reklama

Dokázali byste žít v domě, kde nejsou žádné rohy? I kuchyně je zde oválná

Na zakázku vyrobená dubová kuchyně se přizpůsobuje oválným stěnám Foto: Na zakázku vyrobená dubová kuchyně se přizpůsobuje oválným stěnámFoto: Zoopla

Oválný dům je možná draze vykoupená originalita.

Zvykli byste si v domě, ve kterém není jediný roh? Jeden takový je právě na prodej v Anglii. Podívejte se, jak se, jak se původní majitelé vypořádali s oválnou kuchyní.

Od 17., století, kdy jej postavili, sloužil Oválný dům v hrabství Northamptonshire jako hospoda, výběrčí dům, ale i vesnická pekárna. Nyní je na prodej za 20 milionů korun.

Dům je netypický v mnoha ohledech. Hlavní anomálie spočívá v tom, že značnou část zařízení je třeba speciálně uzpůsobit oválnému průběhu stěn.

Oválných domů je po Anglii hodně. Tento tvar mají kromě výběrčích domů také sušárny nebo i bývalé obilnice Foto: Oválných domů je po Anglii hodně. Tento tvar mají kromě výběrčích domů také sušárny nebo i bývalé obilniceFoto: Zoopla

Malá kamenná předsíň vede do otevřeného přízemního prostoru s viditelnou trámovou konstrukcí ve tvaru mnohoúhelníku a původním otevřeným ohništěm uprostřed. Na zakázku vyrobené dubové zařízení kuchyně se v rámci možností přizpůsobuje oválným stěnám. V patře jsou tři ložnice včetně jedné hlavní s koupelnou.

Tento oválný dům s kónusovou střechou má i pozoruhodnou historii. Kromě mnoha rozličných funkcí, které plnil, k ní patří i to, že jej v minulosti obýval naturalista a ilustrátor Denys Watkins-Pitchford.

Po Anglii je roztroušených až překvapivě mnoho oválných domů – od těch starých výběrčích přes sušárny až po bývalé obilnice, které zemědělci přestavěli a pronajímají je turistům, “ vysvětluje realitní makléř Henry Pryor. „Zájem o ně roste, jakkoli je obtížné je zařizovat,“ přiznává. „Málokdo si rovnou řekne o něco tak atypického, ale domy neobvyklých tvarů se nakonec prodávají velmi dobře,“ mne si ruce Pryor.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům je po rekonstrukci světlejší a vzdušnější Foto:

Tradiční anglický venkovský dům se díky rekontrukci proměnil v moderní domov

Uklidňující barvy, slunce a přírodní materiály proměnily zastaralý interiér ve světlý, vlídný domov.

Článek

Ke stavbě sběratel použil dubové obložení ze sesterské lodi Olympic Foto:

Angličan má v kůlně kopii kajuty z Titaniku

Repliku kajuty 1. třídy nechvalně proslulého parníku muž postavil z dřevěného obložení pocházejícího ze sesterské lodi Olympic přímo v kůlně za domem.

Článek

Po zásahu designérů vznikla útulná kuchyně Foto:

Proměna: Z nudle útulná kuchyně v anglickém stylu

Když svůj domov obýváte dlouhá léta, případně jste v něm vyrostli a zůstali i v dospělosti, přizpůsobíte se daným možnostem a vůbec vás nenapadne, že vše může být jinak.

reklama