reklama

Dům ve Slovinsku vypadá, jako by se ani nedotýkal země

Tento rodinný dům, který se zdánlivě jen minimálně dotýká země, nemá nikoho uvádět v úžas Foto: Tento rodinný dům, který se zdánlivě jen minimálně dotýká země, nemá nikoho uvádět v úžasFoto: archiv 3biro Arhitekti

Slovinské studio 3biro Arhitekti navrhlo rodinný dům, který budí zdání, že se jen lehce dotýká svažitého pozemku. Dohnali je k tomu čumilové i nedostatek místa.

Atypický třípodlažní dům v obci Groharjevo severozápadně od metropole Ljubljany vznikl náhodou. Čtyřčlenná rodina, která v něm bydlí, měla původně jiné plány – typizovaný projekt a k němu vyjednané stavební povolení. Na architekty se obrátila jen s žádostí o přemístění oken v již existujícím projektu. „Jenže my jim předestřeli naši představu o jejich budoucím domě a ta je pochopitelně nadchla, protože byl na míru jejich potřebám i danému pozemku,“ vysvětluje změnu záměru architekt z ateliéru 3Biro. Tuctový projekt nahradili návrhem hranatého stavení, které ve svažitém terénu skýtá dvě přízemní podlaží. Ta jsou o to praktičtější, že se obě otevírají do krytého venkovního prostoru. Nejníže situované podlaží s pracovnou a reprezentačním prostorem je z velké části zapuštěné do svahu a navazuje na ně terasa krytá převisem dalších dvou podlaží. Z druhé strany tvoří převis třetí podlaží, které tak kryje hlavní vstup do domu a garážové stání.

Atypické řešení vychází z komplikované situace na malém svažitém pozemku s hustou okolní zástavbou – jediná šance na venkovní prostory chráněné před cizími pohledy byla pod převisy Foto: Atypické řešení vychází z komplikované situace na malém svažitém pozemku s hustou okolní zástavbou – jediná šance na venkovní prostory chráněné před cizími pohledy byla pod převisyFoto: archiv 3biro Arhitekti

Atypické řešení nesleduje žádnou samoúčelnou výstřednost, ale spíše vychází z komplikované situace. Ta je daná malým svažitým pozemkem, hustou okolní zástavbou a přáním rodiny po co největším venkovním prostoru.

Základy jsou železobetonové, vrchní část stavby tvoří dřevěná konstrukce z trámů. „Staví se z nich rychle a je to čistá práce. Navíc Slovinsko má dřeva dost a bydlet v něm je příjemné,“ zdůvodňuje volbu materiálu architekt.

Obvodové zdi jsou obloženy převážně dřevem, plášť dvou bočních zdí pak tvoří vlnité cemento-vláknité desky v oblouku navazující na střechu. Zmíněné desky pokrývají dům právě po jeho nejvíce uzavřených stranách, kde bylo třeba chránit soukromí. Dřevem obložená severní a jižní fasáda se naopak pro krásné výhledy otevírají velkými okny. Prostřední podlaží zabírá velký obývací pokoj s jídelnou, který má na dvou koncích dvakrát vyšší stropy než jaké jsou ve zbývajících prostorách. To umožnilo zasadit mimořádně velká okna právě v místech, odkud jsou vidět zmíněné pěkné scenérie. Ve třetím podlaží jsou tři ložnice a dvě koupelny.

Potřebovali jsme dům s co nejmenším půdorysem, který by dovolil ponechat převahu pozemku otevřenou a zelenou. Se dvěma převisy jsme dospěli k domu o ploše 180 m² na půdorysu pouhých 33 m²,“ vysvětluje architekt.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Od přízemí vychýlený horní tubus zastiňuje jak fasádu pod sebou, tak i okolí bazénu. V Peru je to deviza Foto:

Dům s patrem do kříže překvapí svými tvary

Vpravdě atypickým řešením zajistili architekti klientovi výhled jak do zahrady, tak i na blízké pohoří.

Článek

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto:

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.

Článek

Každý strom má svůj „květináč“ Foto:

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Volání po návratu k přírodě slýcháme dnes a denně.


reklama