reklama

Dobré dveře nikdy nedoslouží aneb 17 skvělých tipů, jak je ještě využít

Houpačka na verandě nemusí být špatný nápad. Máte-li doma i staré dveře, pak máte i materiál, ze kterého ji můžete udělat. Nakonec stačí jen připevnit masivní řetěz. Foto: Houpačka na verandě nemusí být špatný nápad. Máte-li doma i staré dveře, pak máte i materiál, ze kterého ji můžete udělat. Nakonec stačí jen připevnit masivní řetěz.Foto: Bilder.shdongliang.net

Majstrštyky se starými dveřmi.

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. U starých dveří to ale v žádném případě neplatí. Když už se vám nelíbí a nechcete je renovovat a znovu vsadit do stejné zárubně, můžete si z nich udělat nebo nechat vyrobit jiný užitečný nábytek. Dokonce s nimi lze obložit i desetipatrový dům.

Dřevo je jedinečný materiál, se kterým se dá úžasně pracovat. U starých dveří se právě s tím počítá. Stačí je totiž zbavit laku a vykoukne na vás krásně strukturovaná dřevěná hmota. U novějších dveří, které nebyly vyrobeny z masivního dřeva, ale pouze z dřevotřísky či dřevovláknité hmoty a jsou potažené dýhou nebo fólií, je možností jejich dalšího zpracování o něco méně, ale i s nimi s dá pěkně „pohrát“. Nejhůře z hlediska dalšího zpracování jsou na tom nejlehčí dveře, jejichž náplň tvoří papírová voština. Ale i pro ty jeden nápad na jejich další využití máme.

Článek

V kuchyni a ve spíži se hodí každá polička. Když ještě navíc pěkně vypadá, potěší i oko. Foto:

Vyrobte si sexy police ze starých dveří

Staré dřevěné dveře by byla věčná škoda vyhazovat.

Máte-li tedy staré dveře z masivního dřeva nebo z dřevěné hmoty s dýhou, můžete si z nich vytvořit třeba stůl. Záleží na tom, jestli má na sobě deska dveří nějaké vlysy nebo výstupky. Ale ani to nemusí být problém. Na dveře, k nimž přiděláte nohy (dají se koupit samostatně v nejrůznějším provedení) dáte skleněnou desku. Nejlepší je kalené sklo, které je odolnější. V prohlubních lze sklo podepřít transparentní gumovou výplní. U menších třeba plastovými či gumovými čočkami.

Zajímavé využití dřevěné desky dveří najdeme i v podobě lavice s vysokým opěradlem, nebo dokonce houpačky. Vtipné a celkem nenáročné je třeba spojit troje dveře k sobě po stranách a vytvořit si paraván. To je právě ta úprava dveří, která se skvěle hodí pro ty lehké s výplní z papírové voštiny.

Paraván ze starých dveří. To je vhodný nápad i pro ty nejlehčí dveře vyplněné jen papírovou voštinou. Na obrázku jsou ale staré masivnější dveře. Foto: Paraván ze starých dveří. To je vhodný nápad i pro ty nejlehčí dveře vyplněné jen papírovou voštinou. Na obrázku jsou ale staré masivnější dveře.Foto: Samospetit.wordpress.com

Pokud byste chtěli na staré masivnější dveře přidělat nějaké poličky, i to je možné. Můžete klasicky navrtat konzole (držáky) poliček a na ně už jen opracovaná prkénka. Případně lze dveře rozříznout podélně a vytvořit z nich skvělý policový nábytek do rohu místnosti. V pravém úhlu spojené půlky dveří pak mohou držet dohromady nejen kovové spojky vzadu, ale i trojúhelníkové poličky. Důležité je u obou provedení myslet na to, jak pak takový dveřní policový nábytek připevníme ke stěně.

Staré propracované dveře však mohou sloužit i jako vkusné čelo postele. Dnes si totiž můžete v podstatě celou postel složit z různých dílů (nohy, rám pro rošty, rošty...), které k sobě pochopitelně pasují, a dotvořit si postel podle sebe. Tak proč ne s čelem ze starých pěkných dveří s novým bezbarvým nebo barevným lakem?

Možností, jak naložit se starými dveřmi je opravdu mnoho. Záleží na nápadu. A jak víme, fantazie je bezbřehá. Jen se podívejte do naší galerie, co všechno se dá ze dveří udělat, třeba i fasáda desetipatrového domu.

(fis)

Mohlo by vás ještě zajímat:

Článek

Stačí pár věcí. Vyrobil truhlář Jakub Repper Foto:

Také milujete „recy věci“?

Palety jsou zkrátka fenomém. Lze s nich kouzlit neuvěřitelné kreace.

Článek

Květináče natřené tabulovou barvou mají šmrnc.  Foto:

Tabulová barva je skvělá dekorace: Zkuste ji na květináč, dýni či schodiště

Přemýšlíte, co udělat s nevzhlednou darovanou lednicí, otlučenou skříňkou, případně byste rádi vnesli do svého domova nějaký nový zajímavý prvek? Zkuste to s tabulovou...

Článek

Připravte si šicí stroj a hezkou bavlněnou látku. Velikost a tvar polštářku je jen na vás, obvyklé jsou rozměry od 15 x 15 cm do 30 x 20 cm. Rozprostřená vrstva pecek by měla být asi 3cm Foto:

Co s peckami z třešní? Vyrobte si polštářek

Pecky z třešní mají vícero využití. Můžete je střílet po sousedech anebo si z nich vyrobit polštářek.

Článek

Květináče natřené tabulovou barvou mají šmrnc.  Foto:

Tabulová barva je skvělá dekorace: Zkuste ji na květináč, dýni či schodiště

Přemýšlíte, co udělat s nevzhlednou darovanou lednicí, otlučenou skříňkou, případně byste rádi vnesli do svého domova nějaký nový zajímavý prvek? Zkuste to s tabulovou...

 

 

reklama