reklama

Dýchejte zhluboka: Efektivní tipy, jak mít doma čistý vzduch

Začněte den otevřením oken. Foto: Začněte den otevřením oken.Foto: istock.com

Bydlet zdravě, stylově a přitom obklopeni čistým vzduchem je snem každého z nás. Jsme ochotni utrácet nemalé sumy za vybavení, technologicky důmyslnější spotřebiče, ale na tu nejzákladnější věc často zapomínáme. Čerstvý vzduch je pro naše zdraví a kvalitní bydlení nesmírně důležitý.

Větrání je základ číslo jedna

Nedostatečně větratelné místnosti jsou bohaté na vysokou vlhkost vzduchu a právě v ní se daří nespočtu mikroorganismů, které dokonce mohou dát zelenou vzniku plísně. A s ní vesměs ruku v ruce přicházejí dýchací obtíže, astma, ale také život komplikující alergie, jejichž četnost je v současné době alarmující. Vlhký vzduch se navíc mnohem déle ohřívá a náklady na vytápění jsou díky tomu mnohem vyšší.

Nový den se doporučuje přivítat přílivem čerstvého vzduchu, velmi efektivní je v tomto směru větrání v průvanu, kdy se mnohem rychleji a efektivněji do interiéru nahrne čerstvý vzduch. Jen jednou denně, leč intenzivněji, to ale nestačí. Vzduch je třeba obměňovat v pravidelných a kratších intervalech.

Mít doma čerstvý vzduch je velmi důležité. Foto: Mít doma čerstvý vzduch je velmi důležité. Foto: istock.com

Nikdy neopouštějte koupelnu bez toho, aniž byste nahromaděnou vlhkost po koupání nevyhnali ven. Pára jinak zůstane na obkladech, kondenzuje na oknech a dá vzniknout plísním. Ideální je otevřít okna, nebo vsadit na elektrický ventilátor. Jedině tak bude váš koupelnový nábytek stále v dobré kondici a nebude se kroutit vlivem všudypřítomné vlhkosti. 

Dejte si pozor na elektrosmog

Veškeré elektrospotřebiče v domácnosti vyzařují umělá elektromagnetická pole. A právě ty našemu organismu neprospívají. Záleží ale na tom, jaká je daná intenzita, doba záření a v neposlední řadě také daná frekvence. Aby v tomto směru u vás doma zavládla harmonie, je potřeba míru elektrosmogu snížit a případně ji neutralizovat. Především v ložnici je klíčové zbavit se všech elektronických zařízení a neusínat s mobilem u hlavy. To si raději natáhněte klasický budík. Jak se ale elektrosmogu zcela zbavit? Pořiďte si orgonit, což je nerost, který umí tyto vlny částečně pohltit.

Spěte offline.  Foto: Spěte offline. Foto: istock.com

Čistička vzduchu

Bydlíte v prašném prostředí s takovou intenzitou, že když otevřete okna, můžete chodit utírat prach zas a znovu, nebo máte silnou alergii na prach a pyl? Pak se pro vás může hodit čistička, která vám naservíruje vzduch bez různorodých patogenů. Čističku umístěte nejlépe do ložnice či dětského pokojíku. A nevěřte nesmyslu, že vyčistí vzduch v celém bytě. Její filtrující dosah bude fungovat jedině pro uzavřenou místnost, a to tam, kde se nachází. Přistupujte k ní jako k doplňku, jenž jde ruku v ruce s bezchybným úklidem, větráním a také pravidelnou údržbou filtračního zařízení. 

Nezapomínejte na stálezelenou flóru

Zeleň interiéru sluší a navíc pročišťuje vzduch. Nadchne vás nenáročná aloe vera, ze které navíc získáte blahodárný a léčivý gel. Hledáte vhodnou květinu do koupelny? Co takhle zkusit své pěstitelské štěstí s kapradinami, vsaďte na ledviník. Do obýváku se pak hodí fikus benjamin nebo třeba tolik oblíbená dracéna. S rostlinami se vytáhněte i tam, kde jste nově malovali nebo rekonstruovali. Chemické nátěry a jiné stavební materiály totiž uvolňují do interiéru ne zcela příznivé látky.Mějte doma své zelené království. Foto: Mějte doma své zelené království. Foto: istock.com

Co dál vzduchu prospívá?

-          Neváhejte povzbudit intimní atmosféru u vás doma solnou lampou, jejíž krystaly jsou původem z Himálaje. Poradí si s astmatem, nachlazením, a dokonce i s kožními problémy.

-          Milujete různorodé svíčky? Ty chemického původu vyměňte za svíce ze včelího vosku, Vydrží hořet déle, do místnosti vnesou příběh a především jsou zcela přírodní.

-          Provoňte domov esenciálními olejíčky. Čistí a dezinfikuje třeba oblíbený eukalyptus, tea tree olej či stará dobrá levandule.

-          Matrace a peřiny dávejte pravidelně vyvětrat. To, na čem spíte, je potřeba také pravidelně měnit za nové.

 (lz)

Další články:

Článek

Příroda často funguje lépe než chemie. Foto:

Úklid levně a bez chemie? Vyzkoušejte tyto babské tipy z domácích surovin

Rádi byste vyčistili váš dům, zvláště takhle před svátky, ale nechce se vám za „zázračné“ čističe utrácet celé jmění nebo jimi snad zamořit přírodu a už vůbec ne váš...

Článek

Malý prostor můžete zvětšit...alespoň opticky... Foto:

Jak zvětšit malý byt? 5 kroků, kterými doma získáte pár metrů navíc

Největší problém s malými byty je ten, že se do nich moc nevejde, a když už je zaplníte svými věcmi, ztratíte volný prostor. Jak opticky zvětšit domov a přitom se nemuset...

Článek

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou. Foto:

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Stačí malý kousek života, který si postavíte do své ložnice a můžete výrazně vylepšit svůj sladký spánek. Studie NASA ukázala, že některé rostliny dokážou vyčistit vzduch...

reklama