláchnul i v dřevěném škopku. Proč si ale nedopřát relaxaci v horké vodě v luxusním provedení.

Článek

Článek

Koupelna spojuje velkoformátové bílé obkladačky, které jsou velmi elegantní. Designéři je doplnili pruhy v sedmi odstínech modré. Vše RAKO Foto:

Proměna. Zelenomodrá koupelna voní mořem

Mladí manželé si splnili svůj sen a koupili si malý domek v Praze. Jako první chtěli zrekonstruovat koupelnu a záchod. Proměna proběhla v rámci pořadu Jak se staví sen.

 

 

reklama