reklama

Geniální. Byt s pohyblivými stěnami může mít jednu až čtyři místnosti

Host do domu – začíná se upravovat Foto: Host do domu – začíná se upravovatFoto: www.houzz.de

Variabilita prostoru.

Jednu až čtyři místnosti může mít tento prázdninový loft ve Španělsku – vždy podle toho, co se jeho majitelům a hostům právě nejvíc hodí. Proměny umožňují dvě posuvné a dílem vyklápěcí stěny.

María José a Enrique bydlí v Mexiku, rodné Španělsko je ale stále přitahuje. Proto si také ve městě Salinas uprostřed Asturského knížectví pořídili pro sebe i své prázdninové hosty – děti, vnoučata a přátele byt. Aby tam mohlo společně spokojeně přebývat více lidí, hledali způsob, jak byt co nejlépe uzpůsobit stále se měnícím nárokům. Problém vyřešilo architektonické studio PKMN z Madridu svým návrhem dvou posuvných stěn na kolečkách, s jejichž pomocí lze během chvíle zřídit až 4 samostatné místnosti.

...a z té druhé vyklápějí postel Foto: ...a z té druhé vyklápějí postelFoto: www.houzz.de

Před přestavbou byt tvořily dvě místnosti, jedna příliš velká předsíň a dvě terasy, které by kvůli jejich orientaci na severní stranu – odkud v této oblasti často nepříjemně fouká – sotvakdo používal.

Kromě koupelny a kuchyně majitelé nechali odstranit veškeré příčky a terasy, které zasklili, integrovali do bytu jako arkýře. Následně do bytu instalovali ony dva zmíněné posuvné moduly, které lze vychylovat o 90 stupňů a utvářet s jejich pomocí samostatné místnosti.

Tyto stěny jsou navíc plné nejrůznějšího vybavení. Z jedné strany z nich lze vyklopit rozkládací postel pro dva a z druhé strany je zas televizor. V druhém případě je to zas samostatné lůžko a knihovna. Obě stěny obsahují také skříňky a regály. Ve výklencích mezi posuvnými moduly a pevnými stěnami je další dvojlůžko, výklopný stolek či jiný nábytek.

Podívejte se na video:

Koupelna a kuchyně, které zabírají 20 m², zůstaly na původních místech. Zbývajících 50 m² bytu pak tvoří nanejvýš variabilní prostor.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Do mini bytu Adama Rujbra se vejdou i krbová kamna Foto:

Podívejte se, jak architekt dostal na 21 m2 kuchyň, obývák i ložnici

Architekti na příkladu titěrného bytu zřízeného v bývalé prádelně předvádějí veřejnosti, jak efektivně využít každý centimetr. Mini byt v Brně můžete navštívit a taky se v...

Článek

Rohový dům s vykousnutým rohem Foto:

Architekti geniálně využili miniaturní pozemek ve městě

Dostatek skříní umožňuje lehce udržovat pořádek.

Článek

Odkaz na bludný balvan ve Vysokých Tatrách dává smysl – v krajině zůstaly po ustupujících ledovcích Foto:

Pohozená krychle českých architektů zabodovala ve světě

České studio Atelier 8000 navrhlo tuto stavbu jako náhradu za Kežmarskou chatu, jež vyhořela před 40 lety. Přestože projekt soutěž nevyhrál, zaujal řadu zahraničních webů...

reklama