reklama

Důchodce předělal panelák v Kyjevě na barokní palác

Důchodce Vladimir Čajka propadl štukatérské vášni a svůj panelák předělává v barokní palác Foto: Důchodce Vladimir Čajka propadl štukatérské vášni a svůj panelák předělává v barokní palácFoto: Ronin/Twitter

Štukařina neboli umění štuku je dovedností, kterou dnes ovládá jen hrstka lidí. Vladimir Čajka z Kyjeva se jí naučil sám a teď ji realizuje na chodbách svého paneláku, který proměňuje v barokní palác.

Vstupní prostory, chodby a schodiště jsou achillovou patou nejednoho bytového domu. Můžete mít sebevymazlenější byteček, když do něj ale vstupujete přes zanedbané prostory, okamžitě to vašemu bydlení sráží body.

To naopak společné prostory panelového domu v ulici Rajdužna 11a v Kyjevě nenaznačují, že se nacházíte v paneláku, ale uvádějí vás do barokního paláce. Důchodce Vladimir Čajka je totiž proměňuje v interiér ve stylu Versailles. Chodby a schodiště devítipatrového paneláku pokryl štuky, pseudohistorickými portréty a fotografickými tapetami s palmami, labutěmi a fontánami. Zatím má hotová jen dvě patra, ale pokračuje dál.

Pětašedesátiletý důchodce se to naučil sám, původně pracoval jako údržbář a zedník, historie a umění byly jeho vášní. Při jedné příležitosti se naučil dělat štuky. V důchodu už má možnost věnovat se svému koníčku, na  štucích ve svém domě pracuje posledních patnáct let. Sám kupuje sádru i zlatou barvu, sám si odlévá dekorativní sošky.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Hundertwasserův dům v dolním Rakousku najdete 3 km od obce Roiten v údolí Kamptal nazvaném podle řeky Kamp  Foto:

Hundertwasser dokázal proměnit i roubenku v pestrý klenot

"Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ bylo jedním z hesel rakouského malíře a architekta Friedensreicha Hundertwassera.

Článek

Místo světříků pro vnoučata oblékla Grace Brett sloupy před kavárnou Foto:

Háčkující partyzánka: 104letá babička oblékla své město do háčkovaného kabátku

Yarn bombing neboli česky pletený street art je forma pouličního umění.

Článek

Jak to dokázali?  Foto:

Obří graffiti v Káhiře pokrylo na 50 domů

Svět oblétla zpráva o graffiti rozprostřeném po fasádách mnoha domů, které při pohledu zdálky splývá v souvislý obrazec. Jak to jeho autoři dokázali?

reklama