reklama

Dopřejte pokojovkám jejich vlastní jarní deštíček

Závěsný samozavlažovací květináček je rovněž efektní ozdoba na stěnu.  Foto: Závěsný samozavlažovací květináček je rovněž efektní ozdoba na stěnu. Foto: boredpanda.com

Přichází jaro a s ním se začíná příroda zelenat. I u nás doma nebo na balkoně se rostliny probouzejí k životu. Aby se jim lépe dařilo, dopřejte jim kromě světla také správnou zálivku. Jeden z nápaditých samozavlažovacích květináčků vám v tom pomůže.

Zimu pokojové rostliny přežívají úspěšně zvláště tam, kde jejich majitelé pamatují na to, že přes zimu si také rády užijí trochu klidu. Zálivka by se měla omezit a nebát se toho, když občas některé listy zežloutnou.

Jaro – přirozené teplo a více denního světla – naopak znamená probouzení se k bujarému životu. A k tomu je třeba také více závlahy. Každá rostlinka má ale svůj vlastní „pitný režim“. Zásadou u většiny pokojových rostlin je, zalévat je tak, aby se voda dostala až ke kořenům. Přebytečnou vodu, kterou už půda neudrží, ale odstraníme.

Zajímavý je vliv materiálu květináčku na zálivku. U těch umělohmotných se vlhkost drží v půdě. Naopak ty z pálené hlíny jsou schopné část vlhkosti nasát a odpařit. Proto je nutné u těchto nádob zalévat mírně intenzivněji.

Zelená podkladová barva odkazuje na rostlinky, modrá pak na nebe. Obláčky jsou ale v obou případech „přírodně“ bílé..  Foto: Zelená podkladová barva odkazuje na rostlinky, modrá pak na nebe. Obláčky jsou ale v obou případech „přírodně“ bílé.. Foto: boredpanda.com

Voda na zálivku by měla být odstátá a nepříliš studená a zalévat bychom měli dopoledne, tedy v čase, kdy začíná den a rostlinka může vlhkost využít. Časté zalévání na noc není příliš výhodné. Tma a nižší teploty s vlhkem dohromady vytvářejí ideální prostředí pro hnití.

Nechcete-li se příliš zaléváním zabývat, mohou vám pomoci samozavlažovací květináče a truhlíky. Ty se spodní nádobou na vodu asi znáte. Jihokorejský designér Jeong Seungbin ale přišel s nápadem, jak zalévat rostlinky ze shora.

Jeho deštivé květináčky mají nad sebou obláček, z něhož odkapává předem nalitá voda. Výhodou je to, že je květináč zaléván rovnoměrně a navíc se sem tam vlhčí i jeho listy. U pokojových rostlin v bytech s ústředním topením je to např. v zimě velká výhoda. Předností je ale také vzhled a efekt postupného deštíku, který dobře působí i na oko. Nádobka v podobě mráčku pojme 80 ml vody a pro ty menší rostlinky je to přesně tak akorát.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jarní květiny jsou překrásné Foto:

Jste alergici? Nahraďte substrát u rostlin zeolitem

Zeolit je minerál, který drží vodu a sám o sobě neobsahuje škodlivé látky. Pouze je velmi efektivně zachytává a filtruje. Funguje vlastně úplně jednoduše. Díky absorpčním...

Článek

Práce je víc než dost Foto:

Dubnový shon na zahradě: co je třeba udělat?

V dubnu se zahrádkář nezastaví. Sotva provzdušní trávník, už aby spěchal sázet, plít a sít. Rostliny rostou jak poblázněné, jako kdyby věděly, že za 9 měsíců přijde zima.

Článek

Krokusy Foto:

Jarní procitání: Které květiny kvetou jako první?

První jarní květy začínají kvést v době, kdy ještě na záhonech leží sníh.

reklama