reklama

Domy pro hubeňoury

Nedostatek místa tak jako v Japonsku nuní k vynalézavosti Foto: Nedostatek místa tak jako v Japonsku nuní k vynalézavostiFoto: Dornob.com

Chcete vlastnit dům, ale nemáte na jeho stavbu dostatečně velký pozemek? Nevadí. I na něm se dá postavit velmi zajímavé obydlí.

Zkušenosti mnoha stavitelů a následně i obyvatel menších domů ukazují, že není problém postavit solidní obydlí i ve velmi úzké proluce. Jen se podívejte do naší galerie, na jak neuvěřitelně úzké domy můžete ve světě narazit.

Nejvynalézavější architekti a stavitelé útlých domů se zřejmě nacházejí v Japonsku. Nedostatek místa je tam nabudil ke skutečně originálním řešením. Vtlačí dům kamkoliv a případně jej přilepí i na skálu hned vedle železniční tratě.

Tato nudle se nachází ve Švýcarsku. Foto: Tato nudle se nachází ve Švýcarsku.Foto: Bloghousedesign.blogspot.com

Pokud bychom ale nechtěli chodit až tak daleko, stačí si zajet do holandských měst, i tam spoustu úzkých domů naleznete, stejně jako v Londýně. Jak jinak, hlavní důvod byl finanční, tj. pozemek s menší rozlohou. Zato do výšky stavitele málokdo omezoval. Např. v Amsterodamu jsou domy tak úzké, že větší nábytek tam raději už několik staletí dopravují pomocí kladky umístěné ve štítu domu. Pak stačilo jen otevřít okno a vtáhnout visící předmět dovnitř.

Vedle klasicky úzkých domů na šířku jednoho běžného pokoje, existují ale i extrémy. Třeba domy široké pouhý 1 metr, kde si ve skromnějším pohodlí může čile pobývat jeden, nanejvýš dva lidé. Jde však o skutečně netradiční bydlení hodné pozornosti a do jisté míry i obdivu.

Posuďte sami. Kolik prostoru kolem sebe potřebujete vy? Stačilo by vám opravdu jen tolik, kolik byste nalezli v domech v naší galerii? U několika z nich pozvali jejich majitelé fotografy i dovnitř. Pojďte tedy na prohlídku.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří Foto:

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

Rodina chtěla prostorný a komfortní dům se zahradou chráněnou jak před větrem, tak i hlukem od silnice. Architekti všechna přání splnili spojením několika menších objektů.

Článek

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto:

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.

Článek

Příbytek z kontejneru – původně určeného k přepravě – může jeho majitel snadno přemísťovat Foto:

Jak postavit dům z lodního kontejneru? Cena, rozměry, co ohlídat

Lodní (přepravní) kontejnery jsou skvělým a levným stavebním materiálem.


reklama