reklama

Dům Chameleon v Lipencích sleduje stromy

Dům s názvem ještěra má každou místnost zasvěcenou jinému stromu. Stavitel rozmanitou orientací pokojů předešel tomu, aby musel zahradu vykácet. Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel Pszczolka Foto: Dům s názvem ještěra má každou místnost zasvěcenou jinému stromu. Stavitel rozmanitou orientací pokojů předešel tomu, aby musel zahradu vykácet. Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel PszczolkaFoto: All

Podívejte se, jak postavit dům do středu zahrady a přitom nepokácet vzrostlé stromy.

Dům Chameleon v Lipencích u Prahy měla pokrývat lesklá fólie zrcadlící okolí a tím - po vzoru přizpůsobivého ještěra - splynout s okolím. Majitel si to ale nakonec rozmyslel. Dům ale i tak s okolím nejspíš splyne.

 Pozemek, nacházející se asi 15 km od centra Prahy, vlastní rodina stavebníka již po dvě generace. Zahradu majitelé postupně kultivovali a vysázeli na ni množství rozmanitých stromů. Před několika lety se rozhodli postavit na tomto pozemku trvalé bydlení a přestěhovat se sem.

Pokoj pro hosty se sociálním zázemím. Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel Pszczolka Foto: Pokoj pro hosty se sociálním zázemím. Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel PszczolkaFoto: All

Dům Chameleon reaguje na tuto historii a snaží se minimalizovat zásahy do krásné zahrady. Je umístěn do jejího těžiště, na místo, kde stávala původně chata. Jeho jednotlivé místnosti jsou orientované nezávisle – podobně jako oči chameleona – do různých částí zahrady na vzrostlé stromy. Majitelé tak při výstavbě nového, většího domu minimalizovali nutnost kácet. Každou z místností přitom zasvětili jednomu stromu. Obývací pokoj jabloni, ložnici rodičů třešni, koupelnu broskvoni, hostinský pokoj stříbrnému smrku a dětské pokoje ořechu. Vstupní část pak míří směrem k brance na pozemek.

Zimní pohled z kuchyně - Středem domu je kuchyňská deska, kolem které se nachází další místnosti- na levé straně fotce je vidět průhled do koupelny, na pravé do ložnice. Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel Pszczolka Foto: Zimní pohled z kuchyně - Středem domu je kuchyňská deska, kolem které se nachází další místnosti- na levé straně fotce je vidět průhled do koupelny, na pravé do ložnice. Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel PszczolkaFoto: All

Výseče mezi jednotlivými místnostmi – mrtvé úhly, vytvářejí intimní atmosféru jak uvnitř domu, tak na zahradě. Zabraňují pohledům ze sousedních domů do interiéru a umožňují současně využívat poměrně nezávisle zahradu i dům. Fasádu domu měla původně tvořit lesklá fólie. Ta měla odrážet okolní prostředí a stejně jako kůže chameleona zajišťovat maskování. Během výstavby ale investor od tohoto záměru upustil. Původně dočasná fasáda tvořená stříkaným polyuretanem tak zřejmě zůstane jako úprava finální a časem nejspíš zaroste břečťanem nebo jinou popínavou rostlinou.

V interiéru z velké, v těžišti domu i zahrady umístěné obytné místnosti, vybíhají jednotlivé pokoje. Ty od sebe odděluje skleněná příčka. Vizuálně lze dům dělit pomocí závěsů – to podle momentální potřeby intimity nebo propojení.

Tento projekt pražského ateliéru Petr Hájek Architekti postoupil do užšího kola v klání o Českou cenu za architekturu.

Foto: archiv ČCA, Benedikt Markel, (2) Pavel Pszczolka

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Tropické a suché podnebí umožnilo, aby byla stavba navržena jako energeticky zcela soběstačná Foto:

Luxusní hvězdicovitá vila v poušti si vystačí jen se solární energií

Na první pohled vypadá tato stavba jako čistě moderní architektura. Její hvězdicovitý tvar přitom vychází z dodržení původní beduínské tradice.

Článek

MMM Corones Foto:

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

Spojení dvou slavných jmen, oba jsou profesionálové a bezesporu je můžeme označit za legendy. Každý vynikl v jiném oboru. Jeden v architektuře, druhý v horolezectví. A...


reklama