reklama

Dřevěná okna: Dobrá volba nejen pro moderní rodinné domy

Při rekonstrukci i stavbě zcela nového domu se vyplatí sázet na kvalitu Foto: Při rekonstrukci i stavbě zcela nového domu se vyplatí sázet na kvalituFoto: Vekra.cz

Chystáte se stavět nový rodinný dům? Ať už máte vybraný typový domek, nebo jste si nechali udělat originální projekt na míru, vsaďte na dřevěná okna. Splní i vaše nejnáročnější požadavky.

Moderní dřevěná okna se vyrábějí z vícevrstvých lepených hranolů, díky nimž získávají výbornou tvarovou stabilitu. Jsou ideální i pro velké posuvné systémy, které především v moderních rodinných domech spojují obytný prostor se zahradou. „Dřevěné profilové systémy umožňují výrobu atypických, například oblých tvarů oken a lze je tedy využít i tam, kde již plastové a hliníkové profily narážejí na limity,“ vysvětluje technický manažer společnosti Vekra Ing. Korbelář.

Jak vlastně vybírat dřevěná okna?

Z požadavků na tepelně izolační parametry je třeba vycházet při volbě stavební hloubky profilů a typu izolačního zasklení. Stavebníci nových rodinných domů volí v současnosti nejčastěji izolační trojsklo. Nejnáročnější jsou normy na okna pro pasivní domy, kde jde jak o úsporu tepla, tak o maximální využití sluneční energie k prohřátí interiéru. Nezbytné proto je, aby typ oken pro pasivní dům přesně řešil již projekt.

Dřevěná okna v barvě světlý dub Foto: Dřevěná okna v barvě světlý dub, Foto: Vekra.cz

Kvalita je dána už pečlivým výběrem dřevěných hranolů a precizní výrobou. Zásadní je ale i povrchová úprava, která ochrání dřevo před povětrnostními vlivy. Právě na povrchové úpravě totiž záleží, jakou péči a údržbu budeme muset našim oknům v budoucnu věnovat.

Čtěte také: Jak na výběr dřevěných oken?

Vícevrstvá a technologicky dobře zpracovaná povrchová úprava okna dokáže spolehlivě chránit před účinky povětrnosti. Je ale důležité pamatovat na to, že bychom měli alespoň dvakrát ročně ochrannou lazuru u dřevěných oken ošetřit balzámem, nejlepší je to v jarním a podzimním období. Takto udržované dřevo snáze odolá letnímu slunci i zimním mrazům.

Dřevohliníková okna údržbu nepotřebují

Kdo se nechce údržbou dřevěných oken zabývat, může investovat do dřevohliníkových oken. Hliníkové opláštění z venkovní strany výborně ochrání dřevo a v interiéru zase vynikne krása přírodního materiálu. Tato okna jsou v novostavbách velice oblíbená, protože mají všechny vlastnosti dřevěných oken, ale zároveň není nutná péče o lazuru. „Dřevohliníková okna nabízíme v několika variantách vzhledu hliníkového opláštění, je mezi nimi i velmi atraktivní typ se skrytým křídlem,“ říká Ing. Korbelář z Vekry.

Dřevěná okna v barvě světlý kaštan Foto: Dřevěná okna v barvě světlý kaštan, Foto: Vekra.cz

Životnost i sto let

Při správné údržbě a péči vydrží moderní dřevěná okna bez problémů i sto let, ostatně i jejich předchůdci dodnes ve starých domech slouží. Moderní okna ale mají zcela jiné parametry úspory tepla. Pro novostavby je vhodné zvolit dřevěná okna s větší stavební hloubkou osazená kvalitním trojsklem, taková okna jsou nadčasovou investicí.

Tip: Při montáži a výběru profilů se obracejte přímo na výrobce

Vsaďte na odborníky

Sebelepší dřevěné okno může znehodnotit nesprávná montáž. Vedle osazení oken do hrubé stavby je důležité dobře ošetřit připojovací spáru tak, aby si dlouhodobě udržela izolační vlastnosti a účinně bránila vzniku tepelných mostů. Nezbytné je použití izolačních pásek, které brání průniku vlhkosti skrz spáru.

Instalaci oken by měl provést zkušený montážník, a to podle návodu od výrobce. Pořízení oken by vždy mělo

(web)                                                                                            KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Závěsy poslouží ve vedrech dobře... Foto:

Závěsy, rolety aneb Jak doma v létě vkusně a elegantně zajistit příjemné klima

Slunce je vítáno, ale když praží do oken, bývá v létě v interiéru hodně vedro. Zvlášť když jsou okna nasměrována na jih nebo západ. Nemusíte ale pořizovat klimatizaci,...

Článek

Nádherná kuchyně. Tady opravdu horní skříňky nemůžou být. Prostor a množství dolních skříněk to ale dovoluje... Foto:

Okno nad kuchyňskou linkou. Inspirace, jak si pohrát s prostorem kolem

Okno v kuchyni je výhra. Navíc, pokud světlo dopadá přímo na pracovní desku, je to ideální. Jak potom vyřešit zařízení kuchyně, aby vypadala co nejlíp a byla zároveň...

Článek

Delosperma patří mezi sukulenty (Delosperma spalmantoides) - vhodné na jižní okna Foto:

Máte květiny u jižních oken? V létě je třeba tyto rostliny včetně kaktusů zastínit

Muškát, ibišek, fíkus, kolopejka, kaktus. Jen malý výčet květin, které milují sluneční světlo a teplo víc než jiné. Ideální místo je pro ně u jižních oken. Jenže i v létě...reklama