reklama

Dům utopený ve svahu v Roudnici ukrývá bazén, knihovnu i terasu

Zdání klame. V tomto stavení lze skvěle oddchovat! Foto: Zdání klame. V tomto stavení lze skvěle oddchovat!Foto: archiv ČCA

Propojení domu se svahem.

Bezmála 70 let po vylodění spojeneckých vojsk v Normandii ztuhl beton jednoho relaxačního zázemí v Roudnici nad Labem. Od bunkrů nelítostných obránců okupovaného území Francie je odlišuje terasa, bazén i knihovna.

Netypický roudnický dům s bazénem na válku odkazuje skutečně jen náhodou. Do svahu jej architekti nechali zapustit především proto, že se na témže pozemku nachází ještě hlavní dům, jemuž nemá konkurovat. Podle všeho se jim jejich záměr zdařil, protože s ním pokročili do druhého kola klání o Cenu české architektury.

Článek

Desítku finalistů pak vyhlásí na slavnostním večeru 7. listopadu v Místě pro nové umění – Jatka 78 Foto:

O Českou cenu za architekturu se ucházejí stovky děl

O prestižní Českou cenu za architekturu bude bojovat 476 děl.

Stavba s vzezřením bunkru jinak plní funkci společenského, sportovního a relaxačního zázemí s jen příležitostným bydlením. Jakkoli masivní betonová konstrukce může působit brutálně, v tomto případě ji autoři použili s opačným cílem. Robustní stavba se maximálně přizpůsobuje terénu, s nímž časem dokonale splyne. To jí propůjčuje i některé předem nezamýšlené kvality. Svým dokonalým maskováním totiž roudnický počin předčí i v úvodu zmíněné pevnosti!

Interiér plynule rozvíjí propojení s terénem, všechny jeho povrchy, stěny i tropy jsou pískové, pryskyřičné a mají hrubou strukturu Foto: Interiér plynule rozvíjí propojení s terénem, všechny jeho povrchy, stěny i tropy jsou pískové, pryskyřičné a mají hrubou strukturuFoto: archiv ČCA

„Zešikmené betonové stěny se částečně vysouvají z terénu, v průběhu života stavby budou mizet v zeleni. Postupem času nerozpoznatelné propojení svahu a domu vytvoří nový celek,“ popsal architekt Ivan Kroupa ze stejnojmenného ateliéru povahu svého atypického díla. Plyne z toho, že jediné, co tento dům v budoucnu prozradí, budou okna a dveře. Dost málo na to, aby jakýkoli navigátor či bombometčík mohl zahájit útok.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Maminka vaří, holčička si může hrát Foto:

Skvělý nápad, jak z malého bytu 2+1 vytvořit 3+kk

Zajímavou možnost, jak ze dvoupokojového bytu udělat třípokojový, nastiňuje následující příklad z 18. pařížského okrsku.

Článek

Venkovský klid Foto:

Proměna městského bytu do útulného venkovského stylu

Vneste do svého bytu trochu uvolněnosti venkova.

reklama